REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuo kitų metų pabaigos daugiabučiuose namuose turi nelikti maisto ruošimui naudojamų dujų balionų. Valstybės skirta 726 eur kompensacija balionų keitimui gyventojų nepritraukė. Kaip skelbia Energetikos ministerija (ENMIN), prašymų jiems pakeisti dar nepateikė daugiau nei pusė juos naudojančių daugiabučių.

Nuo kitų metų pabaigos daugiabučiuose namuose turi nelikti maisto ruošimui naudojamų dujų balionų. Valstybės skirta 726 eur kompensacija balionų keitimui gyventojų nepritraukė. Kaip skelbia Energetikos ministerija (ENMIN), prašymų jiems pakeisti dar nepateikė daugiau nei pusė juos naudojančių daugiabučių.

REKLAMA

Šiuo metu Lietuvoje 1,5 tūkst. trijų aukštų ir didesni daugiabučių namų ūkiai  tebesinaudoja nesaugiais suskystintų naftos dujų (SND) balionais.

Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) duomenimis, iš visų SND balionus turinčių daugiabučių šiemet sulaukta 421 prašymo 726 eur. kompensacijoms dujų balionų keitimui gauti.

„Daugiau nei 250 daugiabučių yra pateikę paraiškas ir užsitikrinę finansavimą, kurį gaus, kai atliks visus rangos darbus. Dar virš 110 daugiabučių yra pateikę paraiškas, kurios šiuo metu vertinamos ir gaus finansavimą artimiausiu metu“, – komentuoja ENMIN.

REKLAMA
REKLAMA

Iš kai kurių miestų prašymų visai nesulaukta

Daugiausia nesaugių dujų balionų yra likusių Tauragės, Šilutės ir Jurbarko rajono savivaldybėse – kiekvienoje jų daugiau nei šimtas.

REKLAMA

Iš šių rajonų prašymų sulaukta nemažai, tačiau yra savivaldybių, kurios neskuba jų teikti.

„Raseinių rajono savivaldybė yra pati aktyviausia, Šilutės, Tauragės, Jurbarko rajono savivaldybes galima išskirti taip pat kaip labai aktyvias.

Šiam momentui nelabai aktyvūs Utenos, Rokiškio, Kaišiadorių ir Elektrėnų rajono gyventojai. Iš ten nesulaukta nė vienos paraiškos“, – teigia APVA atstovė Austėja Jonaitytė.

Viliamasi, kad iki paraiškų teikimo pabaigos, kuri numatyta birželio 1 d., išaugs norinčių pasikeisti SND dujų balionus į elektrą ar gamtines dujas daugiabučių namų skaičius.

REKLAMA
REKLAMA

„Tai mes dar turim laiko iki birželio 1 d., bet šiuo metu yra paraiškų pakylėjimas ir tų paraiškų gaunam šiek tiek daugiau. Iš pačių pradžių vangokai buvo, bet mes stengiamės per APVA svetainę ir per Energetikos ministeriją vis kažkokią žinutę parengti. Tai va, dabar paūmėjimas, paraiškų gauname daugiau. Tikimės, kad vis aktyviau ir aktyviau teiks  paraiškas“,  – sako A. Jonaitytė.

Šiemet pirmieji – Radviliškio rajone

Pasak A. Jonaitytės, šiemet jau įgyvendinti du projektai – du daugiabučiai yra pasikeitę nesaugius dujus balionus į elektrą ar gamtines dujas: „Jie pateikė mokėjimo prašymus, kuriuos dabar kompensuosim. Abu šie butai yra Radviliškio rajone“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vieno iš finansavimą gavusio daugiabučio namo atstovė Albertina pasakoja, kad visi name esantys butai noriai sutiko teikti paraiškas ir džiaugiasi, kad galėjo pasinaudoti gauta kompensacija.

„Mes beveik visi jau pasikeitę ( SND balionus – aut. past.) – iš dvylikos šeši butai jau naudoja naujas virykles, kai kiti baigs deginti dujas, bus visuose naudojama“, – sako ji.

Prašymą namo gyventojai pateikė šių metų kovo 2 d., o finansavimas skirtas po mėnesio – balandžio 7 d.

„Dabar dar neturim tų pinigėlių, kadangi dar tikrina mūsų daugiabutį. Bet mes tuoj gausime pinigėlius, kuriuos turėtume grąžinti gyventojams – po 242 eurus. Mes visi esame patenkinti, kadangi mūsų namas yra pagyvenusių žmonių“, – toliau pasakoja namo gyventoja.

REKLAMA

Pavieniai prašymai nepriimami

Norint gauti kompensaciją turi sutikti 70 proc. SND balionus naudojančių daugiabučio namo butų.

Kaip teigia APVA atstovė, pavieniai atvejai nėra priimami.

„Jei name yra dešimt balionų, o norima atsisakyti tik vieno,  kai kiti devyni nenori,  tada negalima teikti paraiškos, nes nebus skirtas finansavimas.

O jei būtų atvirkščiai – iš dešimties norėtų pasikeisti septyni butai, kas būtų 70 proc. visų butų turinčių dujų balionus – būtų galima. Likę trys tiesiog galėtų nesikeisti“, – APVA

Pernai dujų balionus pasikeitė ir finansavimą gavo 309 daugiabučiai. Jei yra likusių norinčių, kurie pernai nespėjo – šiemet tai gali padaryti.

REKLAMA

„Jeigu praėjusiais metais dauguma daugiabučio gyventojų pasikeitė dujų balionus, tačiau liko tokių, kurie to dar nepadarė, jiems finansavimas gali būti skirtas. Kreiptis pirmiausia reikėtų į savo daugiabučio namo administratorių,“ – komentuoja EMNIM

Remiantis EMNIM duomenimis dujų balionų keitimo projektui šiemet skirta 10 mln. eurų.

 Iš šių lėšų kiekvienas paraišką pateikęs butas gaus 726 eur., iš kurių 242 eur. bus skiriami daugiabučio namo bendrijos elektros arba dujų inžinerinių sistemų pertvarkymui, 242 eur. – elektros arba dujų sistemos pertvarkymui bute, o likę 242 eur. – elektrinės arba dujinės viryklės įsigijimui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Neatsisakiusiems dujų balionų – baudos

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, dėl dujų, žibalinių, benzininių įrenginių, prietaisų eksploatavimo pažeidimų bei gedimų šiemet daugiabučiuose gyvenamuosiuose namuose kilo 3 gaisrai (2 – Vilniaus apskrityje, 1 – Šiaulių apskrityje), pernai per tą patį laikotarpį kilo 5 gaisrai.

Pasak ministerijos, tokius balionus naudoti daugiabučiuose yra itin pavojinga, o juos naudojantys gyventojai, nepaisydami teisės aktų ir saugumo reikalavimų, rizikuoja savo bei aplinkinių sveikata ir saugumu. Todėl neatsisakius SND balionų ateityje grės baudos.

„Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodeksas numato, kad  energetikos (elektros, šilumos, gamtinių ar suskystintų naftos dujų, naftos ar naftos produktų) įrenginių įrengimo, eksploatavimo ir saugos norminių aktų pažeidimas užtraukia įspėjimą arba baudą asmenims nuo šešiasdešimt iki vieno šimto keturiasdešimt eurų ir įspėjimą arba baudą juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims nuo dviejų šimtų iki keturių šimtų keturiasdešimt eurų“, – toliau komentuoja ministerija.

Pasitikrinti, ar jūsų daugiabutis įtrauktas į namų, dalyvaujančių SND balionų keitimo projekte gali čia.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų