REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Paukščių žiedavimas – svarbus mokslinis procesas. Šis ornitologų darbas leidžia stebėti paukščių populiacijas, jų pokyčius, migracijos kryptis. Žinomas gamtininkas Selemonas Paltanavičius pabrėžia, kad būna situacijų, kai paukščių žiedavimas gali padėti išvengti net pavojingų ligų protrūkių.

REKLAMA
REKLAMA

„Turbūt daugelis pamena paniką dėl paukščių gripo, kuri prieš kelerius metus kilo visame pasaulyje. Stebint žieduotų paukščių migraciją, buvo galima labai tiksliai nustatyti ir įvardinti šios pavojingos ligos židinius, paplitimo zonas. Pagal paukščių migraciją taip pat galima nuspėti, tyrinėti stichinius gamtos reiškinius: potvynius, žemės drebėjimus, taip pat klimato pokyčius, nes su sparnuočiais atkeliauja įvairios erkutės, mašalai, bakterijos. Tuo tikslu žieduojant paukščius, tiriamas ir jų kraujas, kiti organizmo parametrai“, –pasakoja S. Paltanavičius.

REKLAMA

Tačiau net ir nežiūrint į mokslinę pusę, paukščiai ir jų žiedavimas žavi daugybę žmonių visame pasaulyje. Viena svarbiausių ir labiausiai turistų lankomų Lietuvoje paukščių žiedavimo stočių yra įsikūrusi Ventės rage. Lankytojų čia netrūksta visais metų laikais. Skaičiuojama, kad per metus čia apsilanko apie 80 tūkst. žmonių, kurie atvyksta ne tik iš Lietuvos, bet ir viso pasaulio. Pastaruoju metu čia lankytis labai pamėgo vokiečiai. Iš vienos pusės tai džiugina, o iš kitos – nelabai, nes Ventės ragas nėra pritaikytas dideliam žmonių srautui.

REKLAMA
REKLAMA

„Lankytojai vaikštinėja netoli tinklų ar tarp jų, aišku, tai nėra draudžiama, tačiau sparnuočius tai trikdo. Galbūt jų atskristų daugiau, jei į jų erdvę tam tikra prasme nesikėsintų žmonės“, – svarstė S. Paltanavičius.

Norint išspręsti šią problemą, planuojama šalia tinklų pastatyti kameras, kurios tiesiogiai transliuotų vaizdą. O jį lankytojai galėtų stebėti specialiuose monitoriuose. Pasak gamtininko, taip stebėti paukščius gali būti net ir jaukiau, nes Ventės ragas yra nuolatos gairinamas vėjų, dažni šiame krašte ir lietūs. Be to, ketinama įrengti ir specialius takus ir atitvarus, kad lankytojai nevaikščiotų visiškai kur panorėję.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nenorintys stebėti paukščių į Ventės ragą traukia pasigrožėti gamta. O patys gražiausi vaizdai juk atsiveria pasilypėjus aukščiau, todėl galvojama apie apžvalgos bokštą. Šiuo metu jį atstoja Švyturys, tačiau jis nėra pritaikytas gausesniam lankytojų būriui.

Visi šie ir dar daugiau būtinų darbų bus atliekami rekonstrukcijos metu. Pagal 2007–2013 m. Sanglaudos skatinimo veiksmų programą iš Europos regioninės plėtros fondo šiam objektui rekonstruoti ketinama skirti beveik 10 mln. litų. Žinoma, kai viskas Ventės rage bus modernizuota, lankytojų skaičius turėtų dar labiau išaugti, tačiau tuomet bus sukurti tam tikri traukos taškai, kuriuose žmonės turės, ką veikti, ir nedarys žalos gyvajai gamtai.

REKLAMA

Ornitologinė stotis Ventės Rage buvo įkurta prieš daugiau nei 80 metų. Ir per tą laiką beveik niekas nebuvo atnaujinta, remontuota. Tik prieš beveik 30 metų, siekiant apsaugoti pusiasalį nuo išnykimo buvo rekonstruotas Ventės rago smaigalys.

Aplinkos ministerija www.am.lt ir ES struktūrinė parama www.esparama.lt.

Europos sąjunga ir Aplinkos ministerija (nuotr. Balsas.lt)

 

Užsakymo nr. 1111

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų