REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prekybos žmonėmis mastai nemažėja

Kovoje su prekiautojais žmonėmis Lietuva glaudžiai bendradarbiauja su kitų Europos šalių pareigūnais, kartu yra surengę ne vieną operaciją, per kurią buvo sugaudyti į sekso vergiją merginas vežę nusikaltėliai ir išlaisvintos jų aukos.

Sekso vergija

Kaip praneša Policijos departamentas, prieš savaitę Nyderlanduose sulaikyta gerai organizuota lietuvių ir albanų grupuotė, kuri iš prekybos žmonėmis užsidirbo pusę milijono eurų.

Lietuvos policijos bei Nyderlandų Karalystės pareigūnai gana ilgai ir kruopščiai rinko duomenis apie abiejose šalyse veikusią nusikalstamą grupuotę, kurios nariai buvo organizavę tarptautiniu mastu veikusį prekybos žmonėmis seksualiniam išnaudojimui tinklą.

Operacijos metu Lietuvoje bei Nyderlandų Karalystėje atlikta daug kratų, kurių metu rasta ir paimta neteisėtai uždirbti pinigai, prabangūs automobiliai bei atliekamam tyrimui reikšmingi daiktai ir dokumentai, įrodantys minėtų asmenų nusikalstamą veiką. Sulaikymo operaciją Lietuvoje vykdė Lietuvos kriminalinės policijos biuro, Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai ir teisėsaugos įstaigų pareigūnai iš Nyderlandų Karalystės. Jos metu Olandijoje sulaikytas Lietuvos Respublikos pilietis A. T. (gimęs 1978 m.) ir du albanų tautybės asmenys M. D. (gimęs 1976 m.) bei G. I. (gimęs 1977 m.). Dviem lietuviams Lietuvoje: J. K. (gimusiai 1979 m.) ir N. S. (gimusiam 1975 m.) pareikšti įtarimai dėl prekybos žmonėmis. Pora – Šiaulių apskrities gyventojai. Kol kas jie palikti laisvėje, olandai neprašė jų suimti.

REKLAMA
REKLAMA

Šiuo metu yra nustatyta 13 merginų, kurias gaujos nariai seksualiai išnaudojo ir pelnėsi iš jų prostitucijos, tačiau ne visos jos yra pripažintos nukentėjusiomis, nes tik kelios parašė pareiškimus. Tyrimas tęsiamas, todėl tiek išnaudotų, tiek nukentėjusių merginų gali būti nustatyta ir daugiau.

REKLAMA

Vertinama prasčiau

Prekyba žmonėmis ir toliau išlieka vienu pelningiausių juodųjų verslų, pagal savo mastus prilygstančių prekybai ginklais ar narkotikais. Todėl siekdami užkirsti kelią tokio pobūdžio nusikalstamoms veikoms bei pažaboti išsikerojusią organizuotų nusikalstamų grupuočių veiklą, Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai aktyviai bendradarbiauja su tarptautinėmis teisėsaugos ir kitomis institucijomis“, – teigia Lietuvos kriminalinės policijos biuro viršininko pavaduotojas Edvardas Šileris.

Tačiau šių metų pavasarį Jungtinių Amerikos Valstijų Valstybės departamento paskelbtoje ataskaitoje apie prekybą žmonėmis pažymima, jog Lietuva pirmą kartą per aštuonerius metus buvo priskirta prie antrosios kategorijos valstybių.

REKLAMA
REKLAMA

„Lietuvos valdžia priėmė naujus įstatymus, atitinkančius naują Europos Sąjungos direktyvą prieš prekybą žmonėmis, tačiau teisėsaugos veiksmų, lyginant su ankstesnės ataskaitos laikotarpiu, buvo mažiau, kaip ir naujų tyrimų, teismo procesų ir nuteistųjų už prekybą žmonėmis. Valstybė nesugebėjo suteikti specializuotos pagalbos prekybos žmonėmis aukoms vyrams, o policija su nukentėjusiais vaikais elgėsi kaip su nusikaltėliais“, – rašoma šių metų ataskaitoje.

Aukos šalis

Lietuvos kriminalinės policijos biuro Sunkių nusikaltimų tyrimo valdybos vyriausiasis tyrėjas Tomas Puškorius sako, jog Lietuva yra aukos šalis, todėl labai sunku užkirsti kelią nusikaltimui. „Mūsų merginos vežamos į kitas užsienio šalis, todėl dažnai apie nusikaltimą mes sužinome po fakto, – sako T. Puškorius. – Be to, tyrimai trunka ilgą laiką, kadangi nusikaltimo gijos dažniausiai veda į kitas valstybes, tad tyrimai –dažniausiai tarptautiniai ir įrodymus tenka rinkti kitose šalyse. Nuo šių metų liepos įsigaliojo Seimo priimtos Baudžiamojo kodekso 147 straipsnio (prekyba žmonėmis) pataisos, kurios išplėtė veikų dėl prekybos žmonėmis pobūdį. Iki tol buvo kriminalizuota tik prekyba žmonėmis dėl seksualinio išnaudojimo ir priverstinio darbo, tačiau nebuvo apspręstos veikos, kai žmonės į užsienį išvežami, pavyzdžiui, vagiliauti ar elgetauti. O tokių nusikaltimų vis daugėja“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

T. Puškorius nesutinka, jog sumažėjo ikiteisminių tyrimų. „Tiek Kriminalinės policijos biuro pareigūnai, teritoriniai policijos padaliniai išsiaiškina nemažai prekybos žmonėmis faktų, atlieka didžiulį darbą rinkdami medžiagą ir įkalčius. Į teisiamųjų suolą pasodinama ne tiek jau ir mažai prekeivių žmonėmis, – aiškina situaciją vyriausiasis tyrėjas. – Bėda ta, kad teisiamieji net neįžvelgia savo kaltės. Jie, girdi, tik padėjo merginai susirasti darbą. Ir dar gerai apmokamą. O kad iš tos merginos uždarbio dalį pasiimdavo, taigi, girdi, priklauso: jis ją saugo, rūpinasi ir pan.“

TIK FAKTAI:

Lietuvaitės dažniausiai vežamos į Vokietijos, Nyderlandų Karalystės, Didžiosios Britanijos, Ispanijos viešnamius.

REKLAMA

Kartu su lietuviais organizuotose nusikalstamose prekybos žmonėmis grupuotėse dažniausiai „dirba“ albanai bei ukrainiečiai.

7 iš 10 prekybos žmonėmis aukų Europoje yra moterys.

17 procentų sudaro vyrai, 15 – vaikai. 61 procentas aukų iš ES šalių, daugiausia Rumunijos ir Bulgarijos piliečiai. 62 procentai žmonių parduodami seksualiniam išnaudojimui. 25 procentai išvežami priverstiniam darbui.

14 procentų aukų verčiamos elgetauti arba jų organai naudojami transplantacijai.

Aurelija ŽUTAUTIENĖ

 

 

 

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų