REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Radviliškio rajono Liutkiškių kaimo gyventojams jau beveik savaitę nutrauktas centralizuotas vandens tiekimas, tad visas kaimas, apie 20 namų, dabar priversti su kibirais bėgioti vandens į šulinius. Vandenį jiems tiekdavo vietos žemės ūkio kooperatyvas, užsiimantis kiaulių auginimu. Jis nebuvo susitvarkęs visų tam reikalingų popierių ir gavęs leidimų. 

Radviliškio rajono Liutkiškių kaimo gyventojams jau beveik savaitę nutrauktas centralizuotas vandens tiekimas, tad visas kaimas, apie 20 namų, dabar priversti su kibirais bėgioti vandens į šulinius. Vandenį jiems tiekdavo vietos žemės ūkio kooperatyvas, užsiimantis kiaulių auginimu. Jis nebuvo susitvarkęs visų tam reikalingų popierių ir gavęs leidimų. 

REKLAMA

Kai kažkas pasiskundė dėl biurokratinių dalykų, bendrovė vandens tiekimą žmonėms nutraukė. Dabar kenčia visas kaimas, o rajono valdžia priversta ieškoti būdų, kaip užtikrinti gyventojams naują vandens šaltinį.

Su kibiru parsinešti vandens iš šulinio kasdien po kone 10 kartų vaikšto ponia Zita iš Radviliškio rajone esančio Liutkiškių kaimo.

„Prapuolėm visai, įsirengėm valymo įrenginius nuotekų. Na ką, pinigus sukišom pensininkai po 300 eurų gaudami“, – sako Liutkiškių gyventoja Zita.  

REKLAMA
REKLAMA

Kaimas nedidelis, 20 namų, kuriuose gyvena apie pusšimtis žmonių. Dar prieš 15 metų kalbėta, kad vieną dieną bendrovė gali nebetiekti vandens iš šalia kaimo esančio gręžinio. Mat jis privatus, o kiaules auginančiai įmonei tokia šalutinė veikla nėra pelninga.

REKLAMA

Kai bendrovės vadovai sužinojo, kad kažkas pasiskundė dėl vandens tiekimo nesutvarkius visų reikalingų dokumentų ir bendrovė gaus už tai baudą, tiesiog užsuko sklendes ir vandens kaimui nebetiekia. Dabar gyventojams tenka vargti ir vandenį nešiotis patiems iš šulinių.

„Kai mes du seneliai esam, vyrui jau 84, tai mes labai daug nenešam, nes sunku. Kiek mes čia atsinešam, po penkis, bet va paukščiai yra, paukščiams nešam irgi kokius 5 kibirus. Tai čia neskaičiuojant, kai reikia nusiprausti ar išsiskalbti“, – pasakoja Zita.

O bokštas, prie kurio ir įrengti vandens siurbliai, pumpuoja vandenį ir į kiaulides, ir žmonėms. Bendrovė vandens apskaitą tvarko, tačiau neturi leidimo tiekti vandenį kaimo gyventojams. Tokios veiklos administravimas, pasak vadovo, jiems būtų nuostolingas.

REKLAMA
REKLAMA

„Ta paslauga mums priverstinai duota, o kadangi neatitinka reikalavimų, gamtos apsauga mus dabar už tai nubaus, kad tiekiam vandenį gyventojams neturėdami leidimo“, – teigia bendrovės valdytojas Romualdas Lukševičius. 

„Kadangi tiekia žmonėms, tai yra – kaimui – vandenį, tai reiškia, turi turėti geologijos nustatytos formos leidimą tiekti gyventojams vandenį. Atitinkamai įvairios institucijos, prasideda kontrolė dėl vandens kokybės ir taip toliau“, – tikina aplinkosaugos specialistas Mingaila Saulevičius.

Gyventojai sako, kad vandens kokybė jiems tiko ir neprieštarautų, jei vanduo būtų tiekiams kaip anksčiau. Tačiau kas parašė skundą, sako, gali tik numanyti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mes dabar galim kiekvienas vienas kitą įtarinėti, tas daro dėl to, kad čia taip buvo, tas daro, kad taip buvo. Į skundą aplinkosauga turi reaguoti, ji sureagavo, turi kažkokį sprendimą priimti. O sprendimas yra toks, kad vandenį mes gaunam nelegaliai, kad vanduo neatitinka Europos standartų ir visa kita“, – sako kaimo gyventoja Nijolė. 

„Na taip, ramiai gyvenom ir buvom pripratę prie to vandens, buvo patogu ir gerai, dabar, kai užsuko, kai kuriems tai labai, net sakyčiau, tragedija yra“, – teigia gyventojas Jonas. 

„Tie, kurie turi šulinius, ten yra tokia problema ir ypatingai šią vasarą, kai sausra buvo, išdžiūvo ir nėra vandens. Tad dabar gyventojai kreipėsi, kad operatyviai spręstume“, – kalba Radviliškio rajono meras Vytautas Simelis.

REKLAMA

Apie šią problemą savivaldybė buvo informuota prieš dešimtmetį, tačiau ji yra dar labiau įsisenėjusi ir tęsiasi nuo pat nepriklausomybės atgavimo. Kuomet kolūkiui priklausantis turtas buvo privatizuotas ir bendrovės, kurios nusipirko tokius vandens bokštus, laikinai įsipareigojo tiekti aplinkiniams gyventojams vandenį. 

„Kadangi buvo toks susitarimas, kad kaimas atsijungs ir pats tvarkysis vandenį laikinai tiekti iš to vandentiekio kaimui, tačiau kaimas jau daugiau nei 20 metų nesitvarko tų dalykų. Nežinau, kodėl nesitvarkė, laukė, kol kas nors kitas ateis ir padarys. O įpareigoti mumis sau daryti nuostolių mes negalim“, – aiškina R. Lukševičius.

REKLAMA

Savivaldybė dabar karštligiškai ieško būdų, kaip labai neišlaidaujant užtikrinti vandens tiekimą Liutkiškių kaimui. Greičiausiai gyventojams bus kompensuojamos išlaidos gręžinių įsirengimui.

„Ta problema yra ne tik Radviliškyje, ir tą problemą galėtų spręsti ir valstybės mastu. Jeigu kalbam apie valymus, tai apie geriamo vandens tiekimą irgi reiktų spręsti valstybės mastu. Nes tokių teritorijų, kur nėra geriamo vandens, yra daug“, – sako V. Simelis. 

O kol kas Liutkiškių gyventojams teks apsišarvuoti kantrybe ir vandenį į namus nešiotis kibirais iš šulinių. O tai gali užtrukti ir visą žiemą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų