REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nauji ženklai: „Dėmesio, kolektyvinės apsaugos statiniai“ - įspės vilniečius, kur slėptis pavojaus metu.

REKLAMA
REKLAMA

Tokių statinių sostinėje numatyta įrengti 144, kur turėtų sutilpti 10 proc, gyventojų – apie 147 tūkst.

REKLAMA

Šie ženklai, kurių įrengta tik trijuose vietose sostinės centre, nurodys gyventojams, kur galima pasislėpti siaučiant gamtos stichijai arba griūnant pastatams. Prie kiekvieno statinio įrengs po du ženklus – prie įsėjimo ir įėjimo.

„Šie statiniai keis įprastas sovietiniais laikais slėptuves, kurių Vilniuje liko tik kelios. Beveik visos privatizuotos ir netinkamos naudoti. Ženklas su mėlynu trikampiu oranžiniame fone rodo, jog čia yra Kolektyvinės apsaugos statinys (KAS)), - sakė Vilnaus apskrities priešgaisrinės  gelbėjimo valdybos Civilinės saugos skyriaus viršininkas Edmundas Uldukis.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak jo, su šiais ženklais prasideda nauja Civilinės saugos epocha sostinėje: „ Tai bus tik laikinas prieglobstis, iš kurių gyventojai bus evakuojami pradėjus veikti Ekstremalių situacijų valdymo centrams (ESVC)“.

Kiekvienos savivaldybės tinklapyje ketinama patalpinti schemą, kur bus nurodytos KAS vietos. Kol kas žemėlapiai kuriami popieriuje, o vėliau perkelti į elektroninę erdvę.

Pritaikytos mažam kiekiui

KAS, anot E.Uldukio, skirtos mažam kiekiui žmonių.

Numatyta, jog KAS galės sutalpinti  apie 10 proc. gyventojų -   vaikus su tėvais, neįgalius. Kitus ketinama vežti specialiu transportu iš pavojaus zonos arba jie  išvažiuos patys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kai tik pradės veikti ESVC,  mieste ims kaukti sirenos, kurios ragins įsijungt radiją arba televizorių,  išklausyti evakuacijos planą. „Per radiją ar TV praneš, kokiomis kryptimis judėti iš pavojaus zonos, kaip apsisaugoti nuo pavojaus“, - tikino E.Uldukis.

Po metų pradės veikti mobiliojo ryšio paslauga, kai kiekvienas gyventojas apie pavojų sužinos iš SMS žinutės lietuvių, rusų , lenkų ir anglų kalbomis.

Gavus tokią žinutę, gyventojams teks ieškoti KAS. Jeigu prireiktų ten slėptis kelias dienas, ESVC darbuotojai  aprūpins gyventojus vandens atsargomis, antklodėmis ir miegmaišiais, maistu, atveš biotualetus.

REKLAMA

Apsaugos nuo radiacijos

Šie statiniai, pasak E.Uldukio, apsaugos ir nuo radiacijos, kurios srovę sulaiko bet koks žemės ar betono sluoksnis: „Žinoma, nuo cheminės taršos apsisaugoti patalpoje be durų ne itin įmanoma, bet žinant, jog, pavyzdžiui, chloras nusėda į apačią, teks bėgti iš slėptuvės“.

Tiesa, dabar, kai pakeistos chemikalų pervežimo taisyklės, chloras gabenamas mažesnėse talpose, ne cisternose, kaip tai buvo anksčiau.

Mieste veikiančios specialios slėptuvės skirtos tik  specialiosioms tarnyboms, kurios valdys situaciją, bei ryšio priemonėmis informuos apie esamą padėtį. Tokiose slėptuvėse dirbs ir meteorologai.

REKLAMA

Evakuacijos planas – tik popieriuje

Kol kas miesto evakuacijos planas rengiamas tik dokumentuose. Ar bus įmanoma gyvenime tai padaryti, E.Uldukis suabejojo „Juk tai pareikalaus itin daug išteklių. Neduok dieve, jeigu pasikartos Šilutės atvejis, kur išsipylė didelis kiekis chloro bei panaši avarija, kokia įvyko Jonavoje, kai nuvirto cisterna su azotu. Tada stovėjome iki kelių  žaliame skystyje, kvėpavome garais“.

Tokie dalykai gali ir šiandien nutikti, todėl būtina pasirengti. Ypatingai daug dėmesio skiriama ligoninių,  ikimokyklinių bei mokyklinių įstaigų personalo apmokymai. Itin svarbu, pabrėžė Civilinės saugos skyriaus viršininkas, priversti visus atmintinai , kaip maldą Tėve mūsų, išmokti evakuacijos planą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nors medikai skundžiasi, jog negali laikyti atidarytus ligoninių atsarginius išėjimus, civilinės saugos specialistai reikalauja orientuotis situacijoje ir visada žinoti, kur yra raktai.

Be to, reikalaujama, kad ligoninėse veiktų atsarginiai generatoriai bei būtų pasirūpinta operuotais ligoniais, kurių neįmanoma transportuoti.

Naujasis ženklas rodys slėptuvės vietą ( nuotr. Balsas.lt/Donato Petkevičiaus)Naujasis ženklas rodys slėptuvės vietą ( nuotr. Balsas.lt/Donato Petkevičiaus)

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų