• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Įtikėjęs socialiniuose tinkluose išgirstais patarimais apie raudonųjų musmirių naudą šešiasdešimtmetis vilnietis pateko į Respublikinės Vilniaus universiteto ligoninės (RVUL) reanimaciją. Psichozės ištiktą vyrą net reikėjo panardinti į dirbtinę komą. Toksikologė Gabija Laubner-Sakalauskienė įspėja, kad tokie eksperimentai su sveikata gali baigtis ne tik ligoninės palata, bet ir mirtimi.

Įtikėjęs socialiniuose tinkluose išgirstais patarimais apie raudonųjų musmirių naudą šešiasdešimtmetis vilnietis pateko į Respublikinės Vilniaus universiteto ligoninės (RVUL) reanimaciją. Psichozės ištiktą vyrą net reikėjo panardinti į dirbtinę komą. Toksikologė Gabija Laubner-Sakalauskienė įspėja, kad tokie eksperimentai su sveikata gali baigtis ne tik ligoninės palata, bet ir mirtimi.

REKLAMA

Nors dabar, kaip portalui tv3.lt pasakojo gydytoja, vyras jau atsigavęs ir sąmoningas, jis buvo atvežtas labai sudėtingos būklės.

„Vyras buvo itin haliucinuojantis, psichomotoriškai susijaudinęs, agresyvus ir neadekvatus, drebantis. Žmogus visiškai nesiorientavo nei aplinkoje, nei laike. Jam pasireiškė psichozė. Tokia būklė yra sunki ir pavojinga. Pacientą teko panardinti į dirbtinę komą, intubuoti“, – pirmam apie atvejį paskelbusiam portalui lrt.lt kalbėjo RVUL gydytoja.

Pasižiūrėjo įrašą socialiniame tinkle

Kaip paaiškėjo, vyras pavojingų grybų sugalvojo paskanauti pats – tris džiovintas raudonųjų musmirių kepuraites suvalgė „dėl sveikatos“. Apie tai, kad nuodingi grybai „padeda nuo visų ligų“, vilnietis išgirdo socialiniame tinkle.

REKLAMA
REKLAMA

Gydytoja pasakojo, kad dar praėjusį savaitgalį čia ėmė plisti vaizdo įrašas, kuriame vienas vyras valgo džiovintas musmires ir pasakoja, kad tai yra labai didelė nauda organizmui, gydo visas ligas ir panašiai.

REKLAMA

„Jau tada pasižiūrėję su kolegomis toksikologais nujautėme, kad tikrai atsiras žmonių, kurie sugalvos tai patikrinti, nes toli gražu ne visi kritiškai mąsto.

Tai padaręs dabar jau pilnai sąmoningas vyras gailisi, sako, kad tikrai neapgalvotai padarė. Kai jis suprato, kas atsitiko, jam buvo labai nemalonu. Sakė, kad tuo metu pasižiūrėjęs, paskaitęs internete informaciją, kad organizmą gydo, gerina miegą ir pavartojo. Bet sako žinojęs, kad didesnis jų kiekis sukelia poveikį sveikatai, haliucinacijas, tad suvalgė labai nedaug – tik tris“, – kalbėjo RVUL Ūminių apsinuodijimų skyriaus vedėja G. Laubner-Sakalauskienė.  

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau, panašu, net ir tokio, pacientui pasirodžiusio nedidelio kiekio, buvo su kaupu. Gydytojos aiškinimu, nors raudonos musmirės turi kito haliucinogeno (muscimolio), nei tikrieji haliucinogeniniai grybai, ir jo poveikis kitoks, šios musmirės taip pat sukelia haliucinacijas.

„Tada atsiranda dalykai, kurių išties nėra – vaizdai, garsai, pojūčiai, kitas savęs suvokimas. Žmogų užklumpa psichozė. Tokia būklė labai pavojinga – žmogus gali susižaloti save, sužaloti kitą, aplinką, pagalvoti, kad yra dalykai, kurių išties nėra. Pavartojus medžiagų, kurios turi haliucinogeninį poveikį, žmonės miršta dėl organų pakenkimo – širdis ar kvėpavimas sustoja būtent patekus į labai rizikingas situacijas“, – aiškino G. Laubner-Sakalauskienė.   

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak gydytojos, teoriškai iš tokios būsenos gal ir būtų įmanoma išeiti ir be medikų pagalbos, bet praktiškai tai yra būklė, kai žmogus gali patekti į labai rimtą situaciją: „Jei, pavyzdžiui, prasidės traukuliai, kas gali atsitikti, nes kūno drebulys, tremoras gali provokuoti traukulius, tada gali baigtis  labai liūdnai.“ 

Vartoja ir svaiginimosi tikslais

Pasak pašnekovės, tokie pacientai, kurie sąmoningai vartotų tokius grybus, pasitaiko itin retai.

„Taip būna labai retai, bet nebuvo pasklidusios ir informacijos, kad reikėtų taip vartoti nuodingus grybus. Esame šiemet vasarą turėję ir vieną pacientą, kuris musmirių vartojo svaiginimosi tikslais“, – pastebėjo ji.

REKLAMA

Tiesa, gydytoja pastebėjo, kad tiems, kurie nuodingus grybus vartoja svaiginimosi tikslais, retai kada prireikia stacionarinės gydytojo pagalbos.

„Gal kiekiai yra mažesni, bet kad vartoja žmonės, tikrai esame girdėję ir tokių pacientų matę. Kiti ne patys prisirenka, džiovinasi namuose, bet yra parduodami internete supakuoti sudžiovinti grybai. Yra net toks verslas.

Bet tokia tolerancija rizikai, noras patirti stiprius kažkokius kitus pojūčius yra pavojinga. Tik jei atrodytų, kad čia daugiau yra smalsus jaunimas, bet štai ir vyresnio amžiaus žmonės „užkimba“ ant tokių nuotykių. Tad norisi priminti, kad internetinė erdvė kartais yra pavojinga, nes ne visi kritiškai vertina skelbiamą informaciją“, – įspėjo ji.

REKLAMA

Pasekmės gali pasireikšti ir po kelių valandų

Paklausta, kokie pavojingiausi grybai Lietuvos miškuose, kuriais galima ir nesąmoningai apsinuodyti, gydytoja priminė apie žalsvąją musmirę. Tiesa, jos poveikis skiriasi nuo raudonosios musmirės – ji tokio haliucinogeninio poveikio neduoda.

„Aišku, tiek žalsvoji, tiek raudonoji musmirė sukelia virškinamojo trakto sutrikimus – pykinimą, vėmimą, viduriavimą. Bet žalsvoji musmirė labiausiai pažeidžia kitą organą – kepenis“, – priminė gydytoja.

Pagrindiniai apsinuodijimo grybais požymiai ir yra virškinamojo trakto sutrikimai – vėmimas, viduriavimas, pilvo skausmas, taip pat – galvos skausmas, didelis skysčių netekimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Pajutus tokius simptomus po grybų valgymo labai rekomenduojama pasitarti su medikais. Kartais žmonės nenori važiuoti į ligoninę, galima paskambinti į apsinuodijimų kontrolės biurą, pasitarti. Visus apsinuodijimus grybais reikėtų traktuoti kaip potencialiai pavojingus. Kartais atsiperkama minėtais virškinamojo trakto simptomais, bet kartais yra pražiopsomi tikrai rimti apsinuodijimai. Tad jei simptomai kartojasi ar užtrunka jau pusę paros, būtina kreiptis į gydytojus“, – patarė toksikologė.

Priklausomai nuo to, kiek grybų yra suvartota, paties žmogaus organizmo savybių apsinuodijimo požymiai gali pasireikšti ir po pusės valandos, bet šiaip laikas, kada pasireikš poveikis, gali trukti ir iki keturių–šešių valandų.

REKLAMA

„Šiam pacientui poveikis truko apie parą laiko. Prieš keletą metų turėjau irgi vyresnio amžiaus pacientę, kuri atsitiktinai suvalgė raudonųjų musmirių. Grybai buvo sudžiovinti kito žmogaus ir ji tiesiog supainiojo maistą, galvojo, kad tai yra džiovinta žuvis. Tai poveikis irgi buvo ganėtinai rimtas, prireikė intensyviosios terapijos, sedacijos, kai reikia atkurti kvėpavimo funkciją. Jai poveikis irgi truko apie parą, jei ne ilgiau“, – pasakojo G. Laubner-Sakalauskienė.

Toksikologė kartu pasidžiaugė, kad šiuo metu apsinuodijusių grybais nėra tiek daug, kiek pastaraisiais metais.

„Džiaugiamės, kad kol kas nėra tokio intensyvaus grybų sezono gydytojams“, – sakė ji.

Jau geriau būtų žolės užrūkęs
Jau geriau būtų žolės užrūkęs
Metų dahuja, o proto nihuja
Na, seniui kvakšt jau(.
Na, seniui kvakšt jau(.
Tik kaip jis iki šešiasdešimt metų išgyveno dar....
pilnas internetas keistuolių, kaip jie renka musmires ir džiovina, rekomenduoja nuo visu ligų, lygina gydomas savybes kaip kanapių ir panašiai, nors patys nevalgo. o žmones ir patiki kai kurie.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų