REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sprendžiant tik iš parduotuvėse pasikeitusių kainų, ko gero, niekam nepavyktų pasakyti, kiek konkrečioms prekių grupėms nuo sausio šiemet pakilo pridėtinės vertės mokestis (PVM). Kai kurie gaminiai brango daugiau, nei jiems išaugo šis mokestis, kai kurie - mažiau, o buvo ir tokių, kurių kainos nekito.

REKLAMA
REKLAMA

Pavyzdžiui, viename iš prekybos tinklų sveriamų džiūvėsių kaina nežinia kodėl šoktelėjo maždaug pusantro procento, nors dėl keliamo PVM jie galėjo pabrangti tik vienu. Viename iš knygynų už knygą teko pakloti net 16 proc. daugiau nei prieš Naujuosius (knygoms PVM kilo nuo 5 iki 9 proc.).

REKLAMA

Maža to, kai kurių prekybos centrų atstovų tvirtinimu, kainų šokiai dar toli gražu nesibaigė.

"Pamatysim, kai baigsis akcijos"

UAB "Maxima LT" atstovė ryšiams su visuomene Renata Saulytė patvirtino, jog "Maxima" parduotuvėse padidėjęs PVM prekių kainose tiesiogiai neatsispindi. Mėsa čia brango vietoj 14 proc. maždaug 9, žuvis - 10-11, ekologiški maisto produktai - visais 14 proc.

"Priėmėm sprendimą savo pelno sąskaita nekelti paukštienos kainų - ji kainuoja tiek pat, kiek gruodžio pradžioje, kai nebuvo akcijų. Nebrango pieno produktai, daržovės, vaisiai, kojinės, apatinis trikotažas", - vardijo R. Saulytė.

REKLAMA
REKLAMA

Anot jos, didžiosios dalies prekių, kurioms PVM buvo padidintas 1 proc., kainos parduotuvėse nebuvo pakeltos. Kai kuriais atvejais išlaikyti buvusias kainas leido sėkmingos derybos su tiekėjais, kitais - vidiniai resursai.

Tiesa, kainų pokyčiai - dar negalutiniai. R. Saulytės teigimu, gamintojų sprendimas lems, kiek ateityje brangs buities chemija, taip pat laukia akcizinių prekių - alkoholinių gėrimų bei tabako - pabrangimas.

"Mėsa ir žuvis jau pabrango. Visos kainos nuosekliai bus peržiūrėtos per sausį. Kas bus toliau, prognozuoti taip greitai keičiantis situacijai negalime, ir vargu ar kas nors apskritai gali tai daryti", - sakė R. Saulytė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

UAB "Rimi Lietuva" atstovė ryšiams su visuomene Rasa Juodkienė tvirtino, jog kainos "Rimi" parduotuvėse buvo keliamos tiek, kiek išaugo PVM. Tiesa, ne iškart nuo sausio 1-osios, o per keletą pirmų šio mėnesio dienų, kad darbuotojams nereikėtų plušėti per naktis.

R. Juodkienės teigimu, kol kas atsižvelgiant į socialiai jautresnę pirkėjų kategoriją įmonės sąskaita nepakeltos maždaug 100 pavadinimų prekių kainos "Supernetto" parduotuvėse - nebrango šaldyta paukštiena, vaikų maistas ir kt.

"Mūsų pastebėjimai rodo, kad visuose prekybos centruose kainos pakilo maždaug tiek pat. Daug kur dar vyksta akcijos, o kai jos baigsis, tada ir galėsime lyginti kainas", - sakė R. Juodkienė, pridurdama, jog kainų pokyčiai priklauso ir nuo tiekėjų, nes prekybos centrai - tik paskutinioji grandis.

REKLAMA

Ne tik dėl PVM

Savo sąskaita kai kurių prekių kainas tvirtina išlaikęs ir prekybos tinklas "Iki". Šio tinklo komunikacijos direktoriaus Tomo Vaišvilos teigimu, brangimas dėl PVM pakėlimo didžiausią įtaką turėjo toms prekėms, kurioms anksčiau buvo taikomas lengvatinis mokestis. Tačiau kai kurie gaminiai esą brango ne tik dėl PVM.

"Reikia turėti omeny, kad metų pabaigoje ir kitų pradžioje vyksta derybos su tiekėjais, taigi keistis kainos galėjo ir dėl to", - sakė jis.

Beje, T. Vaišvila neatmetė galimybės, kad šiuo metu pabrangusi produkcija dar gali atpigti.

"Tai lems rinka ir perkamoji galia. Jau kalbėjome su gamintojais ir tiekėjais - mums visiems aktualu, kad nemažėtų vartojimas", - sakė jis.

REKLAMA

Beje, anot T. Vaišvilos, nors ir žiūrima, kiek savo lėšomis galima išlaikyti tokias pačias kainas, tačiau yra ir tokių prekių, kurios nelabai pelningos, o kai kurios apskritai naudos neneša. Jų neatsisakoma vien dėl konkurencinio patrauklumo.

"Iš principo viskas įmanoma, tačiau ar prisidengiant PVM prekybos centruose nepagrįstai kelti kainas būtų naudinga? Galima suabejoti. Kelti kainas galime kiek tik norime, tačiau jei neparduosime, turėsime tik nuostolių. Reziumuojant - nėra taip gerai, bet tendencijos gali gerėti. Vartojimo mažėjimo metu kainos nustoja augti, nes nebėra tikslo ir galimybės jų kelti", - aiškino T. Vaišvila.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tai, kad PVM anaiptol ne vienintelis veiksnys, lemiantis dabartinius kainų pokyčius, patvirtino knygynų tinklo "Pegasas" vadovas Mindaugas Balčiūnas.

"Nuo sausio 1 dienos nuo 5 iki 9 procentų išaugo pridėtinės vertės mokestis knygoms, todėl visų knygų kainos automatiškai išaugo. Leidinių kainos knygynuose priklauso nuo leidyklų ir kitų tiekėjų kainų. Leidėjams išaugo ne tik PVM, bet ir su autorinėmis sutartimis susijusi mokesčių našta", - paaiškino jis.

Giedrė NORVILAITĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų