REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seimo nariai siūlo anuliuoti baudas už greičio viršijimą, jei policijos pareigūnai nespėja jų pažeidėjams atsiųsti per 20 darbo dienų. Esą šiuo metu dažnas lietuvis baudą už greičio viršijimą gauna ir po kelių mėnesių ar po metų, arba dar gražiau kelias ar keliasdešimt senų baudų vienu metu, o visą tą laiką toliau nesudrausmintas spaudžia akceleratoriaus padalą.

Seimo nariai siūlo anuliuoti baudas už greičio viršijimą, jei policijos pareigūnai nespėja jų pažeidėjams atsiųsti per 20 darbo dienų. Esą šiuo metu dažnas lietuvis baudą už greičio viršijimą gauna ir po kelių mėnesių ar po metų, arba dar gražiau kelias ar keliasdešimt senų baudų vienu metu, o visą tą laiką toliau nesudrausmintas spaudžia akceleratoriaus padalą.

REKLAMA

Policija Seimo narių siūlymais abejoja, esą visus pažeidimus apdoroti taip greitai neįmanoma. Ir perspėja – pritarus tokiems siūlymams dalis pažeidėjų išvengs atsakomybės.

„Transporto priemonių greitį mūsų keliuose prižiūri vis naujesnės ir modernesnės priemonės. Šiuo metu esu Riešėje, čia prieš kelis mėnesius buvo įrengtas naujas greičio matuoklis. Nuo senų jis skiriasi tuo, kad fiksuodamas pažeidimą neblyksi, tad vairuotojas gali iš karto ir nežinoti padaręs nedidelį pažeidimą.“

Žinoma, drausmingiems, taisyklių besilaikantiems vairuotojams – greičio matuokliai nė motais. Tačiau dėl šio aparato Vilniaus pašonėje jau kone pusantro mėnesio vietiniai raunasi plaukus, mat šūsniais gauna baudas už dar prieš kelis mėnesius padarytus pažeidimus.

REKLAMA
REKLAMA

Štai ką sako gyventojai: 

Baudos buvo už lapkričio mėnesį pernai metų. Ir gavau tik prieš Velykas.“

„Gavom. – Kiek? – 11. – O kokiai sumai? – Pigiausiai. – Tai čia po kiek? – Po 12 eurų už vienetą.“

REKLAMA

„Žinau, kad vienas pravažiavęs yra gal 70 kartų, tai iki 1,8 tūkst. eurų sakė susirinko baudų.“

„Ir draugo močiutė, kuri mieste važiuoja 50 km/val., kur 60 km/val. leidžiama, gavo 36 protokolus.“

Spalio pabaigoje įrengtas greičio matuoklis – tikras rekordininkas. Administracinių nusižengimų registro duomenys rodo, kad per paskutinius tris mėnesius jis fiksavo daugiau nei 9000 greičio viršijimo atvejų. Tai daugiau nei trečdalis tokių pažeidimų fiksuotų visame Vilniaus mieste per tą patį laiką.

Tačiau Riešės gyventojus pykdo ne pačios baudos, o tai, kad apie jas sužinojo ne iškarto, o tik po kelių mėnesių – kai prikaupė po keletą ar net keletą dešimčių.

REKLAMA
REKLAMA

„Mano manymu, kadangi mes žinome, kad baudos siuntinėjamos ne žmogaus, o kompiuterio. Tai gali būti išsiųsta per porą dienų, tegu tai būna per porą savaičių. Šiais laikas viskas turi vykti greitai“, – mano Riešės bendruomenės pirmininkė Gražina Zizienė.

Šiuo konkrečiu atveju paaiškėjo, kad naujas greičio matuoklis ne iš karto buvo prijungtas prie Administracinių nusižengimų registro, todėl pažeidėjai protokolais ir buvo užversti vėliau. Panašiai anot bendruomenės pirmininkės – nutiko ir kituose šalies rajonuose.

Pavyzdys išties neeilinis, tačiau Seime jau siūloma išgyvendinti panašius atvejus ir nustatyti maksimalų 20 darbo dienų terminą po pažeidimo, per kurį pareigūnai privalo atsiųsti baudą vairuotojui, jei užfiksuotas pažeidimas nereikalauja papildomo pareigūnų nagrinėjimo. Kitaip pažeidimas būtų anuliuojamas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot projekto kūrėjų, lietuvius baudos už greičio viršijimą dažnai pasiekia ir per pusmetį, o retkarčiais tenka laukti ilgiau nei metus.

Baudos dažnai pasiekia per pusmetį, o retkarčiais ir keliauja daugiau nei metus.

„Didžiulė problema, nes pačių greičio matuoklių funkcija yra prevencinė – perspėti žmogų. Įsivaizduojat, kada dabar po metų ar po dviejų tu gauni tą „prevencinį“ perspėjimą. Tau būna šokas. Gal per tuos metus ar net du – gali žinote kiek prisirinkti tų atvejų. Tų atvejų buvo, kai šimtai prisirinko ir tūkstančius siekė baudos“, – sako konservatorius Kazys Starkevičius. 

 Šiuo metu galiojantys teisės aktai leidžia baudą atsiųsti per dvejus metus nuo pažeidimo. Anot Lietuvos kelių direkcijos – modernūs greičio matuokliai duomenis apie pažeidimą į sistemą siunčia akimirksniu. Tačiau policija sako, kad iki šiol iki pusės pažeidimų pareigūnams reikia apdoroti rankiniu būdu, ir tai užtrunka, ypač jei reikia surinkti papildomų duomenų apie pažeidimą, pavyzdžiui nustatyti transporto priemonės vairuotoją.

REKLAMA

„Tokie pažeidimai gali užtrukti ir kelis mėnesius apdorojimas. Nes reikia ir fizinio pareigūnų įsitraukimo. Kol yra daug tų pranešimų, daug pažeidimų, tai kol pareigūnai visus peržiūri, jei reikia fiziškai peržiūrėti, suredaguoti, išsiųsti žmonėms, tai pakankamai ilgai užtrunka“, – sako policijos atstovas Ramūnas Matonis.

Policijos įsitikinimu, smarkiai sutrumpinus Administracinių nuobaudų skyrimo terminą, dalis pažeidėjų gali išvengti atsakomybės. Seimas siūlymui po pateikimo pritarė vienbalsiai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų