REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jeigu miesto valdžiai kažkada pavykdavo susitarti su sovietinės armijos lakūnais, kad jie  neskraidytų virš miesto, tai dabartinės valdžios prašymai NATO lakūnų ausų nepasiekia.

REKLAMA
REKLAMA

Nekreipiama didelio dėmesio ir į šiauliečių skundus, adresuotus Krašto apsaugos ministerijai. Po pokalbio su Krašto apsaugos ministerijos atstovais susidarė įspūdis, kad šiauliečiai dėl naikintuvų keliamo triukšmo turėtų kaltinti... debesis. O tiksliau – jų nebuvimą. Nes vaikus iš pietų pogulio prikeliantį naikintuvų skleidžiama garsą ministerijos atstovai linkę sieti su giedromis dienomis – esą tuomet danguje nelieka garsą sugeriančių debesų.

REKLAMA

Šiauliečiams pakaktų ir mašinų gausmo

Gal prieš porą metų suintensyvėjęs šiauliečių pasipiktinimas naikintuvų skleidžiamu garsu pastarosiomis savaitėmis nebeslopsta. Redakcija sulaukė ne vieno šiauliečio skambučio. Kai kurie gyventojai tebeprisimena tyrimą dėl naikintuvų skleidžiamo triukšmo atlikusių mokslininkų patarimus nuo triukšmo pirmiausia saugotis patiems.

„Įdomu, kaip reikia saugotis patiems? Tarkim, visą vasarą su šeima gyvename netoli Šilėnų esančiuose soduose, tai kaip mums saugotis nuo to triukšmo? Susižymėti lėktuvų pakilimo ir nusileidimo grafiką ir tuo metu užsikimšti ausis? Ar apsitverti ypatinga garso nepraleidžiančia tvora ir gyventi kaip narve?“ – klausia gyventojas. Kitas šiaulietis mano, kad naikintuvai turėtų skraidyti tik už miesto ribų.

REKLAMA
REKLAMA

„Mano galva, kariniai naikintuvai eiliniams piliečiams neturėtų būti matomi virš miesto. Maži vaikai atsibunda nuo tokio triukšmo, galų gale triukšmas bereikalingai atkreipia dėmesį. Man užtenka ir automobilių keliamo triukšmo. Negi mūsų miesto valdžia prieš kariškių planinius skrydžius tegali pamojuoti ranka? Juk karas neprasidėjo...“ – piktinasi šiaulietis Petras M.

Naikintuvų keliamas triukšmas ir seniau neramino ne tik eilinius miesto gyventojus, bet ir pedagogus. Ne vienos mokyklos administracija mokinius nuo triukšmo bandė saugoti pakeisdama švietimo įstaigos langus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Triukšmą lemia oro sąlygos

Kad miesto padangėmis raižantys oro taikos palaikymo misiją atliekančių kariškių naikintuvai „Mirage 2000C“ gyventojams nebūtinai džiaugsmas, pripažįsta ir Krašto apsaugos ministerijos atstovai.

Karinių oro pajėgų Aviacijos bazės vado padėjėja vyriausioji leitenantė Ieva Gulbinienė pripažino, kad pastaruoju metu bazė irgi gavo porą skundų dėl naikintuvų keliamo triukšmo. Jos žodžiais, šiuos skundus būtų galima sieti ir su oro sąlygomis.

„Kai būna giedras dangus, kas buvo pastarąsias savaites, garsas būna trigubai didesnis, nei kai būna debesuota. Debesys sugeria tą garsą, galbūt dėl to žmonės pradėjo daugiau skambinti“, – svarstė I. Gulbinienė. Ji teigė, kad naikintuvai tik kyla ir leidžiasi miesto ribose.

REKLAMA

„Kai jie (naikintuvai, – aut. past.) pakyla, tai iš karto ir išskrenda už miesto. Pakilimo metu naudojama didžiausia jėga. Dėl to žmonės taip ir reaguoja“, – mano KAM atstovė. Ji sako, kad pakeisti skrydžių maršrutus taip, kad būtų išvengta mažesnio triukšmo mieste – sudėtinga.

„Realiai to pakeisti šią dieną negalėčiau. Yra oro keliai, kurių jie (pilotai, – aut. past.) privalo laikytis, o šitą privalo prižiūrėti skrydžio vadovai. Yra civilių aptarnavimo centras, į kurį žmonės gali rašyti skundus. Žmonėms bus atsakyta. Jeigu žmonės rašys oficialius skundus, tai tuos oro kelius galima kažkiek pakeisti. Bazė to padaryti negali, tai yra ilgas procesas, kurį gali inicijuoti civiliai žmonės“, – „Šiaulių naujienoms“ aiškina I. Gulbinienė. Jos žiniomis, maždaug prieš pusmetį mieste buvo daryti tyrimai dėl naikintuvų keliamo triukšmo. Nei tyrimo rezultatų, nei jį atlikusių žmonių pašnekovė neįstengė prisiminti.

REKLAMA

Naikintuvų triukšmo meras negirdi?

Skirtingai nei kai kurie šiauliečiai, pats Šiaulių miesto meras Justinas Sartauskas nemano, kad naikintuvų keliamas garsas toks didelis.

„Pastaruoju metu nepastebėjau, kad būtų labai smarkiai“, – sako miesto meras. Gal ir nereikėtų tuo stebėtis, nes pats J. Sartauskas gyvena ne Šiauliuose, ir ne šalia Zoknių aerouosto, o ramiame Šiaulių rajono Kurtuvėnų miestelyje.

„Mes dabar tvirtiname aerouosto detalųjį planą, ten kalbama apie naikintuvų skridimo zonas. Karinis aerouostas buvo ir bus. Vyko pokalbis apie tai, kad pakeisti skrydžių planus“, – tikina J. Sartauskas, tačiau nieko gero ir konkretaus šiauliečiams negalėjo pranešti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Galop meras pripažino, kad karinę oro misiją atliekančių karių skrydžių maršrutus Šiaulių miesto savivaldybei itin sunku reguliuoti.

„Jie turi savo planus, ne viskas mums yra pasakojama. Su Steponavičiumi (Karinių oro pajėgų Aviacijos bazės vadu, – aut. past.) tris sutikimus turėjau tuo klausimu (dėl naikintuvų skraidymo mieste, – aut. past.). Pažadėjo, kad jų bus mažiau, bet nepažada, kad jų nebus“, – sakė J. Sartauskas, taip ir neįstengęs prisiminti tikslesnės susitikimo su Virginijumi Steponavičiumi datos. Jeigu tikėtume, kad toks susitikimas iš tikrųjų buvo, tai įdomu, apie ką vyrai šnekėjosi, nes naikintuvų triukšmas mieste tikrai nesumažėjo.

REKLAMA

Šiauliečių pasipiktinimas – ne be pagrindo

Kad šiauliečių skundai dėl naikintuvų keliamo triukšmo būna pagrįsti, prieš daugiau kaip metus buvo atskleidęs ir mokslininkų tyrimas. Mokslinio tyrimo rezultatus pristačiusi docentė Valentina Vilutienė tuomet teigė, kad kildami ir tūpdami naikintuvai viršija nustatytą maksimalų triukšmo lygį, kuris kenkia ne tik Zoknių mikrorajono gyventojų sveikatai, bet ir, pavyzdžiui, pietiniame miesto rajone gyvenantiems šiauliečiams. Atlikę tyrimą mokslininkai nustatė, kad ne tik Zoknių mikrorajone, bet ir centre, net pietiniame miesto rajone kylant bei leidžiantis naikintuvams viršijamos leidžiamos triukšmo normos.

REKLAMA

Nustatyta, kad karo lėktuvų keliamas triukšmas leistinas normas viršija Šiauliuose ir miesto prieigose, o patys triukšmingiausi yra vokiečių orlaiviai F4 „Phantom“ bei lenkų naudojami Rusijoje gaminti naikintuvai MIG.

Šiaulių rajono Šilėnų gyvenvietėje bei įvairiose Šiaulių miesto vietose tirtas triukšmo lygis Zoknių oro uoste kylant ir leidžiantis kariniams orlaiviams. Nustatyta, kad orlaivių keliamas triukšmas 30–40 decibelų viršija leistinas normas. Leistinos triukšmo normos maždaug apie penkias minutes buvo viršijamos visame mieste.

Triukšmo sklaidos tyrimo laikotarpiu Baltijos oro erdvę saugojo NATO kariai iš Vokietijos, Lenkijos ir JAV. NATO šalys pradėjo siųsti savo karius ir naikintuvus saugoti Baltijos šalių oro erdvę nuo 2004-ųjų kovo mėnesio, kai Lietuva, Latvija ir Estija tapo NATO narėmis.

Asta VOLKOVAITĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų