Perspėja dėl atsipalaidavimo tikėtis sunkesnių atmainų: niekas čia dar nesibaigė

COVID-19 pandemija dar toli gražu nesibaigė, tą gali pajusti ne tik daugelis Europos valstybių, bet ir Lietuva, kurioje pastarąją savaitę stebimas ženklus naujų atvejų skaičiaus augimas. Ekspertai perspėja, kad pasauliniu lygiu naujų atmainų atsiradimas yra faktiškai neišvengiamas, o ateityje galime tikėtis dar sunkesnių koronaviruso mutacijų.

Pasaulio Sveikatos Organizacija (PSO) anksčiau šią savaitę perspėjo šalis, kurios skuba atšaukti visus ribojimus, nepaisant augančio COVID-19 sergančiųjų ir mirčių nuo ligos skaičiaus.

„Komitetas išsakė nerimą, kad pandemija yra neteisingai suvokiama kaip besibaigianti, kuomet ji dar toli gražu nesibaigia“, – „IFLScience“ cituojamas PSO vadovas Tedrosas Adhanomas Ghereyesusas.

Organizacijos vadovas taip pat perspėjo apie „didelę tikimybę“, kad atsiras naujos, globalios ir galimai labiau pavojingos atmainos, kurias gali būti dar sunkiau sukontroliuoti.

Pavojus dėl naujų atmainų

Naujos atmainos atsiranda dėl mutacijų, atsitiktinių pokyčių genetinėje sekoje, kuomet žmonės užsikrečia virusu ir jį nešioja bei platina kitiems. Mutacijos nuolat aptinkamos virusuose, didžioji jų dalis yra nereikšmingos ir nepavojingos – tačiau kartais atsiranda nerimą keliančių mutacijų, ypač kai tai susiję su viruso galimybe plisti, sudėtingesnių ligų sukėlimu ar imuninės sistemos atsako išvengimu.

Šiuo metu pagal PSO klasifikaciją yra keturios „nerimą keliančios atmainos“ – alfa, beta, delta ir gama – visos jos suvaidino lemiamą vaidmenį dėl daugelio susirgimų ir mirčių per pastarąjį pandemijos pusmetį. Šioms atmainoms susidaryti galėjo padėti begalė faktorių, tačiau vienas iš pagrindinių faktorių – kuo daugiau COVID-19 atmainų, tuo didesnė tikimybė, kad atsiras potencialiai pavojinga mutacija. 

Nuo 2021 m. birželio pradžios pasaulį užgriuvo nauja koronaviruso atvejų banga. „Worldometers“ duomenimis, per paskutinę savaitę buvo užfiksuota 3,6 mln. naujų atvejų, o tai yra 11 proc. daugiau už ankstesnes 7 dienas. Nepaisant nuolatinio užsikrėtimų skaičiaus augimo, dalis šalių jau priėmė sprendimą nutraukti ribojimus arba planuoja netrukus tai padaryti, tikintis, kad jų vakcinacijos programa jau užtikrino pakankamą populiacijos apsaugą.

PSO ir mokslininkų bendruomenė perspėja, kad tai tėra iliuzija. Anot ekspertų, pandemija dar toli gražu nėra sukontroliuota, o ribojimų atšaukimas gali lengvai išprovokuoti naujų, pavojingesnių atmainų protrūkius.


Rašyti komentarą...
V
Vinis
2021-07-22 14:44:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
Mutacijos nuo skiepū
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų