REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

 

2018 metais nėščiųjų patikros dėl sifilio metu trylikai nėščiųjų diagnozuotas sifilis (užpernai – 9), rodo Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) stebėsenos duomenys.

Pagal gyvenamąją vietą penkios nėščiosios buvo iš Vilniaus apskrities, 3 – Kauno, 2 – Šiaulių, po vieną – Klaipėdos, Utenos ir Marijampolės apskričių. Pagal infekcijos šaltinį nustatyta, kad 38,5 proc. (5) užsikrėtusiųjų tariamas infekcijos šaltinis buvo sutuoktinis/sugyventinis arba nuolatinis lytinis partneris, 15,4 proc. (2) nurodė pažįstamą asmenį, tačiau didžioji dalis – 46,2 proc. (6) – nežinojo, nuo ko galėjo užsikrėsti. ULAC medikai primena, kad Lietuvoje nemokamai nėščiosios tiriamos dėl trijų infekcijų: sifilio, ŽIV ir hepatito B. ULAC duomenimis, pernai atlikta virš 40 tūkst. tyrimų nėščiosioms dėl sifilio, užpernai - virš 45 tūkst. Pasak ULAC direktoriaus, profesoriaus S. Čaplinsko, pagal nėščiųjų priežiūros tvarką pirmasis sifilio ir ŽIV infekcijos tyrimas rekomenduojamas atlikti pirmąjį, antrasis – trečiąjį nėštumo trimestrą. Nustačius sifilio diagnozę, nėščiajai skiriamas gydymas praktiškai eliminuoja įgimto sifilio riziką. "Sifilis nėštumo metu gali sukelti komplikacijų: savaiminį persileidimą, perinatalinę žūtį, priešlaikinį gimdymą arba gali gimti naujagimis, sergantis įgimtu sifiliu.

Nėščiosios, sergančios negydytu ankstyvuoju sifiliu, apie 70–100 proc. pagimdo užkrėstą vaiką", - pažymėjo prof. S. Čaplinskas. Pasak jo, nėščiųjų ištyrimas dėl sifilio ir ŽIV infekcijos ženkliai prisideda prie Pasaulio sveikatos organizacijos sifilio ir ŽIV perdavimo iš motinos vaikui eliminavimo strategijos tikslų.

REKLAMA
REKLAMA

ULAC duomenimis, per pastaruosius penkerius (2014–2018) metus sifilis diagnozuotas 70 antenatalinėje priežiūroje besilankančių nėščiųjų. Per tą patį laikotarpį užregistruoti penki vaikų įgimto sifilio atvejai.

REKLAMA

Kas yra sifilis?

Sifilis – lytiškai plintanti infekcija (LPI), kurią sukelia blyškioji treponema (Treponema pallidum), į organizmą patenkanti per gleivines (lyties organų, burnos, tiesiosios žarnos) ar odos smulkius pažeidimus (įtrūkimus) lytinių santykių (vaginalinių, oralinių, analinių) metu, kai infekuoto asmens odos paviršiuje ar gleivinėje yra bėrimų. Bėrimai dažniausiai būna ant išorinių lyties organų, makšties gleivinėje, tiesiojoje žarnoje, išangėje, taip pat gali atsirasti ant lūpų ar burnoje. Nėštumo metu užsikrėtusi sifiliu moteris gali perduoti infekciją savo naujagimiui. Sifilis neplinta per buitinius kontaktus.

REKLAMA
REKLAMA

Sifilio simptomai ir požymiai

Daugelį metų dalis asmenų, užsikrėtusių sifiliu, gali neturėti ar nepastebėti jokių infekcijos požymių, todėl jiems vystysis vėlyvojo sifilio komplikacijos. Pirminis sifilis dažniausiai pasireiškia viena opa, vadinama šankeriu, ir limfmazgių, esančių kirkšnių srityje, padidėjimu. Nuo užsikrėtimo iki pirmųjų ligos simptomų praeina nuo 10 iki 90 dienų (vidutiniškai 21 diena). Opa, atsiradusi infekcijos patekimo vietoje, paprastai būna kietu dugnu, apvali, nedidelė ir neskausminga. Retais atvejais gali formuotis ir daugybinės opos kitose kūno vietose (burnoje, ant liežuvio, pažastyse ir kt.).

Po kelių savaičių opa gali užgyti savaime, tačiau, jei nepaskiriamas gydymas, infekcija (sifilis) progresuoja į antrinę stadiją. Antrinis sifilis pasireiškia bėrimu, prasidedančiu vienoje ar keliose kūno srityse, praėjus 3-6 savaitėms po pirminio bėrimo atsiradimo ant odos bei gleivinėje. Atsiranda įvairūs neniežtintys bėrimai (rausvos padų ir delnų papulės, išaugos (plačiosios kondilomos) lyties organų gleivinėje, sifilinė angina, baltos dėmelės (dažnai aplink kaklą susidaro „veneros karoliai“), padidėja daugelis limfmazgių (limfadenopatija).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rečiau pluoštais iškrenta plaukai ar atsiranda difuzinis plaukų slinkimas, pažeidžiamos akys. Odos ir gleivinės pažeidimai gali išnykti ir savaime, nesigydant, tačiau liga progresuoja ir vystosi vėlyvasis sifilis, pažeidžiantis vidaus organus. Kol asmuo nejunta jokių sveikatos sutrikimų, o tai gali trukti keletą metų, jam būna latentinis (slaptasis) sifilis.

Sifilis ir nėštumas

Sifilis gali būti perduodamas nėštumo metu kūdikiui. Priklausomai kaip ilgai nėščioji užsikrėtusi, gali įvykti savaiminis persileidimas, priešlaikinis gimdymas, gimti negyvas kūdikis, taip pat kūdikiui gali būti specifinių infekcijos požymių arba jie gali atsirasti vėliau, jei nebus paskiras gydymas. Siekiant apsaugoti naujagimius, Lietuvoje nuo 2007 m. visoms nėščiosioms sudarytos sąlygos nemokamai pasitikrinti dėl sifilio. Nėščiosios tiriamos du kartus: 12 savaitę ir 29-40 nėštumo savaitę. Imamas kraujas iš venos.

REKLAMA

Sifilio diagnostika

Sifilis diagnozuojamas remiantis būdingais klinikiniais požymiais bei kraujo tyrimais, kartais mikroskopu tiriama medžiaga iš bėrimų. Kraujas imamas iš venos. Antikūnai kraujyje, rodantys organizme esančią infekciją, atsiranda kelios dienos po klinikinių požymių pasireiškimų.

Sifilis ir ŽIV infekcija

Dėl sifilio atsiradusios lyties takų opos ar gleivinės pažeidimai nuo 2 iki 5 kartų padidina riziką užsikrėsti ŽIV infekcija. Sifilis, kaip ir kitos LPI, yra ŽIV infekcijos indikatorius, susijęs su rizikinga lytine gyvensena.

Sifilio gydymas

Gydymą skiria gydytojas. Infekcija lengvai pagydoma ankstyvosiose stadijose. Besigydantys asmenys privalo susilaikyti nuo lytinių santykių, kol odos ir gleivinių pažeidimai visiškai išnyksta. Susirgęs asmuo privalo informuoti savo lytinius partnerius, kad jie išsitirtų ir būtų paskirtas reikiamas gydymas. Visi lytiniai partneriai turėtų būti ištirti ir gydomi kartu. Asmuo, vieną kartą persirgęs sifiliu, gali užsikrėsti vėl. Gydymo efektyvumas įvertinamas tik atlikus laboratorinius tyrimus.

REKLAMA

Kaip apsisaugoti nuo užsikrėtimo?

Patikimiausias būdas išvengti lytiškai plintančių infekcijų – tai susilaikyti nuo lytinių santykių ar turėti ilgalaikius abipusiai monogaminius lytinius santykius su asmeniu, kuris žino, kad nėra infekuotas. Riziką užsikrėsti lytiškai plintančiomis infekcijomis sumažina prezervatyvų naudojimas lytinių santykių metu. Bėrimai, pūslelės ar opos – tai signalas susilaikyti nuo lytinių santykių ir nedelsiant apsilankyti pas gydytoją.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų