REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
8
Šiaurės Korėjos lyderis įsakė padidinti raketų variklių gamybą (TV3 koliažas) (nuotr. SCANPIX)

Šiaurės Korėja trečiadienį atskleidė savo raketų programos plėtros planų, o šalies lyderis Kim Jong Unas (Kim Čen Unas) įsakė padidinti raketų variklių ir tarpžemyninių balistinių raketų dalių gamybą.

8

Šiaurės Korėja trečiadienį atskleidė savo raketų programos plėtros planų, o šalies lyderis Kim Jong Unas (Kim Čen Unas) įsakė padidinti raketų variklių ir tarpžemyninių balistinių raketų dalių gamybą.

REKLAMA

Vadovaujant Kim Jong Unui Pchenjanas sparčiai tobulino savo balistinių raketų technologijas, nors tai daryti draudžia Jungtinių Tautų rezoliucijos. JT Saugumo Taryba jau septynis kartu skelbė sankcijas šiai uždarai šaliai.

Praeitą mėnesį Šiaurės Korėja sėkmingai įvykdė du tarpžemyninių balistinių raketų (ICBM) paleidimus. Šie bandymai, asmeniškai stebėti Kim Jong Uno, pademonstravo, kad Pchenjanas turi ginklų, galbūt galinčių smogti branduoliniais užtaisais taikiniams savo pagrindinių priešininkių – Jungtinių Valstijų – pagrindinėje teritorijoje.

Tuomet abi pusės apsikeitė virtine grasinimų. Nors retorika pastaruoju metu sušvelnėjo, JAV ir Pietų Korėja šią savaitę pradėjo kasmetinės karines pratybas „Laisvės sargybinis Ulči“ („Ulchi Freedom Guardian“), o Šiaurės Korėja jas visada smerkia ir laiko invazijos repeticijomis.

REKLAMA
REKLAMA

Šiaurės Korėja sako, kad branduoliniai ginklai jai yra būtini apsisaugoti nuo JAV. Analitikai sako, kad trečiadienį paskelbtos nuotraukos iš Kim Jong Uno vizito Gynybos mokslų akademijos Cheminių medžiagų institute atskleidė didelė technologijų pažangą ir užmojus.

REKLAMA

Juodą kostiumą dėvėjęs Kim Jong Unas buvo nufotografuotas stovintis šalia didelio rudo vamzdžio. JAV Midlberio tarptautinių studijų instituto ekspertas Joshua Pollackas (Džošua Polakas) savo „Twitter“ žinutėje nurodė, kad tas vamzdis yra „austo pluošto cilindras, veikiausiai gaminamo didelio skersmens kieto kuro raketinio variklio korpusas“.

Panašu, kad jis pagamintas iš kevlaro arba stiklo pluošto, nurodė kitas nepriklausomas raketų ir branduolinių technologijų analitikas George'as Herbertas (Džordžas Herbertas).

REKLAMA
REKLAMA

Kitose nuotraukose, išplatintose Šiaurės Korėjos valdančiosios partijos ruporo „Rodong Sinmun“, matyti raketų schemos ir, regis, jų gamybos procesai.

„Turime dviejų veikiausiai naujų Šiaurės Korėjos daugiapakopių kieto kuro raketų, galinčių nešti branduolinius užtaisus, diagramas ir pavadinimus“, – sakė G.Herbertas. Jis pridūrė, kad viena šių raketų yra ICBM, o kita – tikriausiai vidutinio arba tarpinio nuotolio.

Austo pluošto kompozicinius korpusus pagaminti daug sunkiau negu metalinius, bet jie yra lengvesni, tad raketa galėtų toliau nuskrieti arba nešti sunkesnį kovinį užtaisą.

Analitikų nuomone, daugelis parodytų elementų yra būsimų projektų uždaviniai, o ne egzistuojančios technologijos. Vis dėlto tinklalapio armscontrolwonk.com darbuotojas Jeffrey Lewisas (Džefris Luisas) pažymėjo, kad „visa tai yra blogai“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jeigu suprantu Šiaurės Korėjos propagandą, jie tokiu būdu mums sako, kad ateinančiais metais pamatysime visa tai ore“, – aiškino ekspertas.

Anglies pluošto detalės

Gynybos mokslų akademija kuria Šiaurės Korėjos raketas, o valstybinė Korėjos centrinė naujienų agentūra (KCNA) citavo Kim Jong Uno žodžius, kad „mūsų partija didžiuojasi turėdama tokių kuklių didvyrių“.

„Jis nurodė institutui gaminti daugiau kietojo kuro raketų variklių ir raketų kovinių galvučių“, – sakoma pranešime.

Dar neaišku, ar Šiaurės Korėja jau turi technologijų, leidžiančių į kosmosą pakilusios balistinės raketos kovinę galvutę saugiai nukreipti atgal į Žemės atmosferą, kad ji nesudegtų nuo didelio karščio.

REKLAMA

Tačiau Pchenjanas tvirtina tai pasiekęs, o KCNA pranešime sakoma, kad kovinių galvučių smaigaliai ir raketų korpusai yra gaminami iš „anglies pluošto kompozicinių medžiagų“.

Naudojant šią technologiją anglies pluoštas suaudžiamas, apdorojamas cheminėmis medžiagomis ir įmirkomas epoksidine derva, sustingdoma veikiant dideliu slėgiu.

Aprimę grasinimai

Pastarosiomis savaitėmis Šiaurės Korėja grasino paleisti kelias raketas link JAV karinių bazių Ramiojo vandenyno saloje Guame, bet vėliau šie planai buvo atidėti, o įtampa šiek tiek sumažėjo.

JAV valstybės sekretorius Rexas Tillersonas (Reksas Tilersonas) stengėsi išnaudoti galimybę apraminti padėtį ir pagyrė Pchenjaną, kad jis demonstravo „tam tikro lygio susitvardymą“ – po naujausių JT sankcijų nevykdė jokių raketų arba branduolinių bandymų.

REKLAMA

Jis taip pat išreiškė viltį, kad tai yra ženklas, jog Pchenjanas pasiruošęs „kada nors artimiausioje ateityje“ pradėti derybas su Vašingtonu dėl taikos ir nusiginklavimo.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) antradienį pareiškė, kad jo agresyvus tonas Šiaurės Korėjos atžvilgiu pradėjo duoti vaisių, nes Kim Jong Unas ėmė „gerbti“ Jungtines Valstijas.

„Kai kurie žmonės sakė, kad tai buvo per stipru. Bet tai nėra per daug stipru, – sakė jis tūkstančiams savo šalininkų, susirinkusių į prezidento mitingą Finikse Arizonoje. – Bet gerbiu tą faktą, kad Kim Jong Unas, mano manymu, pradeda mus gerbti. Labai gerbiu tą faktą.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Trečiadienį Šiaurės Korėjos pranešimai daugiausiai buvo dalykiški, nebuvo skelbiama jokių jau įprastais tapusių grasinimų „katastrofinėmis pasekmėmis“, jeigu prasidėtų karinė konfrontacija tarp Pchenjano ir JAV.

„Šiandienos pranešime Šiaurė giriasi savo galimybėmis gaminti (tarpžemyninių balistinių) raketų „Hwasong 14“ grįžtamuosius modulius ir savo pasiruošimu panaudoti didesnio kalibro iš povandeninių laivų paleidžiamų balistinių raketų „Pukguksong 3“, – sakė naujienų agentūrai AFP Pietų Korėjos mokslo ir technologijų politikos instituto analitikas Lee Chun-geunas (Li Čungjunas).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų