REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prezidento Gitano Nausėdos ir konservatorių konfliktas jau tampa panašus į serialą be pabaigos. Akibrokštu konservatoriai vadina prezidento sprendimą į Europos Vadovų Tarybą išvykti be užsienio reikalų viceministro Simono Šatūno. Pasak Radvilės Morkūnaitės-Mikulėnienės, Nausėda taip sulaužė „konstitucinę sąrangą“.

Prezidento Gitano Nausėdos ir konservatorių konfliktas jau tampa panašus į serialą be pabaigos. Akibrokštu konservatoriai vadina prezidento sprendimą į Europos Vadovų Tarybą išvykti be užsienio reikalų viceministro Simono Šatūno. Pasak Radvilės Morkūnaitės-Mikulėnienės, Nausėda taip sulaužė „konstitucinę sąrangą“.

REKLAMA

Konservatoriai dar labiau supyko po Prezidentūros paaiškinimo, esą viceministras savo darbus atliko dar iki Tarybos posėdžio. Dešinieji likti be atsako neketina – vėl gaivina idėją, kad į Europos Vadovų Tarybą išvis turėtų skristi ne prezidentas, o Vyriausybės vadovas.

Prezidentas Gitanas Nausėda nusprendė, kad Briuselyje gali apsieiti ir be užsienio reikalų viceministro Simono Šatūno. Tai, kad viceministras dalyvauja Europos viršūnių susitikime ir vėliau teikia ataskaitą Vyriausybei, yra nusistovėjusi tvarka. Naujieną, kad šįkart bus kitaip, Seimo Europos reikalų komiteto nariai išgirdo per posėdį, kuriame nepasirodė įprasti Prezidentūros atstovai.

REKLAMA
REKLAMA

„Kilo nariams klausimas, kur jie. Paaiškėjus, kad jie jau išvykę į Briuselį, kol dar vyksta mūsų posėdis su pozicijų mandatavimu, iškilo klausimas, kodėl viceministras yra ne delegacijoje, o gyvu pavidalu mūsų komiteto salėje. Prezidentūros atstovė, kuri dalyvavo, sakė negalinti atsakyti į šiuos klausimus“, – teigė Europos reikalų komiteto pirmininkė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė.

REKLAMA

Komiteto pirmininkė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė Prezidento sprendimą į delegaciją nekviesti viceministro vadina akibrokštu.

„Kuomet Prezidentūra išeliminavo iš proceso Vyriausybę, mes tai traktuojam kaip konstitucinės sąrangos pažeidimą“, – sakė Europos reikalų komiteto pirmininkė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė.

Politikė tikina iš pradžių maniusi, kad įvyko nesusipratimas, bet Prezidentūros paaiškinimas supykdė dar labiau:

Europos Vadovų Taryba yra šalių vadovų susitikimo formatas, derybų salėje jie sėdi vieni, be ministrų ar kitų delegacijų narių. Viceministras Simonas Šatūnas rengiantis vasario 1 d. neeiliniam Europos Vadovų Tarybos susitikimui jau buvo padaręs kiek ir ką galėjo. Reglamentų dėl Prezidento delegacijų vykstant į užsienį sudėties nėra. Delegacijos sudaromos pagal poreikį, atsižvelgiant į vizito tikslus.“

REKLAMA
REKLAMA

„Riba yra peržengta“

„Riba yra peržengta, tai yra nepriimtinas elgesys. Tuo labiau, pateikiami atsakymai rodo, kad tai buvo padaryta sąmoningai. Dėl to labai gaila. Jeigu tai yra grynai asmeniškumo dalykai, tai dar liūdniau“, – tvirtino Europos reikalų komiteto pirmininkė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė.

„Tie žaidimai jau truputėlį atrodo vaikiškai, reikia pripažinti. Yra visiškai nenormalu ir manau, kad reikėtų pabandyti kaip suaugusiems žmonėms susėsti už stalo ir tuos klausimus išspręsti“, – teigė politologė Rima Urbonaitė.

Ne taip seniai Nausėda per Volodymyro Zelenskio vizitą Vilniuje į Prezidentūrą nepakvietė paties Landsbergio. Paskutinėmis savaitėmis audra kilo dėl Nausėdos ir ambasadoriaus Eitvydo Bajarūno pasibuvimo „Operos Fantome“ su šampanu ir vakariene Londone, kai išlaidas apmokėjo iš pradžių ambasada, o vėliau – pats Bajarūnas. Vis dar įstrigę ir diplomatų paskyrimai užsienyje – Prezidentui netinka ministerijos pasiūlymai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Pasitaikė proga, kai galima dar kartą įkąsti ir įkąsti net ne pačiam ponui Šatūnui, o tiesiog Užsienio reikalų ministerijai ir ta proga nebuvo praleista“, – tvirtino politologė Rima Urbonaitė.

Maldeikis gaivina savo seną idėją

„Mes turime dar vieną „Santa Barbarą“, dar vieną naują istoriją. Tai mano pagrindinė mintis – kad tai turi būti reglamentuota, kad nebūtų asmeniškumų“, – teigė konservatorius Matas Maldeikis.

Tad konservatorius Matas Maldeikis gaivina seną savo idėją – kad į EVT išvis neturėtų vykti prezidentai. Šalies vadovus ten siunčia vos kelios Europos šalys.

„Turėtų vykti Ministras Pirmininkas, nes Europos Sąjunga yra vidaus užsienio politika, didžioji dalis klausimų ten yra apie vidaus politiką“, – sakė konservatorius Matas Maldeikis.

REKLAMA

Konservatoriai dievagojasi, kad tvarką siūlo keisti kitų kadencijų valdžioms, o reglamentuoti esą reikia ir ambasadorių skyrimus, kad kėdės nebūtų tuščios kaip dabar.

„Neturėjau aš daug balsų Seime, jaučiau, kad jų tiesiog nesurinksiu. Dabar aš matau kitas nuotaikas parlamente ir iš opozicijos, ji irgi jau sako, kad yra problemos ir jas reikia reglamentuoti“, – sakė konservatorius Matas Maldeikis.

Politologė Urbonaitė visgi mano, kad imtis klausimo derėtų šaltomis galvomis, o ne dabar, kai trintis tarp prezidento ir konservatorių – didžiulė.

„Objektyvumo gali būti sunku pasiekti vien dėl to, kad visi turi savus interesus ir visi siekia turėti kuo daugiau galios. Tikrai nemanau, kad bus Prezidentas, kuris sakys – „viskas gerai, aš nevažiuoju, tegul važiuoja premjeras“, – tvirtino politologė Rima Urbonaitė.

Ar teiks šiuos siūlymus artimiausiu metu, jau pavasario sesijoje, konservatoriai dar nežino.

Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.

tv3.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų