REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jei Lietuvos grybautojai šiemet negali pasigirti baravykų laimikiais, tai meškeriotojai – tikrai nesiskundžia. Žvejai sako, kad šie metai – tikrai dosnūs metrinių ir gerokai virš 10 kg sveriančių laimikių. Tiesa, šiemet lašišautojai turi nepamiršti vienos svarbios taisyklės – rudenio sezono metu pagautų lašišų žvejai valgyti nebegali.

Jei Lietuvos grybautojai šiemet negali pasigirti baravykų laimikiais, tai meškeriotojai – tikrai nesiskundžia. Žvejai sako, kad šie metai – tikrai dosnūs metrinių ir gerokai virš 10 kg sveriančių laimikių. Tiesa, šiemet lašišautojai turi nepamiršti vienos svarbios taisyklės – rudenio sezono metu pagautų lašišų žvejai valgyti nebegali.

REKLAMA

Lietuvoje dabar pats rudens lašišų gaudymo sezono įkarštis. Užkietėję meškeriotojai skuba pagauti savo gyvenimo laimikį.

Pavyzdžiui, monstrą prieš porą dienų sugavo Andrejus. Lašišos ilgis – 107 cm. Tokia lašiša gali sverti ir 15 kg. Įspūdingomis lašišų nuotraukomis ir vaizdo įrašais lietuviai dalinasi jau kelias savaites. Rugsėjį prasidėjęs lašišų žvejybos sezonas baigsis jau netrukus, spalio viduryje. O tuomet lašišas reikės palikti ramybėje.

„Nerštas turėtų prasidėti paskutinę spalio savaitę ir vykti iki lapkričio vidurio. Tai dabar lašišų migracija jau intensyvėja į aukštupius Neries, kitų aukštesnių upelių, kuriuose jos ruoš savo nerštavietes, vadinamus lizdus. Ir prasidės pats nerštas“, – kalba Vilniaus Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininkas Sigitas Mikėnas.

REKLAMA
REKLAMA

110 cm gražuolę neseniai pagavo vilnietis Robertas. Sutikęs su mumis Neries pakrantėmis pasivaikščioti vilnietis aiškina, kodėl neršto metu lašišas gaudyti ne tik neteisėta, bet ir amoralu.

REKLAMA

„Kai ji paruošia arba ruošia savo lizdą – ji gina lauk viską iš ten. Ir tuo metu ją lengva pagauti. Viskas, ką reikia – pravedi masalą virš lizdo, ji gina ir pagavai. – Ir nelieka mamos? – Arba tėčio. Jei nesi pakankamai kultūringas, išsilavinęs ar sąžiningas žmogus“, – sako žvejys Robertas Česynas.

Ir jei dar pernai lašišų gaudytojai rudenį sugavę laimikį galėjo vieną natūraliai užaugusį laimikį parsinešti namo ir išsikepti – šiemet to padaryti jau negali. Nuo šiol rudenį pagautas lašišas paleisti ne tik gražu, bet ir būtina.

REKLAMA
REKLAMA

„Plaukiančių lašišų į nerštavietes sugavus paimti nebegalima arba draudžiama. Lašišas galima paimti sugavus tik nuo sausio 1 d. iki balandžio 30 d. būtent tuos 4 mėnesius, kai jau jos palieka savo palikuonis. Ir jei jau užkibs, tai užkibs. Tada žvejas jau galėtų paimti tą žuvį ir panaudoti savo reikmėms. Išsikepti ar žuvienę išsivirti ir panašiai“, – aiškina S. Mikėnas.

Ir Robertas, ir kiti mūsų sutikti žvejai sako, kad pritaria tokiam draudimui: „Kiek svėrė žuvis. – Nežinau, kokių gal 12 kg. Gal 15 kg.“

Gal todėl ir sezonas geras. Žuvų daugiau: „Draugas čia pagavo prieš 2 dienas 127 cm. Tai realiai kokie 24–25 kg.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kai galima būdavo imti, tai ir imdavo. Galima, negalima, truputį į krūmus, vieną ar dvi… tikrai būdavo nemalonių atvejų, kai stovi šitam krante ir matai ir dar girdi, kaip kažkas anam krante su pagaliu daužo lašišai per galvą. Idant ji nesikankintų, greitai nužudyti mėsai. Ne pats maloniausias dalykas. Nenuteikia džiugiai“, – pasakoja R. Česynas.

„Geras sezonas? – Geras. Visi, net studentai, pagauna, kas pirmus kartus pradeda. Nes dažniausiai būna, kad visi po 3 metus nepagauna. Dabar daug pradedančių sugaudė. Tai žuvies yra, manau, normaliai“, – sako žvejys Paulius.

Aplinkosaugininkai sako šiemet brakonierius gaudantys ir dienomis, ir naktimis, jų ieško dronais, stabdo automobilius, ieško nelegalių laimikių, įrankių. Ir sako, kad pažeidėjų kasmet vis mažiau.

REKLAMA

Brakonierius atbaido ne tik šimtus eurų siekiančios baudos, įrankių konfiskavimas, bet ir tūkstančiais eurų skaičiuojama žala gamtai už kiekvieną nelegaliai sugautą lašišą. Anot pareigūnų – brakonierių karta tiesiog nyksta.

„Jau šiemet pastebime, kad šiemet tos žuvys, lašišos atplaukia į tuos upeliukus, į aukštupius, kur ankstesniais metais jos neatplaukdavo“, – kalba S. Mikėnas.

Prieš porą dienų Kuršių mariose aplinkosaugininkai sugavo vyrą, kuris lašišą ištraukė tinklu. Jo namuose pareigūnai aptiko daug nelegalios įrangos, ją konfiskavo. Pažeidėjui gresia ir 1500 eurų bauda.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų