REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Valstybės paramą kaip nukentėję nuo pandemijos gavę verslininkai prisipirko ne tik prabangių automobilių – maždaug pusšimtis bendrovių prisipirko jachtų, laivų, vandens motociklų, nors jų veiklos sritys su tokiomis priemonėmis visai nesusiję. Politikai piktinasi ir vadina verslininkus cinikais, o mokesčių inspektoriai imasi tyrimų, po kurių gali tekti ne tik sumokėti išvengtus mokesčius bei baudas, bet ir grąžinti gautą valstybės paramą.

Valstybės paramą kaip nukentėję nuo pandemijos gavę verslininkai prisipirko ne tik prabangių automobilių – maždaug pusšimtis bendrovių prisipirko jachtų, laivų, vandens motociklų, nors jų veiklos sritys su tokiomis priemonėmis visai nesusiję. Politikai piktinasi ir vadina verslininkus cinikais, o mokesčių inspektoriai imasi tyrimų, po kurių gali tekti ne tik sumokėti išvengtus mokesčius bei baudas, bet ir grąžinti gautą valstybės paramą.

REKLAMA

Ne tik sportiniai superautomobiliai, bet ir prabangios jachtos, vandens motociklai, pramoginiai laivai, katamaranai – taip pernai, kai šalies ekonomiką buvo pristabdęs koronavirusas, apsipirko daugiau nei šimtas verslininkų. Kai kurie prieš tai prašė valstybės pagalbos, kad ši mokesčių mokėtojų pinigais padėtų gelbėti jų verslus.

„Maždaug pusė įmonių buvo oficialiai deklaruotos, kaip nukentėjusios nuo covid pandemijos ir dauguma jų gavo mokesčių mokėtojų paramą. Ir yra ne vienas atvejis, kai buvo gauta mokesčių mokėtojų parama ir įsigytas prabangus vandens motociklas, kuris niekaip nėra susijęs su įmonės veikla“, – sakė Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mindaugas Majauskas. 

REKLAMA
REKLAMA

Politikai įžvelgia 2 problemas – verslas prašo pagalbos, kad nežlugtų, bet prisiperka prabangos prekių skirtų pramogoms, tad kyla klausimas, ar tikrai tokioms įmonėms parama reikalinga.

REKLAMA

Kita bėda – verslininkai pirkdami jachtas, ar prabangias sportines mašinas savo asmeniniam naudojimui, bet tą darydami įmonės vardu, gali susigrąžinti PVM, arba, pavyzdžiui, įrašyti išlaidas į bendrovės sąnaudas ir taip susimažinti pelno mokestį.

„Tai yra cinizmo viršūnė, kai yra gaunama mokesčių mokėtojų parama, kuri yra naudojama prabangiam „Bentley“ automobiliui, ir dar tuo pačiu metu pasirašoma sutartis su valstybe gauti kompensaciją lizingo įmokų už tą prabangų automobilį“, – teigė M. Majauskas. 

Pasak finansų ministrės Gintarės Skaistės, Lietuvoje yra įsigalėjęs privačių poreikių tenkinimas per įmones, kuomet ir kompiuterinė technika, ir mašinas, ir jachtas, ir motociklus, kaip matoma, nevengiama įsigyti įmonės vardu, taip susioptimizuojant mokesčius. Ir tiesiog jau matau, kad apskritai verslas nebemato tame problemos ir nesuvokia kodėl tai yra blogai. 

REKLAMA
REKLAMA

Kokios konkrečios įmonės taip gudrauja – valdžia nuo visuomenės slepia. Bet įspūdžiui susidaryti, Majauskas paviešino veiklas ir gautas paramas. Pavyzdžiui, siuvimo paslaugas teikianti įmonė gavo 20 tūkstančių eurų paramą. Ir nusipirko jachtą už beveik milijoną eurų. Dvi krovinių pervežimo įmonės gavo iš valstybės po ketvirtį milijono eurų paramos, ir nusipirko po keliolika tūkstančių kainuojančius vandens motociklus.

„Yra atliekama analizė, kada tie pirkimai buvo daryti ir kokios buvo sąsajos, konkrečiai su gauta valstybės pagalba, tai tikrai jokių didelių išvadų nedarysiu“, – sakė Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau Biudžeto ir finansų komiteto vicepirmininkas Algirdas Butkevičius mano, kad toks vertinimas yra blogas.

„Morališkai yra toks vertinimas blogas, bet žiūrint į perspektyvą, kad tai yra valstybės skolintos lėšos, tai reiškia viešųjų finansų problemos perkeliamos ateičiai, tai reiškia, kad mes visi, Lietuvos žmonės, tuos pinigus turėsime sugrąžinti per mokesčius“, – sakė A. Butkevičius.

Žvyrą ir molį kasantį bendrovė gavo 110 tūkstančių paramos ir nusipirko pramoginį laivą už 22 tūkstančius. Nekilnojamojo turto agentūra sulaukė 4 tūkstančių subsidijos, nors taip pat pramoginį laivą įsigijo už 34 tūkstančius. Bendrovė prekiaujanti maistu naminiams gyvūnams iš valstybės paprašė paramos darbo vietų išsaugojimui. Gavo 20 tūkstančių. Ir nusipirko vandens motociklą už 17 tūkstančių.

REKLAMA

„Jeigu įmonė tai perka, tai atrodo ganėtinai keistai. Nes pagrįsti, kad tai reikalinga veiklai, yra žymia sudėtingiau, negu automobilį. Tie, kas piktnaudžiauja, tai tiesiog juos reikia viešinti, dėl to, kad jeigu imi paramą ir akcininkas perka automobilį savo naudai, tai yra tikrai piktnaudžiavimas“, – kalbėjo Verslo konfederacijos viceprezidentas Marius Dubnikovas.

Mokesčių inspekcijai nustačius pažeidimus, įmonėms paramą gali tekti grąžinti, o tos, kurios pirko prekes susimažindamos mokesčius, ne tik turėtų juos sumokėti, bet pridėti ir baudą, kuri siekia iki pusės sumos, kurios išvengta.

„Mes toje srityje atliekame analizę, remdamiesi analizės duomenimis, pasirenkame mokesčių mokėtojus, kurių galimai daroma žala biudžetui didžiausia ir pradedame nuo viršaus“, – sakė VMI Teisės departamento direktorė Rasa Virvilienė.

REKLAMA

Politikai aiškina, kad mokesčių inspekcija turi visus įrankius pažaboti tokiems verslininkams, tik nesinaudoja jais tiek, kiek derėtų.

Pasak R. Virvilienės, visuomet galima ir daugiau, ir geriau padaryti, tačiau resursų žmogiškųjų yra tiek, kiek yra, ir jie turi būti proporcingai paskirstomi visoms sritims dėl to taip, kartais pritrūksta resurso visoms užduotims atlikti. 

Mokesčių inspekcija Finansų ministerijai siūlo apskritai atsisakyti PVM susigrąžinimo už krovininius automobiliu galimybės.

„Aš asmeniškai siūlau, bent jau automobiliams nustatyti ribą, iki kurios sumos galima būtų atskaityti į įmonės sąnaudas, o kitos virš tos sumos esančios lėšos galėtų būti atskaitomos, kaip reprezentacijai skirtos išlaidos, nes jos turi savo atskirą reglamentavimą“, – mano Finansų ministrė Gintarė Skaistė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Praėjusią savaitę Majauskas informavo, kad prabangius automobilius įsigijo apie pusantro šimto paramą iš valstybės gavusių įmonių. Dar dalis verslininkų pirko butus, namus, orlaivius ir kitas prabangias prekes, kurios nesusijusios su bendrovių vykdoma veikla. Verslas atkerta, kad tokių apsukruolių – mažuma.

„Tai ištraukti 0,1% įmonių, kad jos kažką nusipirko ir iš to 0,1% dar išskaičiuoti įmones, kurios galbūt užsisakė prekes dar prieš pandemiją, tai yra ne visiškai sąžininga. Nes 0,1% sutikime, yra labai mažas skaičius“, – sakė Verslo konfederacijos viceprezidentas Marius Dubnikovas.

Finansų ministerija dar šiemet ketina peržiūrėti ir parengti mokestinius pakeitimus, kurie šį rudenį galėtų būti priimti Seime.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų