REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuo birželio 30 d. dviejose Palangos vietose prasidės garsaus lenkų kino režisieriaus Krzystofo Kieslowskio kūrybos pristatymas, kuris yra Vilniuje rengiamo 10-ojo tarptautinio festivalio Naujosios dramos akcija baigiamoji dalis.

REKLAMA
REKLAMA

Šįmet festivalis yra skirtas paminėti Krzystofo Kieslowskio filmų serijos „Dekalogas“ 20-ies metų jubiliejui. Dešimt filmų, sukurtų pagal dekalogo įsakymus, serija tapo reikšmingu tuometinio laikmečio kultūros ir visuomenės įvykiu ne vien Lenkijoje, bet daugelyje Rytų ir Vidurio Europos šalių.

REKLAMA

Kieślowskis peržengė vienos sistemos ir šalies ribas, sugebėjo universaliai atskleisti šiuolaikinį žmogų kankinančias dilemas ir padarė didelę įtaką ne vien kinui, bet šiuolaikinei kultūrai apskritai. Praėję dvidešimt metų nėra tik filmo jubiliejus – tai visiškai naujos epochos ir modernios visuomenės formavimosi laikotarpis. Ką jai reiškia dekalogo tiesos? Kaip jos aktualios šiandienos meninėje kūryboje? Šie klausimai buvo gvildenami festivalyje Vilniuje pristatytuose filmuose ir spektakliuose iš Lenkijos, Belgijos, Vokietijos, Lietuvos.  

REKLAMA
REKLAMA

Birželio 30 d. 17 val Antano Mončio muziejuje (S. Daukanto g. 16) bus atidaryta unikali paroda „Krzysztofas Kieślowskis. Ženklai ir atmintis“. Parodą parengė Lodzės kino muziejus. 2006 metais ji buvo eksponuojama Berlyno kino festivalyje ir vėliau – pristatyta skirtingose Europos šalyse.

Tai – biografinė retrospektyvinė paroda, dokumentiškai atspindinti kūrybinį ir asmeninį vieno iškiliausių XX amžiaus pabaigos kino menininkų gyvenimą. Paroda atsispindi svarbiausius režisieriaus gyvenimo ir kūrybos įvykius. Asmeninio gyvenimo epizodai namie ir užsienyje, akimirkos iš filmavimo aikštelių, vieši pasisakymai festivaliuose, diskusijose – visa tai perteikia įvairialypį Kieślowskio portretą. Parodoje naudojamos paties režisieriaus darytos fotografijos, taip pat nuotraukos iš jo kolegų, artimųjų asmeninių archyvų, spaudos ištraukos, filmų plakatai, katalogai bei unikalios archyvinės medžiagos. Paroda tęsis iki liepos 13 d.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nuo birželio 30-osios iki liepos 4-osios kultūros centre „Ramybė“ (Vytauto g. 35) vyks Kieślowskio „Dekalogo“ retrospektyva. Filmus pristatys ir vers šių filmų vertėja, kino kritikė Izolda Keidošiūtė ir prodiuseris, festivalio Naujoji dramos akcija organizatorius Audronis Liuga.

„Dekalogas“ yra unikalus dešimties filmų kinematografo ir televizijos projektas, sukurtas pagal dešimt Dievo įsakymų. Filmai buvo kuriami ir parodyti dar komunistinėje Lenkijoje, tačiau jie praaugo vienos sistemos ir laiko ribas. „Dekaloge“ Kieślowskis nutarė atsisakyti socialinių ir politinių parabolių, nes politikai, anot jo, „negali atsakyti nė į vieną esminį žmogaus ir žmonijos klausimą“.

REKLAMA

Apibendrindamas viso filmų ciklo sumanymą, Kieślowskis teigė, kad „Dekalogas” yra bandymas papasakoti dešimt istorijų apie dešimt ar dvidešimt asmenų, kurie, patekę į konkrečias fiktyvias ir kartu tikroviškas aplinkybes, staiga suvokia, jog sukasi uždarame rate ir negali pasiekti, ko nori. Mes tapome pernelyg egoistiški, pernelyg įsimylėję save ir savo poreikius, o visa kita pasidarė tik mūsų gyvenimo fonas. Mes nebeturime laiko jausmams, ir tai, mano manymu, yra tikra problema”.

„Dekalogą“ aukštai įvertino tarptautinė kino bendruomenė, o pagal du jo scenarijus sukurti atskiri filmai „Trumpas filmas apie meilę“ ir „Trumpas filmas apie žudymą“ laimėjo prestižinius kino apdovanojimus ir įėjo į kino istorijos „aukso fondą“. Sakoma, kad, jei nori iš tiesų suprasti Kieślowskį, turi pamatyti „Dekalogą“. Ne pati filmų tema pelnė „Dekalogui“ šlovę, bet greičiau būdas, kaip režisierius valdo medžiagą. „Dekalogas“ yra ir didžio režisieriaus testamentas, išmintingas ir humaniškumą teigiantis žvilgsnis į kasdienį žmogaus gyvenimą.

Paroda ir filmai pristatomi bendradarbiaujant su Lenkų institutu.



Kultūros centro „Ramybė“ inf.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų