• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šią savaitę sinoptikai prognozuoja smarkų orų atšalimą, kas neabejotinai paveiks ir situaciją laikinas nakvynės paslaugas teikiančiose įstaigose. Naujienų portalas Balsas.lt domėjosi, ar nakvynės namai ruošiasi benamių antplūdžiui.

REKLAMA
REKLAMA

Kol kas laisvų vietų yra

Naujojoje Vilnioje įsikūrusių nakvynės namų „Sala“ vadovė Jurgita Radževičienė, paprašyta pakomentuoti, koks šiuo metu yra nakvynės paslaugų poreikis, sakė: „Kaip ir kasmet paslaugos poreikis yra didelis, žmonių sulaukiame daug, bet kol kas dar nebuvo atvejų, kad pritrūktų laisvų vietų.“

REKLAMA

Paklausta, kiek vidutiniškai žmonių per parą pasinaudoja nakvynės paslaugomis, pašnekovė sakė, kad skaičius labai įvairus, priklausantis nuo oro sąlygų ir kitų veiksnių: „Daug daugiau klientų sulaukiame tomis dienomis, kai mokamos socialinė išmokos, tuomet skaičius siekia 40-45. Daugiau norinčių pernakvoti sulaukiame ir šventinėmis dienomis.“ Anot moters, vidutiniškai „Saloje“ per parą apsilanko 25-30 žmonių, bet pasitaiko, kad šis skaičius šokteli ir iki 50-ties.

REKLAMA
REKLAMA

Apnakvindina ir neblaivius

J. Radzevičienės teigimu, „Saloje“ teikiamos nakvynės neblaiviems bei apnakvindinimo asmenims be gyvenamosios vietos paslaugos, tad pats paslaugų spektras priklauso nuo gaunamo finansavimo: „Kadangi ekonominė situacija visoje Lietuvoje nėra labai gera, tad mūsų įstaiga gauna nedidelį finansavimą, kurio privalo užtekti.“

Į klausimą, ar sinoptikams išplatinus informaciją, kad šią savaitę laukiama didelio orų atšalimo, nakvynės namai tam ruošiasi, pašnekovė sakė: „Ypatingų priemonių imtasi nebus, juk ne mes ieškome klientų, o jie pas mus ateina, bet kam prireiks – laisvos vietos tikrai atsiras.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Neseniai spaudoje buvo skelbta, kad pastaruoju metu itin suaktyvėjo tuberkuliozės plitimas tarp asocialių asmenų. Paklausta, su kokias iššūkiais tenka susidurti nakvynės namų personalui, pašnekovė sakė: „Su minėta liga kovojama jau labai seniai ir tai ne mūsų vienų jėgoms. Manau, kad šiuo metu padėtis tikrai kontroliuojama“.

Galvos skausmas – neblaivūs klientai

Klaipėdos nakvynės namų vadovė Alma Kontrimaitė, paklausta, kaip pasikeitė darbo ritmas nakvynės namuose į Lietuvą atslinkus žiemai, sakė: „Mūsų įstaiga teikia dvi paslaugas – laikinojo apnakvindinimo ir socialinės globos. Šiuo metu iš 122 socialinės globos vietų turime laisvų vos keletą. Šis skaičius nuolat svyruoja, nes socialinė globa asmenims paskiriama ir vėl nutraukiama ir pan. Vadinamąja „vienos nakties“ paslauga – laikinuoju apnakvindinimu, kuriuo galima pasinaudoti nuo aštuntos valandos vakaro iki aštuntos valandos ryto, vidutiniškai pasinaudoja 35-40 žmonių per parą.“

REKLAMA

A. Kontrimaitės teigimu, praėjusią žiemą, kuomet šalčiai buvo didesni, pasitaikė atvejų, kad buvo užimtos visos nakvynės vietos. „Daugiausiai problemų turime dėl neblaivių asmenų, nes pagal galiojančias taisykles neblaivių asmenų įleisti negalime. Tai atvejais, kai lauke būna dideli šalčiai ir iškyla grėsmė žmogaus sveikatai ir gyvybei, mes taikome išimtį ir priimame neblaivius asmenis. Suprantama, toks žmogus neturi kelti grėsmės personalui ar kitiems žmonėms. Pasitaiko net piktnaudžiavimo atvejų, mat žmonės sužino, kad per šalčius apnakvindinsime juos net ir neblaivius“, – apie darbo specifiką kalbėjo pašnekovė.

REKLAMA

Pagalba priklauso nuo noro spręsti savo problemas

Pašnekovės teigimu, tie, kurie naudojasi socialinės globos paslauga, sulaukia labai įvairios pagalbos: jiems teikiamos nemokamos psichologinės konsultacijos, organizuojamas užimtumas, nereikalaujama dieną palikti patalpų ir pan. Anot moters, pagalba priklauso ir nuo paties žmogaus noro spręsti savo problemas.

Tai atvejais, kai nakvynės namų gyventojams prireikia tokių paslaugų, kurių nakvynės namai neteikia, bendradarbiaujama su kitomis institucijomis – Priklausomybės ligų centru, psichikos sveikatos centru ir pan.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Žmonės, kurie į nakvynės namus užsuka tik norėdami juose praleisti naktį, ateina vakare. Jiems siūlomi tik mediniai gultai, patalynės nėra. Šie žmonės taip pat gali pasinaudoti dušais ir virtuvėle pasigaminti valgį“, – kalbėjo pašnekovė ir pridūrė, kad laikinosios nakvynės paslauga yra nemokama, bet trumpalaikės socialinės globos mokestis priklauso pagal tai, kokias pajamas žmogus gauna, kokių socialinių lengvatų turi. „Jei žmogus gauna tik socialinę pašalpą – jis laikomas nemokiu, bet jam įsidarbinus, tam tikrą dalį tuomet turi už šią paslaugą susimokėti“, – kalbėjo pašnekovė.

REKLAMA

Sėkmės istorijų pasitaiko

Į klausimą, ar dažni atvejai, kuomet nuolatiniai nakvynės namų klientai suranda darbą ir geba jį išlaikyti, pašnekovė atsakė: „Labai dažnų atvejų nėra, nes įdarbinimo klausimas šiuo metu Lietuvoje apskritai opus. Žmonės neturi reikiamo išsilavinimo, kvalifikacijos. Dažniausiai mūsų klientai įsidarbina pagal viešųjų darbų programą – dirbama du mėnesius, bet pasitaiko atvejų, kai šis laikotarpis pratęsiamas iki keturių mėnesių. Būna, kad žmonėms pavyksta susirasti nuolatinį darbą, dažniau tai pavyksta padaryti jaunesniems.“

REKLAMA

Pasak A. Kontrimaitės, dažnai įsidarbinti sutrukdo amžius ir dėl to atsiradusios sveikatos problemos.

Pašnekovės teigimu dažniausiai nuolatinių nakvynės namų lankytojų kontingentą sudaro 40-60-ties amžiaus žmonės ir vyresni, bet pasitaiko ir gana jaunų: „Būna atvejų, kad jauni žmonės ateina į nakvynės namus, po kurio laiko išsprendžia savo problemas, įsidarbina, susiranda būstą ir gyvena savarankiškai.“

Su šalčiais ir nušalimai

Laikino apnakvindinimo ir apgyvendinimo paslaugas teikiančių Kauno nakvynės namų direktorės pavaduotoja Danutė Čibirauskaitė, komentuodama situaciją nakvynės namuose sakė: „Šiuo metu nakvynės pageidauja daugiau žmonių. Pastebėtina ir tai, kad žmonės turi ir ta tikrų sveikatos problemų – nušalimų ir pan. Žinoma, kol kas tokių atvejų nėra daug, nes sniegas iškrito ne taip jau seniai. Praėjusi žiema buvo šalta ir daug sniego, tad ir šiemet jau esame pasiruošę priimti žmones: jei prireiks bus tiesiami papildomi čiužiniai koridoriuose ir poilsio kambaryje“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pašnekovė atviravo, kad sveikatos problemos susijusios ne tik su šalčiu, bet gyvenimo būdu, mat neretai nakvynės namų klientai yra priklausomi nuo alkoholio ar narkotinių medžiagų vartojimo.

Čibirauskaitė teigė, kad esant šalčiams į nakvynės namus priimami net ir neblaivūs asmenys: „Jei žmonės nušals kojas ar rankas, bus tik daugiau problemų, tad žiemą priimame ir neblaivius, kitais metų laikais tokia praktika nėra taikoma.“

Iškeldintų smurtautojų nakvynės namai nelaukia

Praėjusių metų pabaigoje įsigaliojus smurto artimoje aplinkoje prevencijos įstatymui, policijos pareigūnai gavę skundą privalo smurtautojus iškeldinti. Imta svarstyti, ar šie asmenys, jei jų nepriglaus giminaičiai ar nepavyks surasti kitos gyvenamosios vietos, patrauks į nakvynės namus.

REKLAMA

„Kol kas tokių atvejų nepasitaikė. Agresyvių klientų vengiame, nes tai kelia grėsmę mūsų darbuotojams ir kitiems žmonėms. Tokiais atvejais kreipiamės pagalbos į policijos pareigūnus“, – kalbėjo „Salos“ vadovė J. Radzevičienė.

Apie galimybes iš namų iškraustytus smurtautojus priglausti nakvynės namuose, Klaipėdos nakvynės namų vadovė A. Kontrimaitė sakė: „Tokios tendencijos kol kas nepastebėjome. Kalbant apie galimybę tokiam žmogui prisiglausti nakvynės namuose, būtina paminėti, kad jis galėtų gauti tik laikiną apnakvindinimo paslaugą. Šiai paslaugai gauti pirmas tris paras net nėra reikalaujama asmens dokumentų. Toks žmogus, kurį policija iškrausto dėl smurtavimo iš namų, negalėtų gauti trumpalaikės globos. Tokiu atveju turėtų būti tvarkomi ir pateikiami reikalingi dokumentai, speciali komisija turi svarstyti, ar reikia suteikti minėtą globą.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų