REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Naujai paskelbta JAV žvalgybos ataskaita kelia naujų klausimų apie idėją, kad naujasis koronavirusas (SARS-CoV-2) ištrūko iš laboratorijos.

Naujai paskelbta JAV žvalgybos ataskaita kelia naujų klausimų apie idėją, kad naujasis koronavirusas (SARS-CoV-2) ištrūko iš laboratorijos.

REKLAMA

Kaip rašo „Wall Street Journal“, ataskaitoje teigiama, kad trys Uhano virusologijos instituto darbuotojai kreipėsi į ligoninę 2019 m. lapkričio mėnesį, maždaug tada, kai, manoma, jog SARS-CoV-2 pradėjo plisti Kinijos mieste. Institutas dirba su koronavirusais, randamais gyvūnų populiacijose.

Tačiau neaišku, kaip sunkiai sirgo mokslininkai ir kokie buvo jų simptomai. Kinijos medicinos sistemoje įprasta dėl pradinio lygio medicininės pagalbos kreiptis tiesiai į ligoninę, o ne į polikliniką, rašoma „Wall Street Journal“. Nėra informacijos, ar darbuotojams buvo suteikta stacionari, ar ambulatorinė pagalba..

Nauja informacija greičiausiai padidins spaudimą atlikti daugiau naujojo koronaviruso kilmės tyrimų. Ankstesni darbai, susiję su viruso genetika, neparodė jokių žmogaus prisilietimo požymių: virusas primena koronavirusus, kurie, kaip žinoma, plinta tarp šikšnosparnių ar skujuočių, turi viruso smaigalio baltymo mutaciją, leidžiančią virusui lengviau įsiskverbti į žmogaus ląsteles ir padėti plisti tarp žmonių. Tačiau ši mutacija nėra tai, dėl ko virusas, kaip prognozavo kompiuterinės simuliacijos, tapo lengviau perduodamas. Vietoj to, šis genetinis bruožas padėjo virusui ištrūkti iš anksčiau paminėtų gyvūnų rūšių. 2020 m. kovo mėn. žurnale „Nature Medicine“ buvo teigiama, kad atsitiktinė mutacija leido virusui pradėti plisti naujose rūšyse, taip kaip ir turėtų būti pagal klasikinį natūralios atrankos atvejį.

REKLAMA
REKLAMA

„Pacientuose ir įvairiuose gyvūnuose aptikta koronaviruso genomo sekų analizė rodo, kad virusas greičiausiai atsirado gyvūno organizme ir vėliau, kai jis buvo perduotas žmonėms, mutavo“, – mokslo naujienų svetainei „Live Science“ 2020-ųjų balandžio mėnesį sakė Mičigano universiteto medicinos mokyklos mikrobiologijos, imunologijos ir kitų infekcinių ligų docentas Adamas Lauringas, kuris nedalyvavo šiame tyrime.

REKLAMA

Kaip rodo naujų SARS-CoV-2 variantų atsiradimas, virusas mutuoja reguliariai, o kai kurios iš šių mutacijų yra susijusios su tuo, kaip efektyviai virusas yra perduodamas.

Ankstyviausias viruso protrūkis įvyko Huanano jūros gėrybių turguje Uhane. Iš pradžių kai kurie spėjo, kad turguje žmogų virusu užkrėtė gyvūnas, nes ten buvo laikomi ir parduodami gyvi gyvūnai. Tačiau netrukus paaiškėjo, kad turgus galėjo būti ne pirminė užkrato perdavimo vieta. Mieste buvo užfiksuoti ankstesni COVID-19 atvejai, nesusiję su pirkėjais tame turguje. Taip pat SARS-CoV- 2 genomo seka nebuvo rasta nei viename iš turgaus gyvūnų. Vietoj to, turguje buvo užfiksuotas pirmasis šio viruso protrūkis. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) teigė, kad šikšnosparnis virusą perdavė kitam, nežinomam gyvūnui, o šis užkrėtė žmogų.

REKLAMA
REKLAMA

Sukurtas laboratorijoje?

Išvada, kad vargu ar SARS-CoV-2 genomas buvo genetiškai modifikuotas, nepaneigia hipotezės, jog virusas ištrūko iš laboratorijos. Tai galėjo būti natūraliai atsiradęs virusas, kuris netyčia užkrėtė žmones. Kinijos valdžia ir Uhano tyrėjai neigia, kad virusas buvo sukurtas laboratorijoje. Laboratorijoje ištirtų virusų sąrašuose, kuriuos paviešino įstaiga, neaptikti SARS-CoV-2 viruso „pusbroliai“.

Uhano virusologijos institutas yra pirmoji Kinijos įstaiga, gavusi aukščiausio laipsnio tarptautinį biologinių tyrimų saugos sertifikatą, o tai reiškia, kad ji skirta potencialiai pavojingų sukelėjų tyrimams, ir kad mokslininkai laikosi visų atsargumo priemonių. 2020 m. balandžio mėn. žurnalistus pasiekė 2018 m. JAV diplomatų parašytos telegramos, kuriose prašoma sustiprinti saugumą įstaigoje. Telegramose buvo parašyta, kad laboratorijai trūksta tinkamo personalo ir mokymo, reikalingo saugiai atlikti potencialiai pavojingus koronavirusų tyrimus. Laboratorija po pandemijos nesutiko paviešinti savo duomenų ar laboratorijos įrašų, pranešė „Wall Street Journal“. Kinijos vyriausybė taip pat ne visada sulaukdavo duomenų apie pirmąsias pandemijos dienas. Pavyzdžiui, laboratorija atsisakė pateikti pirminius duomenis apie sezonines ligas šalyje 2019 m. rudenį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau yra per mažai įrodymų, kad būtų galima tiesiogiai susieti Uhano laboratoriją su SARS-CoV-2. Naujausia informacija apie tris sirgusius darbuotojus buvo gauta iš nežinomo šaltinio. Vienas asmuo sakė „Wall Street Journal“, kad šaltinis yra „tarptautinis partneris“ ir reikia su juo bendradarbiauti. Kitas teigė, kad informacija yra „puikios kokybės“. D. Trumpo kadencijos pabaigoje išleistame Valstybės departamento informaciniame biuletenyje jau buvo atkreiptas dėmesys į pranešimus apie laboratorijos darbuotojus, 2019 m. rudenį jautusius „simptomus, atitinkančius tiek COVID-19, tiek įprastą sezoninę ligą“, tačiau naujojoje ataskaitoje teigiama, kad ši informacija bus sukonkretinta.

REKLAMA

Pasak „Wall Street Journal“, J. Bideno administracija atsisakė komentuoti naują informaciją. „Mums ir toliau kyla rimtų klausimų dėl pirmųjų COVID-19 pandemijos dienų, įskaitant jos kilmę Kinijos Liaudies Respublikoje“, – laikraščiui sakė Nacionalinės saugumo tarybos atstovas.

Kovo 30 d. PSO paragino tęsti tyrimą apie viruso kilmę. „Visos hipotezės išlieka“, – sakoma generalinio direktoriaus dr. Tedroso Adhanomo Ghebreyesuso pranešime.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų