REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Atominis povandeninis laivas, pasislėpęs povandeninis kalnas ir mirtinas susidūrimas. „USS San Francisco“ istorija skamba kaip Kathryn Bigelow epo ar „Titaniko“ siužetas. Pažymėtina, kad skirtingai nei „Titanikas“, povandeninis laivas nenuskendo.

Atominis povandeninis laivas, pasislėpęs povandeninis kalnas ir mirtinas susidūrimas. „USS San Francisco“ istorija skamba kaip Kathryn Bigelow epo ar „Titaniko“ siužetas. Pažymėtina, kad skirtingai nei „Titanikas“, povandeninis laivas nenuskendo.

REKLAMA

2005 m. sausio 8 d., 11.42 val. vietos laiku, atominio povandeninio laivo įgula pajuto didelį smūgį, kai transporto priemonė, skriejanti didžiausiu greičiu (maždaug 55 km/h arba 35 mylių per valandą), priekiu trenkėsi į povandeninį kalną. Povandeninis laivas buvo maždaug 580 kilometrų į pietryčius nuo Guamo ir 160 metrų gylyje.

Įvykio vietoje – visiškas chaosas. Vienas pareigūnas apibūdino tai kaip „skerdyklą“ – 6 metrų atstumu buvo išmėtyti palaikai, kajutės padengtos krauju, o jūreiviai be sąmonės ir sužeisti gulėjo ant grindų.

„Maniau, kad mirsiu“, – „The New York Times“ sakė laivo kapitonas, vadas Kevinas G. Mooney.

Prisiminimuose apie dienos įvykius aprašomas laikinas skubios pagalbos skyrius: suplėšyti marškiniai, kurie panaudoti kaip tvarsčiai, ir grindų šluotos, iš kurių buvo pagaminti įtvarai, nes vidutiniškai sužeisti žmonės lankydavo kolegas ir draugus, kurie buvo sunkiai sužeisti.

REKLAMA
REKLAMA

Paaiškėjo, kad jūrlapiuose, kuriuos įgula naudojo plaukiodama jūrose, buvo pamirštas povandeninis kalnas, todėl laivo pilotai nežinojo, kad jie plaukia tiesiai į jį. Ši klaida laivynui kainavo 88 milijonus dolerių (ar daugiau) žalos atlyginimo – ir gyvybę.

REKLAMA

Antros klasės mašinisto porininkas Josephas Ashley buvo povandeninio laivo rūkymo kambaryje, kai patyrė mirtinas traumas. Medikai negalėjo laiku sutvarstyti žaizdų, todėl jis mirė.

K. G. Mooney prisiėmė visą atsakomybę už tragediją, pripažindamas, kad buvo padaryta keletas klaidų – pavyzdžiui, povandeninis laivas plaukė per greitai. Įgula buvo nustačiusi nepakankamą gylį ir, žinoma, jie nebuvo sutikrinę navigacijos jūrlapio su kitais, kas būtų išryškinę povandeninių kliūčių egzistavimą.

Bet galėjo būti ir blogiau.

Povandeninis laivas nenuskendo. Nebuvo jokio reaktoriaus gedimo. Ir visi laive buvę darbuotojai, išskyrus vieną, išgyveno susidūrimą. Povandeninis laivas netgi savo jėgomis grįžo atgal į uostą Guame.

REKLAMA
REKLAMA

Tai buvo įmanoma tik dėl „SUBSAFE“ programos – iniciatyvos, kurią laivynas pristatė po panašios nelaimės prieš 42 metus.

1963 m. „USS Thresher“ išplaukė iš Meino, kad pradėtų giliavandenių bandymų seriją. Pasiekusi numatytą bandymo gylį, įgula susisiekė su lydinčiu povandeninių laivų gelbėjimo laivu („USS Skylark“), tačiau ryšio kanalai buvo prislopinti.

Klausytojai apibūdino tai kaip keistą garsą, „tarsi oras veržtųsi į oro rezervuarą“. Tada viskas nutilo. Povandeniniame laive buvo 129 sielos, ir nė viena iš jų neišsigelbėjo.

„SUBSAFE“ tikslas buvo užtikrinti, kad nesvarbu, kas nutiktų, povandeninio laivo korpusas išlaikytų savo konstrukcinį vientisumą veikdamas slėgio ir transporto priemonė galėtų išplaukti į paviršių. Siekiant apsaugoti branduolinį reaktorių ir balasto sistemas, buvo įdiegtos papildomos atsargumo priemonės.

Šie veiksmai sustabdė „USS San Francisco“ nuo skendimo, leido jam iškilti į paviršių ir grįžti į bazę. Nors „USS San Francisco“ patyrė didelę žalą, juo dar buvo plaukiojama. 2016-aisiais povandeninis laivas „išėjo į pensiją“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų