REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuo sausio 1 d. viešojo maitinimo paslaugoms nebus taikomas lengvatinis 9 proc. pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifas. Nuo Naujųjų jis sieks 21 proc. Dėl to maistas brangs ne tik kavinėse, bet ir mokyklų bei darželių valgyklose.

Nuo sausio 1 d. viešojo maitinimo paslaugoms nebus taikomas lengvatinis 9 proc. pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifas. Nuo Naujųjų jis sieks 21 proc. Dėl to maistas brangs ne tik kavinėse, bet ir mokyklų bei darželių valgyklose.

REKLAMA

Anot mokyklų atstovų, dėl to mokiniai esą yra stumiami į greito maisto kavines, kioskus ar parduotuves, kur pirks pigesnį maistą ar užkandžius, tad nukentės jų mitybos kokybė.

Pašnekovai nurodė, kad dalis tėvų bus priversti vaikams dėti atšalusį maistą iš namų, ypač tie, kurie veda vaikus į privačius darželius.

Viena mokykla spėja, kad pietūs, dabar kainuojantys 2,90 euro, brangs iki 3,30 euro. Tačiau pašnekovai perspėja ir dėl brangsiančių žaliavų, dėl ko maitinimo kainos gali dar labiau.

Dalis vaikų valgys atšalusius makaronus ar nesveikus užkandžius

Pasak Ugdymo įstaigų maisto gamintojų asociacijos prezidentės Eurikos Turonienės, šis sprendimas jau paveikė tėvus.

REKLAMA
REKLAMA

„Tėveliai – tikrai šokiruoti. Žinoma, jie pripažįsta, kad neturi išeities ir mokės tą didesnę kainą. Bet yra grupė tėvų, kurie apsisprendžia, kad dės maistą iš namų.

REKLAMA

Dėl to suprastės paties vaiko maitinimosi kokybė. Įsivaizduokite, jei į mokyklą ateis valgyti mamos virtų, atšalusių makaronų. Tai – iš tikrųjų liūdna“, – visų Lietuvos mokyklų ir darželių vardu kalbėjo E. Turonienė.

Ji atkreipė dėmesį, kad tikrai nemaža dalis vaikų pasirinks bėgti į šalia mokyklų esančias kebabines, picerijas, parduotuves pirkti tokių gaminių, kurių sudėtyje yra mokyklose draudžiamų ingredientų.

Vilniaus licėjaus direktorius Saulius Jurkevičius taip pat neslėpė, kad sprendimas padidinti PVM blogina mokinių ir mokytojų sąlygas.

REKLAMA
REKLAMA

Anot jo, natūralu, kad maistas turėtų brangti, todėl mokiniams, jų tėvams ir mokytojams menksta galimybės naudotis mokyklos valgykla.

Pašnekovas paantrino, kad pabrangus maistui mokyklose bus ieškoma galimybių pavalgyti pigiau ir tai greičiausiai nebus susiję su sveiku maitinimusi.

„Mokiniai tarsi stumiami iš mokyklos į aplinkines parduotuves ar kioskus, kur jie bandys įsigyti pigesnį maistą.

Gaila, kad neatsižvelgiama į mokinių ir mokytojų galimybes bei sveiko gyvenimo užtikrinimo sąlygas mokykloje. Beliks mokiniams tik klausytis gyvenimo įgūdžių pamokose apie sveiką maitinimąsi ir jo privalumus“, – kalbėjo S. Jurkevičius.

Valgyklų maistas neskanus, nes vaikai pratę prie pusfabrikačių

Pradinės Panevėžio mokyklos direktorė Kristina Žaltauskienė nurodė, kad mokykla turi uždarą teritoriją, todėl pamokų metu mokiniai iš jos teritorijos neišeina.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vis tik ji pripažino tikimybę, kad eidami savarankiškai namo vaikai apsilankys prekybos centruose ir, jei nebus pavalgę šilto maisto valgykloje, pirks užkandžius.

Taip pat, anot direktorės, yra tikimybė, kad mokiniai rinksis pirkti bandelę iš mokyklos bufeto, o ne šiltą maistą, nes taip bus pigiau.

„Svarbu pastebėti, kad valgykloje maistas – kokybiškas, subalansuotas, sveikas. Žinoma, kad periodiškai sulaukiame tėvų nusiskundimų dėl maisto kokybės, visada kviečiame ateiti ir paragauti.

Pastebime, kad tėvai dažnai vadovaujasi vaikų pasakymu „neskanu“. Jei šeimoje maitinamasi pusfabrikačiais, dažnai vartojamas greitasis maistas, žinoma, kad vaikui neskanu, tačiau tai nereiškia, kad maistas – nekokybiškas ar nesveikas“, – pabrėžė mokyklos direktorė.

REKLAMA

Kiek nuo Naujųjų metų pakils kainos?

Ugdymo įstaigų maisto gamintojų asociacijos prezidentė atskleidė, kad maisto kainos mokyklose ir darželiuose bus bent 12,25 proc. (arba daugiau) didesnės, nei yra šiandien.

Vadinasi, kiekvieno patiekalo kaina didėtų bent 12,25 proc.

E. Turonienė atkreipė dėmesį ir į tai, kad iš tiekėjų, pienininkų, mėsininkų gauna informacijos apie planuojamą žaliavų kainų didėjimą.

„Tai matot, nepaisant to PVM didesnio, kuris jau iškelia kainą tėveliams, yra labai didelė rizika, kad dar brangs ir ta pagrindinė sudedamoji kainos dalis, t. y. žaliavos.

Tai dėl to tikrai esame išsigandę, nujaučiame labai gilią ir didelę krizę“, – įžvalgomis dalinosi E. Turonienė.

REKLAMA

Pradinės Panevėžio mokyklos direktorė atskleidė, kad šiuo metu pietų komplekso (sriuba, antrasis patiekalas, gėrimas ir vaisius) kaina yra 2,90 euro.

„Po PVM pakeitimų, mūsų skaičiavimu, kaina turėtų būti apie 3,20–3,30 euro. Lyg ir nedidelė suma, tačiau, skaičiuojant savaitės ar mėnesio išlaidas, suma išauga.

Prognozuojame, kad pietus valgys dar mažiau mokinių. Kodėl? Nes ir dabar pietus perka tik dalis mokinių, dalis atsineša užkandžių dėžutę su tėvų paruoštais užkandžiais“, – komentavo K. Žaltauskienė.

Brangs ir nemokamas maitinimas

K. Žaltauskienė išskyrė, kad už 3–4 klasių mokinių pietus moka tėvai. O 1–2 klasių mokiniai maitinami nemokamai ir tai jų tėvų finansiškai nepalies.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vis tik pašnekovė nurodė, kad nemokamo maitinimo įkainiai auga, tačiau ne dėl PVM dydžio pokyčių, o dėl bazinės socialinės išmokos, kuri didėja 6 eurais: „Mūsų skaičiavimu, tai kompensuos ir PVM padidėjimą.“

O Ugdymo įstaigų maisto gamintojų asociacijos prezidentė paminėjo, kad tokį pabrangimą (12,25 proc.) už nemokamą vaikų maitinimą jau yra nusistačiusi mokėti ir Švietimo ministerija:

„Jau gavome jų patvirtinimą. Tai būtent ir jie savo mokamą kainą už nemokamą maitinimą taip pat didina 12,25 proc.“

Pergyvena ne tik tėvai, bet ir darželiai

E. Turonienė pažymėjo, kad didėsiantis PVM taip pat labai sudrebino privačių darželių galimybes išlikti.

REKLAMA

„Kaip mes žinome, dauguma vilniečių tėvų privačius darželius renkasi ne dėl geresnės vaiko lavinimo kokybės, bet dėl to, kad neturi kito pasirinkimo, nes neužtenka vietų valstybiniuose darželiuose.

Ir tai tikrai nėra turtingos šeimos – už privatų darželį atiduoda didžiąją dalį savo šeimos pajamų. Todėl kainos padidėjimas ir už vaiko maitinimą kertą per jaunų šeimų pinigines labai skaudžiai“, – dėstė Ugdymo įstaigų maisto gamintojų asociacijos prezidentė.

Anot jos, privatūs darželiai bando ieškoti pigesnių gamintojų. Pašnekovės spėjimu, tai, matyt, būtų ne PVM mokėtojai, t. y. mažytės 2–3 darbuotojų virtuvėlės, kurios vis tiek per 3–4 mėn. maitinant darželį taptų PVM mokėtoju.

REKLAMA

„Taigi čia darželiai galėtų spręsti problemą maksimum 3–4 mėnesiams. Ne vienas mokyklos maitintojas yra pasakęs, kad nežino, ką darys, jei bankrutuos, tai bankrutuos.

Tai tikrai yra žiauru. Pergyvena ir privačių darželių savininkai, ir tėvai pasimetę, labai nedžiugios nuotaikos pasitinkant Naujuosius metus“, – kalbėjo E. Turonienė.

eikit jus n....ui su savo verkšlenimais del didesniu mokesčių , mažiau slėpkite mokesčius ir neverkite , kad tie kurie vaikšto po barus ar restoranus verks del kelių eurų, ar mažiau alaus išgers ar duonos kepintos suvalgys.Ir nebauginkite ,kad moksleiviamas ar darželiams labai brangs nuo euro max 12 cnt.. Verslininkai bl.... jūs tik savo didesnės piniginės jaudinates, bet tikrai ne del moksleivių ar darželio vaikų. Ir nesijaudinkite, savo vaikams man nebus gala tu kelių centų papildomų, tuo labiau kai sumokės daugiau valstybei turtingieji, kurie turi babakių valgyti restaranuose ar baruose.
Iš ko mokėsim pašalpas, stipendijas ir kitas išmokas belarusams, ukr ir kitiems, būkit supratingi
Tose valgyklose ir dabar dažniausiai valgo tik tie, kam skirtas nemokamas maitinimas. Dauguma nešasi pietus iš namų, nes mokyklose tik antro patiekalo maža porcija kainuoja apie keturis eurus. Arba valgo tik sriubą. Dar kartais košę su daržovėmis.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų