• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos vyriausybė nepatenkinta Europos Komisijos pasiūlyta 275 eurų už megavatvalandę dujų kainų viršutine riba. Šilumos tiekėjai tvirtina, kad esant tokiai dujų kainai šildymas būtų labai brangus, o pramonininkai patenkinti, kad toks ribojimas būtų vis tiek geriau negu jokio.

Lietuvos vyriausybė nepatenkinta Europos Komisijos pasiūlyta 275 eurų už megavatvalandę dujų kainų viršutine riba. Šilumos tiekėjai tvirtina, kad esant tokiai dujų kainai šildymas būtų labai brangus, o pramonininkai patenkinti, kad toks ribojimas būtų vis tiek geriau negu jokio.

REKLAMA

Visgi kai kurie ekspertai kritikuoja šį eurobiurokratų pasiūlymą riboti dujų kainas ir vertina jį labiau kaip populistinį žingsnį.

Nuo paskutinio dujų kainų Europos Sąjungoje šoko rugpjūtį praėjus jau trims mėnesiams, Europos Komisija galų gale suformulavo savo pasiūlymą, kaip kovoti su Europą supurčiusiomis aukštomis dujų kainomis. Komisija siūlo didmeninių kainų ribą – 275 eurus už megavatvalandę. Tai yra daugiau negu dvigubai didesnė kaina nei Nyderlandų biržoje šiomis dienomis kainuoja dujos. Ir netgi išeitų kiek daugiau kaip pustrečio euro už kubinį metrą.

„Tai nėra reguliacinis įsikišimas nustatyti rinkoje kainą dirbtinai mažame lygyje. Tai mechanizmas, skirtas išvengti kainų šokų, kurie neatitinka pasaulinio kainų lygio“, – teigė eurokomisarė Kadri Simson.

REKLAMA
REKLAMA

Pagal Komisijos siūlymą, viršutinė kainų riba būtų aktyvuota tik tuo atveju, jei dujų kaina Nyderlandų biržoje dvi savaites viršytų 275 eurus, o suskystintųjų dujų kaina kitose rinkose 10 dienų viršytų 58 eurus. Prieš mėnesį Prezidentas Gitanas Nausėda tvirtino, kad sutarimas nustatyti kainų ribas yra didelis žingsnis.

REKLAMA

„Priėmėme sprendimus dėl dujų kainų ribojimo didmeninei prekybai, kainų lubų nustatymo elektros generavimui naudojamoms dujoms. Tai turbūt didžiausias žingsnis į priekį, palyginti su ankstesniais EK pasiūlymais“, – tikino G. Nausėda.

Tačiau, anot ekspertų, Komisijos pasiūlyta kartelė yra tokia aukšta, kad vargu, ar išvis ateityje bus panaudota. 

„Šilumos kaina gaminama sistemose vien dujas deginant viršytų 30 ct, tai ekstremaliai aukšta kaina. Kiek įmanoma, žemesnė kaina kad būtų, bet žinome, kad ji yra kompromisinė. Buvo bijoma, kad už tokią kainą niekas dujų netieks. Dujų paklausa pasaulyje didelė“, – kalbėjo ilumos tiekėjų asociacijos vadovas Valdas Lukoševičius.

REKLAMA
REKLAMA

„Tai varnelės uždėjimas politikų gal siekiant sudaryti įvaizdį, kad kažkas daroma. Lubų lygis 275 eurai yra labai labai aukštas“, – sakė ekonomistas Žygimantas Mauricas.

Pramonininkai teigia, kad toks EK pasiūlymas – geriau negu jokio, tačiau norėtų kartelę nuleisti dar žemiau.

„Kuo greitesni sprendimai uždėti lubas, gal norėtume žemesnių kainų, tai vis tiek geras sprendimas, tikiuosi Lietuva pritars, svarbu, kad tai būtų bendras ES sprendinys. Verslui tai reiškia per tą matą išskaičiuojant prisilyginam prie 24 ct elektros kainoje“, – aiškino Pramonininkų konfederacijos prezidentas Vidmantas Janulevičius.

Lietuvos vyriausybei Europos Komisijos pasiūlymas netinka. Štai energetikos viceministras Albinas Zananavičius tvirtina, kad Lietuva kartu su daugiau kaip 15 šalių sieks kartelę nuleisti žemiau ir kad ji būtų pritaikoma iškart ją pasiekus, nedelsiant nė vienos dienos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kaina –  žemiau 200 eurų/MWh, o kaip pavyks susitarti, surasti bendrą vardiklį, ankstoka kalbėti, yra žemesnių pasiūlymų iš įvairių šalių“, – teigė energetikos viceministras Albinas Zananavičius.

275 eurų ribą dujų kaina Nyderlandų biržoje šiemet buvo viršijusi tik šių metų rugpjūčio pabaigoje, kai pasaulyje vyravo didelė energijos paklausa, o ES šalys skubėjo prieš žiemą užpildyti savo dujų saugyklas, tačiau nukrito neišsilaikiusi dvi savaites. Kainų viršutinė riba turėtų įsigalioti nuo naujųjų metų ir bus skirta kitų metų dujų saugyklų pildymo sezonui, galimai be rusiškų dujų.

Eurokomisarė Kadri Simson viliasi, kad aplinkybės, šių metų rugpjūtį išprovokavusios kainų šuolį, niekada nebepasikartos, bet kainų viršutinė riba esą yra reikalinga siekiant atremti riziką. Beje, rusiškų dujų importas į Europos Sąjungą jau sumažėjo nuo 45 proc. viso bloko dujų importo iki mažiau nei 10 procentų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų