REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Litras degalų šiandien kai kur perkopė 1,6 euro, nors dar prieš savaitę, prieš pat Rusijai užpuolus Ukrainą, kainos buvo net keliolika centų žemesnės. Vairuotojai ironizuoja, kad benzinas ir dyzelinas pradės brangti jau ne dienomis, o valandomis. Skaičiai švieslentėse užkliuvo ir energetikos ministrui.

Litras degalų šiandien kai kur perkopė 1,6 euro, nors dar prieš savaitę, prieš pat Rusijai užpuolus Ukrainą, kainos buvo net keliolika centų žemesnės. Vairuotojai ironizuoja, kad benzinas ir dyzelinas pradės brangti jau ne dienomis, o valandomis. Skaičiai švieslentėse užkliuvo ir energetikos ministrui.

REKLAMA

Dainius Kreivys mano, kad degalinės piktnaudžiauja padėtimi ir lupikauja, esą kainas didinti jos pradėjo nė neišpardavusios dar iki karo mažesne kaina nusipirktų degalų rezervų. Ministras reikalauja pasiaiškinti, o degalinės atšauna užuot rašinėjus laiškus geriau sumažinti PVM degalams. 

„Baisiai, baisiai…“, – taip vairuotojai reaguoja supratę, kad išleidę įprastą sumą degalams nuvažiuoti galės gerokai mažiau kilometrų. Dar labiau žmones stebina, kaip smarkiai degalų kainos pašoko vos per savaitę – nuo tada, kai Rusija užpuolė Ukrainą:

REKLAMA
REKLAMA

„Apie 10 centų gal, kažkas tokio.“

„Dabar kiekvienas galvoja apie savo biznį, jeigu gali pasiimti, jie pasiima.“

„Kaip kovidu prisidengė, taip dabar karu dengiasi. Kaip kas moka, taip gyvena.“

Išsigandę karo žmonės jau praėjusią savaitę taip supuolė į degalines, kad kai kurios benzino ir dyzelino net pritrūko. Jau pačią pirmą karo Ukrainoje dieną degalų kaina pakilo bent keliais centais, o per savaitę skirtingų tinklų degalinės savo prekę pabrangino nuo keleto iki keliolikos centų:

REKLAMA

„Per daug greitai. Buvo savaitgalį pigiau, dabar vėl… Kas minutę, kas valandą benzinas brangs?“

„Kadangi tokia situacija šaly, jie ir naudojasi.“

„Kiekvieną dieną jie brangsta.“

Nors ne vienas kalbintas žmogus džiaugėsi, kad išvis gali ramiai piltis degalus, o ne slėptis nuo bombų, kaip ukrainiečiai, vairuotojai mano, kad degalinės piktnaudžiauja padėtimi:

„Tik tiek, kad pasipiktinimas iš mūsų pusės bus didesnis, o daugiau – ką mes pakeisim.“

„Pabrango – ir iškart rytoj brangsta ir degalinėse. Turi įsikišti politikai ir valdžia.“

Nors degalai brangsta nuolat, šįkart išties įsikišti nusprendė energetikos ministras. Dainius Kreivys raštu kreipėsi į degalinių operatorius reikalaudamas paaiškinti, kodėl šie sukėlė kainas, nors dėl karo išbrangusių degalų atsargų dar nė nebuvo prisipirkę.

REKLAMA
REKLAMA

„Gavome visą eilę skundų, kad per pirmąsias karo Ukrainoje dienas degalų kainos kai kuriose degalinėse paaugo 10 proc. Tos kainos negalėjo būti tokios aukštos, nes buvo naudojamos atsargos“, – teigia D. Kreivys.

„Nežinau, kiek degalinių turi ministras ir kokie jo likučiai, bet žinau apie savo degalines ir žinau, kad degalinėse trūko. Jeigu trūko degalų ir neprekiavo, tikriausiai likutis buvo nulis“, – sako lietuviškų degalinių sąjungos atstovas Karolis Stasiukynas.

Vienam degalinių tinklui vadovaujantis Stasiukynas aiškina, kad per savaitę litras degalų čia pabrango 12 centų. Pagrindinė priežastis esą – kylanti naftos kaina.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Buvo 93 doleriai, šiandien turim 112. Beveik 20 dolerių pakilo naftos kaina vien dėl karo veiksmų. Kiekvieną dieną keičiasi didmeninė kaina, ji pakilo virš 12 centų litrui. Tai natūraliai ir atsispindi kainų „stulpuose“, – kalba K. Stasiukynas.

„Reikėtų žiūrėti į kiekvieną konkretų atvejį ir vertinti, kiek konkretūs degalinių tinklai bando ar nebando uždirbti iš tos situacijos. Mūsų asociacijos turimais duomenimis, tos kainos nėra tokios neadekvačios ar dramatiškai išaugusios“, – sako naftos produktų prekybos įmonių asociacijos vadovas Emilis Cicėnas.

Naftos produktų prekybos įmonių asociacijos vadovas Emilis Cicėnas aiškina, kad prie kainų augimo prisidėjo ir patys į degalines pirmomis karo dienomis supuolę vairuotojai.

REKLAMA

„Dėl padidėjusių pardavimų degalinėms reikia planuotis papildomus degalų atsivežimus. Tai yra neplanuoti gabenimai, jie kainuoja, tai atsigula į degalų kainą. Tai yra tų priežasčių“, – tikina E. Cicėnas.

Kreivio šie paaiškinimai neįtikina – lauks degalinių atsakymo, o jei ir ateityje skaičiai švieslentėse augs šuoliais, esą turės įsikišti Konkurencijos taryba.

„Kai mato, kad žaliavų kainos auga, degalinės kartais į priekį užsikelia kainas. Vienos degalinės elgiasi atsakingiau, kitos – mažiau atsakingai, todėl įspėjam, kad ta situacija bus netoleruojama, jeigu bus piktnaudžiaujama susidariusia padėtimi“, – kalba D. Kreivys.

REKLAMA

„Padarytų bent kaip Lenkijoj, akcizą pamažintų, PVM, nukristų 10-12 centų. Geriau ne laiškus tuščius rašinėti, o imtis reikalų“, – sako K. Stasiukynas.

„Nėra galbūt labai sąžininga vartotojų atžvilgiu, nes degalinės turi rezervų ir kol visoj grandinėj atsispindės naftos kainų pakilimas, degalų kainos turėtų išlikti žemesnės nei yra šiuo metu“, – komentuoja ekonomistas Žygimantas Mauricas.

Pasak ekonomisto Žygimanto Maurico, visi jau tiesiog įprato, kad, degalinės elgiasi būtent taip – naftai pingant, degalų kaina beveik nemažėja, o žaliavai vos pabrangus, degalinėse skaičiai iškart šoka viršun.

„Sakyčiau, abi pusės teisios. Vienos sako, kad tai įprasta praktika, stebima ne tik Lietuvoje, bet ir daugelyje kitų ES šalių. Ypač, kur mažesnė konkurencija. Kita pusė – taip, moralinis spaudimas galėtų būti. Bet bet kuriuo atveju kilimas neišvengiamas, nes naftos kaina kyla toliau“, – teigia Ž. Mauricas.

Vien šiandien „Brent“ rūšies nafta pabrango 7 proc., taigi degalų kainos pūsis ir toliau. Tiesa, yra vairuotojų, kurie į situaciją siūlo pažvelgti visai kitu kampu: „Kiek čia dabar yra 1,30… 1,68 eurų. Tegul padaro iki 2 eurų, o skirtumą Ukrainai galim skirti.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų