REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pastarosiomis dienomis daugelyje šalies parduotuvių smarkiai pabrangusius svarbiausius maisto produktus jau artimiausiu metu prekybos centrų lentynose gali pakeisti pigesni produktai iš Lenkijos ir kitų Europos Sąjungos šalių.

REKLAMA
REKLAMA

Tuo metu dėl didėjančių kainų aimanuojantys pirkėjai iš prekybos centrų nesitraukia. Prekybininkai prekių apyvartos sumažėjimo sako nepastebėję.

REKLAMA

Blogesnį laikotarpį prognozuoja tik rekordus mušančias degalų kainas su nerimu stebintys degalinių tinklų operatoriai. Jie prognozuoja, kad kuras brangs ir toliau, o tautiečiai į nuosavus automobilius sės vis rečiau.

Brangsta viskas

Per pastarąsias savaites prekybos centruose besilankantys pirkėjai galėjo stebėti, kaip akyse auga visų svarbiausių maisto produktų kainos - jautienos kaina šoktelėjo 5-7 proc., pabrango paukštienos produktai, ypač vištienos filė, padidėjo duonos ir kitų kepinių, pieno, cukraus, ryžių kainos.

REKLAMA
REKLAMA

Premjeras Algirdas Brazauskas suskubo spekuliacija apkaltinti prekybininkus, o Konkurencijos taryba ėmėsi tirti ar kainų šuolio nelėmė koordinuoti veiksmai ar karteliniai susitarimai. Tačiau jau pirminė šios tarybos ekspertų turima informacija byloja, kad dauguma atvejų kainas dėl pakitusių žaliavų bei kuro kainų padidino gamintojai.

Prekybininkai, neigiantys premjero kaltinimus, sako, jog Lietuvos gamintojams nenustojus kelti produkcijos kainų, ją gali išstumti pigesni importiniai produktai.

Svarbiausia - kaina

Mažmeninės prekybos tinklą valdančios bendrovės "Iki" finansų direktorius Aidas Mackevičius "Vakarų ekspresui" teigė, kad kol kas nejaučiama nei pirkėjų, nei prekių pradavimo kiekių sumažėjimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Tačiau tai nereiškia, kad to nebus ateityje. Jau jaučiami prekių krepšelio struktūriniai pokyčiai - pirkėjai pabrangusias prekes stengiasi keisti kitomis. Tačiau tikruosius pokyčius dar sunku nustatyti, mat nemažai pirkėjų cukrumi, druska, ryžiais ar kruopomis yra ilgam apsirūpinę dar iki gegužės 1-osios, tad šių produktų pradavimo sumažėjimą sunku sieti su kainų kilimu", - teigė finansų direktorius.

Pasak A. Mackevičiaus, premjeras A. Brazauskas buvo neteisus prekybininkus kaltindamas dėl kainų šuolio.

"Prekybininkai kaip tik pristabdė kainų kilimą ir net lėmė jų mažėjimą. Narystė ES atvėrė sienas, nebeliko muitų ir nemažai prekių net atpigo. Dabar yra daug daugiau galimybių atsivežti prekių, pavyzdžiui, iš Lenkijos, kur buitinės prekės, kai kurie maisto produktai yra pigesni. Šiuo metu svarstome, kokias prekes dar importuoti.

REKLAMA

Sąlygiškai visas prekes galima suskirstyti į tris kategorijas - pigios, vidutinės kainos ir brangios. Anksčiau lietuviškos prekės dominuodavo pirmoje ir antroje kategorijose. Toliau tęsiantis tokiai situacijai, jos gali pradėti vyrauti tik tarp vidutinės kainos ir brangių prekių, pirmąją kategoriją užleisdamos importuotoms prekėms, ypač iš Lenkijos. Standartiniam Lietuvos pirkėjui svarbiausias rodiklis yra kaina, tad būtent pirkėjas ir lems tokius pokyčius", - sakė pašnekovas.

Analizuoja pirkėjų poreikius

Bendrovė "VP Market" taip pat nepastebi, kad kainų kilimas būtų atbaidęs dalį pirkėjų.

"VP Market" atstovės spaudai Vikotrijos Jakubauskaitės teigimu, situacija yra stebima kasdien. "Jei gyventojų pajamos laikui bėgant nedidės, pirkimas gali sumažėti", - bendrovės vadovų pozicijas išsakė V. Jakubauskaitė.

REKLAMA

Jos teigimu, "VP Market" derybos su naujais tiekėjais iš ES šalių vyksta nuolat.

"Bendrovė tiria rinką, analizuoja kainų skirtumus tarp lietuviškųjų ir užsienio gamintojų siūlomų prekių. Sprendžiame, kas galėtų patikti pirkėjams, o toks procesas šiek tiek užtrunka. Jau kurį laiką pirkėjams siūlome įvairių maisto produktų bei kasdienio vartojimo prekių iš Lenkijos, Čekijos, Latvijos. Manome, kad atsivežus pieno produktų, daržovių, mėsos, konservų ir kitos produkcijos iš Lenkijos bei kitų ES šalių, bus sudaryta konkurencija vietos gamintojams ir jie bus priversti mažinti kainas. Beje, jau dabar vidutiniškai 20 proc. atpigo iš Lenkijos atvežami pieno gaminiai", - teigė "VP Market" atstovė spaudai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kompensuoja kitos prekės

Bendrovės "Rimi Lietuva" generalinės direktorė Inga Skisaker "Vakarų ekspresui" taip pat teigė, jog pirkėjų srautas į prekybos centrus nemažėja.

"Kainų kilimas nėra toks didelis, be to, žiūrint į bendrą prekių krepšelį, padidėjusias pirkėjų išlaidas vienoms prekėms, kompensuoja sumažėjusios išlaidos prekėms, kurios importuojamos iš ES. Iš kardinaliausių pasikeitimų galima paminėti ryžius, kurių pigiausia rūšis nuo 65 centų pakilo iki 1,19 lito. Tuo tarpu vienos rūšies importinis viskis atpigo nuo 170 iki 89 litų", - pasakojo I. Sisaker.

REKLAMA

Niūroka ateitis

Degalinių tinklus valdančių bendrovių atstovai teigia dar nefiksuojantys sumažėjusių pardavimų kiekių, tačiau mano, kad tai tęsis neilgai.

"Nestė Lietuva" Mažmeninės prekybos skyriaus vadovas Ringaudas Steikūnas teigia, jog, jei nebūtų padidėjusios degalų kainos, kuro realizacija būtų žymiai didesnė.

"Tačiau džiaugiamės, kad pardavimų lygis nekrito labai smarkiai. Jis yra minimaliai sumažėjęs. Kadangi prognozės labai niūrios, tad degalų kainų mažėjimo tikrai nesitikime. Jos tik didės", - sakė R. Steikūnas.

REKLAMA

"Lietuva Statoil" Klaipėdos regiono vadybininkė Vida Skvirickienė teigė, kad degalų pardavimo apimčių mažėjimo nėra pastebėta nei Klaipėdos regione, nei visoje Lietuvoje.

"Vis dėlto degalų kainos yra gana aukštos, o tai artimiausiu metu gali lemti, kad vairuotojai pradės mažiau važinėti nuosavais automobiliais, atsisakys ne itin reikalingų kelionių. Gali būti, kad tokios tendencijos turės įtakos ir mūsų pardavimams", - teigė "Lietuva Statoil" atstovė.

www.vakaru-ekspresas.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų