• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Mindaugas LAURINAITIS Šiaulių miesto savivaldybė pagaliau ėmėsi priemonių prieš apleistų ar nebaigtų statyti pastatų savininkus. Miesto estetinį vaizdą darko ne vienas toks pastatas, tačiau tik dabar užsimota jų savininkus apmokestinti didesniais mokesčiais, taip siekiant, kad savininkai arba baigtų pradėtas statybas, arba savo statinius sutvarkytų. Tiesa, mokesčiai būtų skaičiuojami tik nuo kitų metų.

REKLAMA
REKLAMA

Apkraus mokesčiais

Šiaulių miesto savivaldybės taryba birželio pabaigoje priėmė sprendimą dėl nenaudojamų, naudojamų ne pagal paskirtį arba neprižiūrimų statinių ir patalpų nustatymo sąrašo sudarymo. Remiantis šiuo sprendimu, sudaryta nuolatinė komisija, kuriai kiekvienais metais iki rugpjūčio 1 d. bus pateikiamas apleistų, nenaudojamų ir pan. pastatų sąrašas. Į jį patekusiųjų pastatų savininkai turės aiškintis su komisija – arba įrodyti, kad jų turimame pastate vyksta statybos, arba sumokėti nekilnojamojo turto mokestį, kuris bus žymiai didesnis.

REKLAMA

Savivaldybės tarifą gali nustatyti savarankiškai nuo 0,3 iki 1 procento. Pagal aprašą nustatyta, kad Šiaulių mieste nekilnojamojo turto mokesčio tarifas yra 0,6 procento nekilnojamojo turto vertės. Vieno procento tarifas taikomas nenaudojamiems arba naudojamiems ne pagal paskirtį pastatams. Trijų procentų tarifas būtų taikomas apleistiems ir neprižiūrimiems pastatams. Preliminarus sąrašas bus sudarytas jau šiemet, į sąrašą patekusių pastatų savininkai mokesčius turės sumokėti tik kitąmet.

REKLAMA
REKLAMA

Veiksmų ėmėsi tik dabar

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Vladas Damulevičius pripažįsta, kad problema dėl miesto estetinį vaizdą gadinančių pastatų yra. Dienraštis „Šiaulių naujienos“ pernai ne kartą buvo išspausdinęs tokių pastatų nuotraukas, bet valdininkai dėmesį atkreipė tik dabar. Nors keista, nes pastatai vaiduokliai stovi ne kur miesto pašonėje, bet prie pat Savivaldybės ir valdininkams matomi vos ne kiekvieną dieną.

Nežinau, kaip komisija spręs, bet mano nuomone, pirmaisiais metais sąrašas neturėtų būti begalinis. Turėtume pagaliau eiti prie tvarkos. Galų gale tie objektai šiai dienai yra žinomi, ieškoti nereikia. Tikslas yra priversti, ypač centrinėje miesto dalyje akis bado, susitvarkyti pastatus“, - kalbėjo V. Damulevičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Netobuli įstatymai

Tačiau pastangos priversti apleistų pastatų savininkus susitvarkyti gali būti niekinis, nes reikėtų keisti įstatyminę bazę, kuri šiuo metu yra savininkų pusėje. Tai pripažįsta ir valdininkai. Savivaldybės išduoda leidimus statyboms, tačiau šie leidimai pagal įstatymą yra neterminuoti, o jeigu yra leidimas, nesvarbu, kad statybos jau daugybę metų nevyksta – nieko padaryti neįmanoma.

„Yra bėdų su teisės aktais. Išsiima leidimą statybai, viskas lyg ir tvarkoje, bet statybos nevyksta. Statybos leidimas dabar neterminuotas. Kad nebūtų landa kažkam išlįsti. Anksčiau buvo dešimčiai metų. Kiek dabar yra pastatų, kurie yra nebaigti ir nemokami mokesčiai. Formaliai niekas jų neverčia užbaigti“, - įstatymo spragas komentavo V. Damulevičius.

REKLAMA

Surašymas dė surašymo

Kai kurių Šiaulių miesto savivaldybės tarybos narių nuomone, šis nekilnojamojo turto surašymas problemos neišspręs. Tokiomis priemonėmis savininkų įtikinti susitvarkyti savo pastatus nepavyks.„Jeigu tai surašymas tik dėl surašymo, naudos jis neduos. Reikia keisti įstatymų bazę, bet ne bandyti priversti tvarkytis per mokesčius. Jeigu pastato vertė yra menka, tai nejau tas vienas ar trys procentai išgąsdins savininkus“, - retoriškai klausė vienas iš miesto politikų.

Valdininkai laikosi kitokios nuomonės ir bandys apeiti įstatymus siekdami, kad nebaigta statyba būtų pripažinta kaip apleista, taip įgalinant apkrauti savininkus didesniais mokesčiais. „Teismuose gali įrodinėti. Mes įvykdykime įsakymą, paskui tegul įrodinėja, kad mes neteisūs. Tas kelias yra racionalesnis, nei atvirkščiai. Yra teisės aktai, tegul įrodinėja teismui priešingai“, - įsitikinęs V. Damulevičius.

REKLAMA

Sąrašą tvirtins kasmet

Į „juodąjį sąrašą“ gali būti įrašytas fizinių ir juridinių asmenų nekilnojamasis turtas – statinys, kuris atitinka vieną arba kelis iš nurodytų kriterijų: pastatas nenaudojamas, neprižiūrimas, naudojamas ne pagal paskirtį (pavyzdžiui, pastatas pritaikytas gyventi žmonėms, bet jame vykdoma ūkinė komercinė veikla ar atvirkščiai). Kiekvienais metais miesto Taryba turės tvirtinti pastatų sąrašą, patvirtintas sąrašas bus skelbiamas Savivaldybės interneto svetainėje.

Asmenys, kurių nuosavybė papuolė į minėtą sąrašą, per trisdešimt dienų nuo sąrašo paskelbimo galės komisijai pateikti duomenis, įrodančius, kad jų turimas nekilnojamasis turtas neatitinka apraše nurodytų kriterijų arba neatitiktį lėmė apraše numatytos objektyvios aplinkybės.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų