REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
Partnerio turinys
Turinys paruoštas bei kontroliuojamas projekto partnerio

Atšalus orams dažnas neišvengia peršalimo simptomų ir susirgimų ūmine virusine kvėpavimo takų infekcija. Neretai tokiais atvejais bandoma gydytis savarankiškai, patiems nusprendžiant, kokius vaistus vartoti. Visgi netinkamai gydomas ar iš viso negydomas peršalimas, „pri-sidėjus“ bakterinei infekcijai gali išprovokuoti sinusitą, ausų uždegimą, bronchitą bei plaučių ligas.

Atšalus orams dažnas neišvengia peršalimo simptomų ir susirgimų ūmine virusine kvėpavimo takų infekcija. Neretai tokiais atvejais bandoma gydytis savarankiškai, patiems nusprendžiant, kokius vaistus vartoti. Visgi netinkamai gydomas ar iš viso negydomas peršalimas, „pri-sidėjus“ bakterinei infekcijai gali išprovokuoti sinusitą, ausų uždegimą, bronchitą bei plaučių ligas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kovoje su peršalimo ligomis reikšmingiausią vaidmenį atlieka kvėpavimo takai, kadangi jie pirmieji turi atlaikyti virusų ataką.

REKLAMA

Sveiki žmonės įprastai kvėpuoja per nosį, kvėpavimas būna lengvas ir paprastas, tad šio proceso net nepastebime, tačiau iš tikrųjų viskas vyksta žymiai sudėtingiau, nei atrodo iš pirmo žvilgsnio.

Kvėpavimo takai iškloti gleivine, kuri prasideda nosies prieangyje ir baigiasi smulkiuosiuose bron-chuose.

Nosis, sinusai, nosiaryklė yra išklota daugiasluoksniu virpamuoju epiteliu, sudarytu iš virpamųjų ląstelių, turinčių 100-200 plaukelių, kurie stumia gleives iš kvėpavimo takų. Tokiu būdu virusai ir bakterijos yra pašalinamos iš organizmo. Visas šis apsaugos mechanizmas skirtas tam, kad infekcija nepatektų į kvėpavimo takus. Visgi, kai šis apsauginis barjeras pažeidžiamas, susergama įvairiomis kvėpavimo takų ligomis.

REKLAMA
REKLAMA

Taip pat reiktų atkreipti dėmesį, jog virpamuoju epiteliu išklota ir vidurinė ausis, kuri per klausomąjį vamzdį siejasi su nosiarykle. Kadangi vaikų klausomasis vamzdis platesnis, gulstesnis, vaikams paprastas peršalimas dažniau nei suaugusiems komplikuojasi į vidurinės ausies uždegimą.

Kokios galimos peršalimo komplikacijos?

Rinosinusitas – tai uždegiminis procesas, išplintantis nosies ir prienosinių ančių gleivinėje. Juo gali susirgti tiek vaikai, tiek suaugę.

Yra skiriamos net keturios prienosinių ančių poros. Labiausiai žinomi žandiniai ir kaktiniai ančiai („sinusai“). Jų pažeidimas pasireiškia skausmu skruostų bei kaktos srityje, pūlingomis išskyromis iš nosies, apsunkintu kvėpavimu per nosį. Taip pat reiktų nepamiršti ir akytkaulio bei pleištinių ančių, kurių uždegimas gali sukelti akių bei pakaušio srities skausmus bei pūlingo sekreto tekėjimą į nosia-ryklę. Tai simptomai, kurių dauguma pacientų nesieja su rinosinusitu, tad jų įvertinimui reikalinga otorinolaringologo konsultacija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Peršalimo bei ūmaus povirusinio rinosinusito gydymui įprastai skiriamas nosies plovimas druskų tir-palais, kiti simptomus lengvinantys preparatai, o sunkesniais atvejais ir antibiotikai.

Kaip jau minėta, peršalimas, ypač vaikams gali komplikuotis ne tik rinosinusitu, bet ir ausų uždegimu. Taip nutinka, nes vaikams sloga lengvai gali pereiti iš nosies į ausų uždegimą. Tokiu atveju slogos gydymas, vartojant lašus į nosį bei augalinius vaistus, labai svarbus.

Peršalus infekcija gali išplisti ir į apatinius kvėpavimo takus ir komplikuotis bronchitu. Bronchitas – tai įvairios kilmės bronchų gleivinės uždegimas, pasireiškiantis kosuliu, skrepliavimu bei kitais simp-tomais. Taip pat dažnai šalia kosulio bei skrepliavimo atsiranda sloga, nosies užgulimas, ryklės skaus-mas, perštėjimas, temperatūra, nugaros, raumenų skausmai, bendras silpnumas.

REKLAMA

Susirgus bronchitu rekomenduojama drėkinti patalpas, vartoti kuo daugiau šiltų (bet ne karštų) skysčių, atsikosėjimą lengvinančius preparatus.

Taigi, tiek vaikams, tiek suaugusiems pajutus pirmuosius peršalimo simptomus, rekomenduojama likti namuose bent keletą dienų, gerti daug skysčių, drėkinti patalpas, mažinti nosies užgulimą bei slogą tam skirtais preparatais ir padėti tiek viršutiniams, tiek apatiniams kvėpavimo takams patiems kovoti su virusais, vartojant augalinius, kvėpavimo takų išsivalymą gerinančius vaistus (vaikams – „Myrtol“, suaugusiems – „Gelomyrtol forte“).

REKLAMA

Vokietijoje gaminamas augalinis vaistas „Gelomyrtol forte“ skirtas suaugusiems bei vaikams nuo 12 metų. Jis gerina mukociliarianį klirensą, t. y., aktyvų sekreto pasišalinimą iš kvėpavimo takų, kadangi turi sekretomotorinį (skatinamas virpamojo epitelio ląstelių plaukelių judėjimas), sekretolitinį bei mukolitinį (skystinamas sekretas, veikiant taurines ląsteles bei mažinant sekreto klampumą) veikimus.

Didžiausias jo privalumas yra tai, kad jis veikia tiek viršutiniuose, tiek apatiniuose kvėpavimo ta-kuose, tad tinkamas tiek rinosinusito, tiek bronchito prevencijai bei gydymui. Galimas ilgalaikis var-tojimas (iki 6 mėn.) lėtinių ligų atvejais. „Gelomyrtol forte“ tinkamas ir nėštumo metu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prašome įdėmiai perskaityti pakuotės lapelį ir vaistą vartoti, kaip nurodyta.

Jei simptomai nepraeina ar atsirado šalutinis poveikis, dėl tolesnio vaisto vartojimo būtina pasit-arti su gydytoju ar vaistininku.

Jeigu įtariate, kad Jums pasireiškė šalutinis poveikis, apie jį praneškite savo gydytojui, vaistininkui ar Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos el. paštu [email protected] arba kitais būdais, kaip nurodyta jos interneto svetainėje www.vvkt.lt

Tekstas parengtas bendradarbiaujant su UAB ARMILA.

Pasirašo gydytoja otorinolaringologė Rita Mikulėnaitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų