REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Įrodymai parodė pradinės apsaugos nuo Covid-19 infekcijos sumažėjimą, o tai sutapo su delta atmainos paskatintu atvejų šuoliu. Aukščiausi Joe Bideno administracijos sveikatos pareigūnai padarė išvadą, kad daugumai amerikiečių netrukus prireiks skatinamųjų vakcinos nuo koronaviruso dozių.

Įrodymai parodė pradinės apsaugos nuo Covid-19 infekcijos sumažėjimą, o tai sutapo su delta atmainos paskatintu atvejų šuoliu. Aukščiausi Joe Bideno administracijos sveikatos pareigūnai padarė išvadą, kad daugumai amerikiečių netrukus prireiks skatinamųjų vakcinos nuo koronaviruso dozių.

REKLAMA

Sprendimas priimtas peržiūrėjus daugybę naujų JAV ligų kontrolės ir prevencijos centro (CDC) duomenų. Jie parodė nerimą keliantį vakcinos veiksmingumo sumažėjimą laikui bėgant, „POLITICO“ sakė keturi administracijos pareigūnai.

Per pastaruosius kelis mėnesius mokslininkų surinkti įrodymai atskleidė, kad pradinė apsauga nuo koronaviruso infekcijos sumažėjo. Tai sutapo su atvejų, kuriuos paskatino labiau užkrečiamas delta variantas, šuoliu.

Duomenys apžvelgė vakcinų veiksmingumą atskirų amžiaus grupių asmenims, turintiems skirtingą sveikatos būklę ir paskiepytiems skirtingu laiku. Jis buvo pristatytas Baltųjų rūmų kovos su koronavirusu darbo grupei sekmadienio posėdyje.

REKLAMA
REKLAMA

„Tai pajudino adatą“, – sakė vienas aukštas administracijos pareigūnas, apibūdindamas CDC duomenis ir sprendimą skubinti skiepijimą skatinamosiomis dozėmis.

REKLAMA

Šie duomenys greitai užbaigė diskusijas dėl to, kada pradėti vakcinuoti skatinamosiomis dozėmis. Diskusijos, pastaraisiais mėnesiais dominavusios administracijoje, paskatino sukurti skiepijimo papildomomis vakcinomis planą per kelias savaites.

Tikimasi, kad vyriausybė pradės siūlyti trečią „Pfizer“ ir „Moderna“ vakciną ne anksčiau kaip rugsėjo viduryje. JAV maisto ir vaistų administracija (FDA) pirmiausia turi patvirtinti vakcinavimą skatinamosiomis dozėmis, o CDC turės oficialiai rekomenduoti žmonėms jas gauti praėjus aštuoniems mėnesiams po pradinio skiepijimo etapo.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau šis žingsnis pagreitina procesą, kuris vyko atsargiai, nes pareigūnai ieškojo aiškių požymių, kad vakcinų suformuotas imunitetas silpnėja.

Šiuo metu plane nerekomenduojama skiepyti žmonių, gavusių „Johnson & Johnson“ vakciną, skatinamąja doze. Pareigūnai laukia vaistų gamintojo tyrimo dėl dviejų „Johnson & Johnson“  dozių vartojimo efektyvumo rezultatų.

Baltieji rūmai ir Sveikatos ir žmogiškųjų paslaugų departamentas neatsakė į prašymus pakomentuoti.

Administracijos viduje kai kurie sveikatos apsaugos pareigūnai seniai tvirtino, kad skatinamosios dozės bus reikalingos rudenį ir turėtų būti teikiamos iš anksto, siekiant užtikrinti, kad žmonių apsauga nuo COVID-19 išliktų aukštame lygyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kiti, įskaitant CDC pareigūnus, buvo skeptiškesni, teigę, kad duomenys dar nerodo skatinamųjų dozių poreikio. Jie siūlė administracijai palaukti, kol paaiškės, ar apsauga nuo sunkių infekcijų, galinčių paskatinti hospitalizavimą ar sukelti mirtį, mažėja.

Vis dėlto aukščiausi sveikatos apsaugos pareigūnai sutelkė dėmesį į neatidėliotiną poreikį, atsirandant vis daugiau požymių, kad delta atmaina gali sustabdyti šalies pažangą kovoje su pandemija.

Remiantis Izraelio duomenimis, laikui bėgant „Pfizer“ vakcinos gebėjimas užkirsti kelią sunkesnei ligai mažėja. „Mayo Clinic“ paskelbtame tyrime nustatyta, kad „Pfizer“ vakcinos veiksmingumas kovojant su lengva infekcija sumažėjo, nors ji vis dar efektyviai saugojo nuo sunkesnės ligos.

REKLAMA

Atsižvelgiant į tai, lemiamas veiksnys buvo ligų kontrolės ir prevencijos centro atradimai. Agentūros tyrimas suteikė pareigūnams aiškesnį vaizdą, kokiu mastu mažėja vakcinos apsauga įvairiose grupėse.

Pasak dviejų aukštų pareigūnų, žinančių situaciją, naujasis administracijos planas priklausys nuo maždaug 100 mln. „Pfizer“ ir „Moderna“ vakcinų dozių, kurias galima įsigyti nedelsiant. Jie pridūrė, jog vyriausybė sudarė sutartį, kad prireikus būtų išplatintos dar 400 mln. dozių.

Administracijos pareigūnai sumenkino sprendimą kol kas neįtraukti „Johnson & Johnson“  vakcina paskiepytų žmonių, pažymėdami, kad vakcina buvo patvirtinta tik vasario pabaigoje ir kad gavėjai negalės būti paskiepyti skatinamosiomis dozėmis iki spalio mėnesio.

REKLAMA

Vis dėlto sprendimas žengti į priekį su trečiosiomis „Pfizer“ ir „Moderna“ vakcinų dozėmis greičiausiai sukels priešišką reakciją tiek JAV, tiek užsienyje. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) paragino išsivysčiusias šalis susilaikyti nuo skiepijimo skatinamosiomis dozėmis, nes baiminasi, kad dėl naujo masinio skiepijimo etapo neturtingesnėms šalims bus dar sunkiau gauti pirmines vakcinų atsargas.

„Skiriant skatinamąsias dozes, padidės nelygybė ir paklausa bei sumažės pasiūla, o kai kurių šalių gyventojai vis dar yra nepilnai paskiepyti arba net negavę pirmųjų dozių“, – sakė PSO rugpjūčio 10 dieną.

J. Bideno pareigūnai yra įsitikinę, kad gali įvykdyti savo pažadus būti „skiepų arsenalu“ pasauliui, tuo pačiu skiepydami amerikiečius skatinamosiomis dozėmis. Viskas dėl turimo vakcinų dozių pertekliaus ir vilties, kad dar daug jų bus pagaminta, sakė administracijos pareigūnas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip pat būtų praktiškai neįmanoma sustabdyti žmonių, norinčių pasiskiepyti skatinamosiomis dozėmis, jei vaistų gamintojai kreipsis dėl patvirtinimo ir tai bus laikoma veiksminga praktika. Tai bus FDA sprendimas, kuris negalės atsižvelgti į tokius veiksnius kaip poreikis visame pasaulyje.

Tačiau kai kurie sveikatos ekspertai nerimauja, kad sprendimas skiepyti skatinamosiomis dozėmis sudarys precedentą kitoms išsivysčiusioms pasaulio šalims ir nepadės sustabdyti pandemijos.

„Tai tikrai neteisinga ir mes nesame suinteresuoti, nes didžiąją pasaulio dalį jūs paliksite neapsaugotą, kur atsiras kitų atmainų, – sakė Céline Gounder, infekcinių ligų specialistė. – Manau, kad tai labai trumpalaikis mąstymas. Tai labai individualistinis, nacionalistinis mąstymas.“

REKLAMA

Didėjantis nerimas dėl delta kurstomo pandemijos atsinaujinimo, atrodo, kol kas viršijo šiuos rūpesčius, nes kasdien patvirtinamų naujų infekcijos atvejų skaičius pasiekė nuo vasario mėnesio nematytas aukštumas.

Sveikatos apsaugos pareigūnai atidžiai stebėjo šalies atvejų skaičių ir ieškojo požymių, kad jis gali sumažėti, panašiai kaip staigus infekcijų sumažėjimas, pastebėtas Jungtinėje Karalystėje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų