REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jau ketvirtus metus veikianti „Pasitikėjimo linija“ – priemonė, siekiant užtikrinti kuo skaidresnį paramos įsisavinimą. Ja paskambinę ūkininkai, kaimo gyventojai ir kiti asmenys gali pranešti apie galimus korupcijos atvejus, nesąžiningą paramos gavėjų elgesį.

REKLAMA
REKLAMA

„Pasitikėjimo linija“ veikia Nacionalinės mokėjimo agentūros prie Žemės ūkio ministerijos (NMA) iniciatyva. Paskambinus ja galima anonimiškai pranešti apie pastebėtus pažeidimus ir kitus neteisėtus paramos įsisavinimo atvejus.

REKLAMA

Taip pat galima informuoti ir apie NMA darbuotojų galimai nesąžiningus veiksmus ir įtarimus piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi ar kitų asmenų bandymus daryti įtaką paramos lėšų žemės ūkiui ir kaimo plėtrai administravimui.

Naudojama intensyviai

Informaciją galima pateikti telefonu 8(5) 260 7901 Vilniuje arba NMA interneto svetainėje www.nma.lt specialiai sukurtoje skiltyje.

Pernai prie pasitikėjimo linijos buvo prisijungta apie 600 kartų. Šiemet preliminariais skaičiavimais prie NMA „Pasitikėjimo linijos“ buvo prisijungta virš 500 kartų. Iš jų apie 300 telefonu, ir ir apie 200 – siunčiant elektroninio pašto laišką. Apie pastebėtus pažeidimus bei kitus neteisėtus ES ir LR paramos įsisavinimo atvejus pranešė 421 žmonių.

REKLAMA
REKLAMA

Įprastai per mėnesį „Pasitikėjimo linijos“ telefonu sulaukiama apie 60 pranešimų. Internetinėje svetainėje pranešimų paliekama – šiek tiek mažiau.

Kuo tikslesni duomenys

NMA specialistai atkreipia dėmesį, kad prisijungus prie „Pasitikėjimo linijos“, būtina nurodyti tikslius galimo pažeidėjo duomenis. Tik tuomet bus galima operatyviai sureaguoti į pateiktą informaciją.

Pageidautina, kad užklausoje būtų nurodytas galimo pažeidėjo vardas, pavardė, rajonas, seniūnija, kurioje jis gyvena, kuo verčiasi ir kokie galimi pažeidimai yra pastebėti. Pavyzdžiui, gali būti pranešimas apie tai, kad ūkininko deklaruoti ekologiniai laukai yra blogos agrarinės būklės, ten veši piktžolės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pranešant informaciją telefonu, atsiliepia autoatsakiklis. Jame įrašytas balsas nurodo, kokius reikia pateikti duomenis. Būtina pranešti galimo pažeidėjo vardą ir pavardę, gyvenamąją vietą. Jei galimas pažeidėjas yra juridinis asmuo – įmonės pavadinimą, buveinės vietą (adresą). Taip pat reikėtų kuo aiškiau nupasakoti pažeidimo atvejį.

Tą pačią informaciją prašoma pateikti ir „Pasitikėjimo linijos“ skiltyje interneto svetainėje. Nurodyti savo asmens duomenis nėra būtina.

Kiekvienas pranešimas apie galimą pažeidėją yra kruopščiai patikrinamas tą pačią dieną, kai buvo gauta informacija ir perduodama pagal kompetenciją tolimesniam nagrinėjimui.

REKLAMA

Remiantis NMA atlikta pranešimų analize, beveik kas antras pranešimas apie galima pažeidimą pasitvirtina.

Kasmet NMA specialistai atlieka apie 20 tūkst. patikrų vietoje, dažniausiai vykstama pas ūkininkus, gaunančius tiesiogines išmokas ir paramą pagal KPP priemones. Paramos gavėjams už rastus pažeidimus gresia įvairaus pobūdžio sankcijos – gali būti sumažinama paramos suma, gali būti nemokomos lėšos už einamuosius metus arba paramos gavėjui gali būti pritaikyta ilgalaikė sankcija.

Konfidenciali informacija

„Pasitikėjimo linija“ informuoti galima ir apie korupcijos atvejus, susijusius su NMA darbuotojais. Pasiekus informacijai apie galimas nusikalstamas veiklas, inicijuojamas tyrimas. Informaciją galima pateikti konfidencialiai.

REKLAMA

Siekiant, kad parama būtų įsisavinama skaidriai, organizacijos viduje vykdoma korupcijos prevencijos programa, skirta užtikrinti skaidresnę, veiksmingesnę ir viešesnę darbuotojų veiklą administruojant paramą.

Programoje numatytos tokios korupcijos prevencijos priemonės, kaip korupcijos pasireiškimo tikimybės nustatymas,  NMA vidaus teisės aktų (darbo procedūrų aprašų ar jų projektų, kt.) antikorupcinis vertinimas,  darbuotojų švietimas, visuomenės informavimas korupcijos prevencijos klausimais. Nustačius korupcijos atvejus, siekiama juos paviešinti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų