REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Paskutinę vasaros dieną Didžiosios Britanijos komercinis teismas paskelbė nuosprendį byloje, kurioje pateiktas didžiausias tos šalies istorijoje civilinis ieškinys – apie 5 mlrd. dolerių.

REKLAMA
REKLAMA

Šią sumą bandęs prisiteisti bėglys iš Rusijos Borisas Berezovskis pralaimėjo kitam Rusijos oligarchui Romanui Abramovičiui.

REKLAMA

Ledi Elizabeth Gloster, patyrusi ekonominių bylų teisėja, paskelbė tik esmines išvadas. Nuodugnus teismo nuosprendis bus surašytas vėlyvą rudenį, nes teisėja grįš prie bylos tik spalio pradžioje.

B. Berezovskio pretenzijų R. Abramovičiui esmė: jo kompanionas R. Abramovičius privertė B. Berezovskį parduoti 50 proc. kompanijos „Sibneft“ akcijų už 1,3 mlrd. dolerių, bet kaina buvo priverstinai sumažinta. 


B. Berezovskio advokatas Laurence’as Rabinovičius aiškino, kad kartu valdydami „Sibneft“ akcijas oligarchai susipažino ir tapo gerais draugais. Tačiau B. Berezovskis Rusijoje įgavo politinį svorį, – neretai panaudodamas sau pavaldžias žiniasklaidos priemones, – dėl to susipyko su Kremliumi ir buvo priverstas emigruoti į Didžiąją Britaniją.


Be to, B. Berezovskis kaltino, kad R. Abramovičius slapta pardavė oligarchui Olegui Deripaskai 50 proc. metalurgijos kompanijos „Rusal“ akcijų, kurias jis, R. Abramovičius, valdė pagal B. Berezovskio ir jo partnerio Badrio Patarkacišvilio įgaliojimą.


B. Berezovskis – neįspūdingas

Skaitydama esmines bylos išvadas teisėja E. Gloster pabrėžė, kad daugelis svarbių ginčo aspektų ir šalių pretenzijos buvo grindžiami žodiniais susitarimais. Kita vertus, įvykiai, kuriuos apėmė ieškinys, vyko taip seniai, kad daugelis detalių išsitrynė iš proceso dalyvių atminties, todėl jų parodymuose buvo spragų. 


Didžiosios Britanijos teismai nepripažįsta žodinių susitarimų, todėl teismo išvados nieko nenustebino. Teisėja pareiškė, kad juridine prasme ieškinys yra silpnas: ieškovo parodymai dažnai reikšdavosi vien ilgais pasakojimais, kas kadaise buvo.


B. Berezovskio parodymus teisėja pavadino silpnais, kupinais vidinių prieštaravimų, „neįspūdingais“ ir nepagrįstais. O R. Abramovičiaus parodymai jai atrodė teisingi, kaip ir pats liudininkas. 


Ieškovo advokatas Andrejus Borkovas, atstovaujantis B. Berezovskiui Rusijoje, pareiškė nuomonę, kad Londono teismui gana sunku išnarplioti istoriją, kuri vyko Rusijoje 2008 m. Pavyzdžiui, teisėjai teko aiškintis, ką reiškia tokios sąvokos kaip „stogas“ (rus. „крыша“) ir „palikti ant ledo“ (rus. „кинуть“).


B. Berezovskis pareiškė, kad sprendimas dėl nuosprendžio apskundimo dar nepriimtas – jis tarsis su advokatais. B. Berezovskio nuomone, teisėja E. Gloster bando perrašyti istoriją, nes, anot jo, „visas verslo pasaulis žinojo“, kad jiedu su B. Abramovičiumi kartu valdo „Sibneft“. Nors britų teismas šio fakto nepripažino, jis, B. Berezovskis, nesigaili sprendimo kelerius metus paaukoti tam, kad byla pasiektų teismą ir būtų nagrinėjama. „Niekada nesigailiu to, ką dariau. Gyvenimas yra gyvenimas. Dabar aš mažų mažiausiai geriau žinau Anglijos teismų esmę“, – pareiškė pralaimėjęs oligarchas. 


B. Berezovskiui nesiseka ir Rusijoje. Neseniai Maskvos teismas įpareigojo B. Berezovskį sumokėti 1 mlrd. rublių tenkinant ieškinį, kurį pateikė Samaros srities vadovybė. Bylinėtasi dėl sandorio, kurį B. Berezovskis sudarė su automobilių gamintoju „AvtoVaz“. 


Rusijos tyrimo komitetas neseniai paskelbė, kad prasidėjo nuodugnus B. Berezovskio neteisėtų operacijų, susijusių su mineralinį vandenį „Borjomi“ gaminančia kompanija. Valdžia ketina areštuoti visus tų gamintojų aktyvus. 


Rusai – auksiniai klientai

Teisė Didžiojoje Britanijoje paremta precedentais, tad nuo B.Berezovskio ir R.Abramovičiaus bylos priklauso ir kitų Rusijos oligarchų tarpusavio teismų baigtis.


Londono teismų rudens sezono bylos įdomesnės: bus iš esmės nagrinėjama Izraelio verslininko Michailo Čiorno ieškinys Rusijos milijardieriui O. Deripaskai, kuris R. Abramovičiaus procese su B.Berezovskiu liudijo R. Abramovičiaus naudai.


B. Berezovskio ir R. Abramovičiaus bylos tęsiniu laikomas ir B. Berezovskio ieškinys 2008 m. Anglijoje mirusio verslininko B. Patarkacišvilio giminaičiams.
Anglijos teisėsauga juridiškai aptarnaudama oligarchus iš buvusios Sovietų Sąjungos gauna didžiulius pelnus. 

B. Berezovskis neatskleidžia, kiek jam kainavo juristų paslaugos. Britų žurnalas „Legal Business“ suskaičiavo, kad 100 didžiausių juridinių Didžiosios Britanijos firmų pelnai pernai išaugo 8 proc. – iki 8,5 mlrd. dolerių. Advokatų pelnus padidino ir „Apple“ bylinėjimasis su „Samsung“.


Žurnalo skaičiavimais, vien iš B. Berezovskio ir R. Abramovičiaus bylinėjimosi juristai uždirbo 160 mln. dolerių. Žinoma, kad R. Abramovičius vien už pasirengimą procesui savo advokatui sumokėjo apie 10 mln. svarų.

Reputacija – tai investicija

R. Abramovičius ketina iš B. Berezovskio prisiteisti teismo išlaidas. Jeigu tai pavyktų, B. Berezovskiui būtų suduotas skaudus finansinis smūgis. B. Berezovskio turtas iki teismo buvo vertinamas maždaug 0,5 mlrd. dolerių, iš kurių 250 mln. jis turėjo atiduoti buvusiai žmonai po skyrybų.


Rusijos ekonomikai šis procesas taip pat gali atnešti nuostolių. Jeigu net Rusijos turtuoliai nelaiko savo šalies teismų patikimais ir bylinėjasi Britanijoje, kaip turi jaustis tie, kurie investavo Rusijoje? Ar nekils kai kam pagunda pasitraukti iš Rusijos su savo investicijomis? 


Dabartinis Rusijos premjeras Dmitrijus Medvedevas Londono teismo sprendimo išvakarėse visai kita proga pasakė: „Dar viena tema, dėl kurios patarčiau pagalvoti, – tai išorinis Rusijos įvaizdis. Reikia įvertinti, kokių problemų turime – nors kalbame apie tai daug, problemos lieka“. Kaip jas išspręsti, Rusijos premjeras nepasakė.


FAKTAI: B. Berezovskis prieš R. Abramovičių

Pirmoji baudžiamoji byla Rusijoje Borisui Berezovskiui buvo iškelta 1999 m. Byla iškelta ir Šveicarijoje, į kurią jam neleidžiama įvažiuoti


Romanas Abramovičius 2000 m. buvo išrinktas Rusijos Čiukčių autonominės apygardos (ČAA) gubernatoriumi. 2003 m. jis faktiškai persikėlė gyventi į Londoną, tačiau niekaip negalėjo atsikratyti gubernatoriaus posto, kuriame jį įkalbėdavo pasilikti Vladimiras Putinas

2008 m. R.Abramovičius pagaliau atsistatydino iš gubernatoriaus pareigų, bet buvo išrinktas ČAA Dūmos pirmininku

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų