REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

R. Karbauskis gali lengviau atsikvėpti: Seimas nesiims tyrimo dėl žemių

Papildyta

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas pirmadienį nepritarė opozicijos siūlymui sukurti parlamentinę komisiją dėl didelių žemės plotų įsigijimų.

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas pirmadienį nepritarė opozicijos siūlymui sukurti parlamentinę komisiją dėl didelių žemės plotų įsigijimų.

REKLAMA

Seimui praėjusią savaitę pradėjus svarstyti, ar pradėti parlamentinį tyrimą dėl didelių dirbamos žemės plotų valdymo ir įsigijimo, premjeras Saulius Skvernelis ir valstiečių lyderis Ramūnas Karbauskis – vienas didžiausių žemvaldžių – teigė tokiai komisijai nepritariantys.

Nenori dubliuoti darbų

Kaip portalui tv3.lt kalbėjo Tesiės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė, komitetas nutarė nepritarti komisijai tam, kad nedubliuotų darbo su teisėsauga.

„Mes pritarėme Kaimo reikalų komiteto pasiūlymui nesudaryti komisijos, kuris yra specializuotas komitetas. Kitas dalykas, mes žinome, kad yra teisėsaugos tyrimai ,kitų institucijų tyrimai. Tai mes paprastai tų tyrimų nedubliuojame, tiesiog sulaukiame rezultatų tyrimų“, - tv3.lt sakė A. Širinskienė.

REKLAMA
REKLAMA

Tyrimo siūlyta imtis paaiškėjus, kad R. Karbauskiui priklausantis „Agrokoncernas“ naudojosi politiko sūnų, sesers, brolio, tėvo valdoma žeme ir galbūt nepaiso tvarkos, kad vienas fizinis arba juridinis asmuo gali valdyti ne daugiau kaip 500 hektarų.

REKLAMA

Teisės ir teisėtvarkos komitetas – prieš žemės reikalus tirsiančią komisiją

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas nepritaria opozicijos siūlymui sukurti specialią komisiją dėl didelių žemės plotų įsigijimo.

Teisės ir teisėtvarkos komitetas pirmadienį balsavo dėl analogiško Kaimo reikalų komiteto sprendimo ir jį palaikė: 6 komiteto nariai (iš valdančiųjų koalicijos ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos atstovas) balsavo už, o du (konservatorius ir liberalas) – prieš.

Galutinis balsavimas dėl komisijos sudarymo numatomas ketvirtadienį – jeigu Seimas Teisės ir teisėtvarkos komiteto sprendimui pritars, komisija nebus kuriama, o jeigu atmes, klausimą dėl komisijos sukūrimo iš naujo svarstys kitas parlamentinis komitetas ir Seimas dėl jo balsuos vėl.

REKLAMA
REKLAMA

Komisijos pirmininkė „valstietė“ Agnė Širinskienė tikino, kad parlamentinio tyrimo kol kas nereikia, nes panašius tyrimus jau atlieka teisėsauga ir kitos institucijos.

„Valdžios atskyrimo principai kaip ir reikalautų sulaukti tų tyrimų rezultatų“, – komiteto posėdyje teigė A. Širinskienė.

Tuo metu komitetui priklausantis konservatorius Arvydas Anušauskas po posėdžio žurnalistams piktinosi, kad opozicijos siūlymas dėl komisijos sudarymo buvo atmestas net nesvarstytas, paprasčiausiai pritarus Kaimo reikalų komiteto pozicijai.

„Apgailėtina, kad tokiomis paprastomis procedūromis apginami stambiausio Lietuvoje žemvadžio interesai. Taip, gal galima atsisakyti žodžių „nerimą keliančių“, tol, kol nepateiktos kokios nors parlamentinio tyrimo išvados, tačiau man nerimą kelią, kad nesvarstant atmeta visa tai, kas yra susiję su valdančiosios koalicijos didžiausios frakcijos seniūno veikla žemės ūkyje“, – sakė A. Anušauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jis tvirtino analizavęs pastarųjų penkerių metų Rusijos duomenis apie trąšų eksportą į Lietuvą. Pasak jo, eksporto apimtys siekė 800 mln. JAV dolerių.

„Ar nebuvo apeinama kokie nors ES įvesti apribojimai? Aš nežinau. Tyrimas tai turėjo nustatyto Dabar to tyrimo nebus“, – teigė A. Anušauskas.

Parlamentinio tyrimo, kuris iki lapkričio pateiktų Seimui atsakymus į daugelį klausimų dėl žemės valdymo ir įsigijimo, prašo opozicinė konservatorių frakcija, iniciatyvą parėmė ir keli liberalai bei „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos nariai.

Tyrimo siūloma imtis paaiškėjus, kad valdančiųjų „valstiečių“ lyderiui Ramūnui Karbauskiui priklausantis „Agrokoncernas“ naudojosi politiko sūnų, sesers, brolio, tėvo valdoma žeme ir galbūt nepaiso tvarkos, kad vienas fizinis arba juridinis asmuo gali valdyti ne daugiau kaip 500 hektarų.

REKLAMA

Jeigu Seimas sudarys komisiją, ji turės atsakyti į tris dešimtis klausimų, susijusių su dirbamos žemės įsigijimu, į Lietuvą iš trečiųjų šalių įvežamų trąšų, augalų apsaugos priemonių, žemės ūkio technikos pardavimus, grūdų ir aliejinių augalų, sėklų rinkų pasidalinimą, grūdų elevatorių valdymą.

Be to, siūloma aiškintis, kas valdo daugiau nei 500 hektarų žemės, nustatyti, kiek jos yra įsigijusios žemės ūkio, technikos ar trąšų prekybos įmonės.

Taip būtų bandoma nustatyti, kaip žmonės ir įmonės apeina 500 hektarų ribojimą ir ar dabartinis teisinis reguliavimas yra pakankamas. Be to, komisija aiškinsis, kaip plačiai paplitęs vekselių naudojimas žemės ūkyje ir kiek žmonių dėl to prarado savo žemę.

Komisija turėtų pateikti išvadą, kaip reikėtų keisti žemės įsigijimo ir valdymo politiką bei tai numatančius įstatymus.

Išsamiau - TV3 reportaže

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų