REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Švenčionių rajone esanti Pabradės gimnazija įrodė, kad nors ir gyvename rekordinių maisto kainų laikmetyje, pietus moksleiviams galima pagaminti ir už eurą. Kitose šalies ugdymo įstaigose tiek kainuoja vien sriuba, o antrasis patiekalas 2–3 eurus.

Švenčionių rajone esanti Pabradės gimnazija įrodė, kad nors ir gyvename rekordinių maisto kainų laikmetyje, pietus moksleiviams galima pagaminti ir už eurą. Kitose šalies ugdymo įstaigose tiek kainuoja vien sriuba, o antrasis patiekalas 2–3 eurus.

REKLAMA

Pabradės gimnazijoje stebina ne tik kainos, bet ir pietų meniu pasirinkimas. Ten lašišos kepsniai, varškės apkepas kainuoja nuo penkiasdešimties centų iki euro. O už sriubą moksleiviai moka vos 15 centų.

Pabradės Ryto gimnazijos vienuoliktokai valgykloje renkasi, ko norėtų pietums. O pasirinkimo tikrai sočiai. Virtuvės šeimininkės paruošusios ir sriubos, ir lašišos kepsnį, ir plovo, o jei norėtųsi saldžiau – laukia varškės apkepas.

Tačiau labiausiai stebinantis dalykas – ne platus pietų meniu mokykloje, o maisto kainos. Neįtikėtina, tačiau čia vaikai gali iki soties pavalgyti išleidę vos vieną eurą.

REKLAMA
REKLAMA

„Maksimum koks euras būna, jei būna kokie kruasanai ar kokio jogurto nori. Bet šiaip pietūs už kokius stabiliai 70 centų“, – sako moksleivė Deira. 

REKLAMA

„Tai yra, aš pasakyčiau, fantastiška. Kai tu eini į kavines, tai ten kainos nerealios, kosminės. O štai mokykloj, ir net aš nustebau, kai pamačiau kainas centais. Kai tu gali kepsnį nusipirkti už 50 centų. Ar kažkokią sriubytę paimt“, – kalba mokinys Ervinas.

Tiesa, kaip sako valgyklos vedėja – dabar meniu esančių patiekalų kainos – pačios didžiausios.

„Kadangi žuvytė, lašiša, yra pats brangiausias patiekalas. Pas mus daugiausia kainos yra iki euro“, – sako valgyklos vedėja Regina Golondevska.

Pavyzdžiui, vaikų mėgstamas plokštainis kainuoja apie 60 centų, varškės apkepas – 75. Sriuba – 15 centų. Dar gi verta paminėti, kad šis maistas gaminamas laikantis sveikatos specialistų nurodymų. Visos savaitės meniu subalansuotas, kad vaikai gautų kuo įvairesnių maisto medžiagų. Valgykloje nepamatysite ir traškučių ar bandelių. Jogurtas, obuoliai, kiti vaisiai.

REKLAMA
REKLAMA

„Pirmus metus tai viskas taip nauja, keista. Kažkur gal ne taip sūdyta, kaip būna namuose. Bet visi pripratom. Valgau kiekvieną dieną mokykloje. Maistas yra skanus ir man prieinamas pinigais“, – pasakoja vienuoliktokė Evelina.

Tiesa, manančius, kad Pabradėje esančioje gimnazijoje gali valgyti visi norintieji – nusivils. Meniu skirtas tik mokiniams ir mokytojams, o pastariesiems pietūs ir kainuoja šiek tiek daugiau: „Mokytojas moka 20 procentų brangiau, yra sriuba dviguba.“

Pietus už tokią kainą gauna visos Švenčionių rajono mokyklos. Kai tuo metu šalies didmiesčių ugdymo įstaigose patiekalų kainos kone trigubai didesnės. Sriuba kainuoja nuo 60 centų iki euro. O antrasis patiekalas nuo 2 iki 3 eurų. Tad suapvalinus, moksleivių pietūs kainuoja vidutiniškai 3–5 eurus. Kodėl tuomet šioje mokykloje kainos tokios mažos?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kainos mūsų nestebina, ne, jos ilgą laiką tokios yra. Aišku, palyginus su kavinės kainom, tai žymiai skiriasi. Bet skirtumas dėl to, kad čia produktai yra perkami per CPO. Ir kai didelis kiekis perkamas įstaigai, tai ir kaina būna žemesnė. O produkto kainą ir sudaro vien tiktai savikaina“, – teigia Pabradės „Ryto“ gimnazijos direktorės pavaduotojas ugdymui Jonas Kavaliūnas.

Už savikainą pardavinėti maisto patiekalus mokykla gali todėl, kad gaminimo kaštus – virtuvės darbuotojų atlyginimus, elektros sąskaitas – apmoka Švenčionių rajono savivaldybė, prieš šešerius metus atsisakiusi privatininkų paslaugų ir mokinių maitinimą perėmusi ant savo bei mokyklų vadovų pečių.

REKLAMA

„Mes panašiai skaičiavom, kad iki trijų kartų mes sutaupėme šitoje vietoje, tiksliau, mūsų gyventojai sutaupo tų lėšų. Be abejo, savivaldybė prisiima tam tikras išlaidas papildomas“, – aiškina Švenčionių rajono savivaldybės meras Rimantas Klipčius.

Savivaldybės meras džiaugiasi ir moksleivių atsiskaitymo būdais – kortelėmis, į kurias tėvai perveda pinigus už pietus ir visada gali matyti, ar vaikas pavalgęs.

„Iš bendruomenės nauda yra daug geresnė. Nebėra taip, kad tėvai davė grynuosius pinigus. Paskui sako, kad jis prisipirko kažkokių nesveikų užkandžių. O patys tėvai prisijungę mato, ką vaikas gali valgyti, koks yra meniu, kiek kainuoja“, – pasakoja R. Klipčius.

Iš viso Švenčionių savivaldybėje tokia maitinimo sistema taikoma visoms keturioms esančioms mokykloms ir kelioms ikimokyklinio ugdymo įstaigoms.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų