REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
82
Kriminaliniai tyrimai Lietuvoje: ką apie žmogų išduoda jo kaulai? (tv3.lt fotomontažas)

Vos prieš kelias dienas Trakų rajone esančiame Ilgų ežere, šalia Padumblės k., buvo rasta žmogaus kaukolė ir kaulai. Paaiškėjo, kad tai gali būti dar 1996 metais dingusio be žinios vyro skeletas. Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vedėja Julija Samorokovskaja patvirtino, kad kaukolę ir kaulus surado ir į paviršių iškėlė specialiai šiai užduočiai nusamdytas naras.

82

Vos prieš kelias dienas Trakų rajone esančiame Ilgų ežere, šalia Padumblės k., buvo rasta žmogaus kaukolė ir kaulai. Paaiškėjo, kad tai gali būti dar 1996 metais dingusio be žinios vyro skeletas. Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vedėja Julija Samorokovskaja patvirtino, kad kaukolę ir kaulus surado ir į paviršių iškėlė specialiai šiai užduočiai nusamdytas naras.

REKLAMA

„Naras nėrė toje vietoje būtent dingusio asmens brolio prašymu. Nors nelaimė nutiko prieš 22 metus, tačiau brolis norėjo surasti artimojo palaikus ir, panašu, kad pavyko tą padaryti. Vyras žinojo tą vietovę, kur jo brolis galėjo nuskęsti. Policijos duomenimis, šiuo metu ištraukta tik dalis skeleto. Paieška bus tęsiama ir toliau“, – įvykio aplinkybes atskleidė J. Samorovskaja.

Viena užduotis yra surasti, o kita – nustatyti žmogaus tapatybę. Jei dėl šių surastų kaulų bus pradėtas ikiteisminis tyrimas, tuomet viskas, ką pavyks ištraukti iš ežero dugno keliaus tiesiai į Medicinos kriminalistikos laboratoriją. Apie tai, kokie tyrimai atliekami ten ir į kokius kriminalistų klausimus yra pateikiami atsakymai – kalbamės su Teismo medicinos ekspertu Giedriumi Kisieliumi.

REKLAMA
REKLAMA

Pradėkime nuo to, kokia informacija apie žmogų yra užkoduota jo kauluose?

Suradus žmogaus skeletą, jo fragmentus, pirmiausia, reikia nustatyti jo biologinį profilį – amžių, lytį, ūgį. Tada bandome išsiaiškinti, kokiomis ligomis jis sirgo, prasideda sužalojimų, kurie galėjo lemti žmogaus mirtį požymių paieška. Tai vadinama osteologiniu tyrimu. Papasakokite plačiau apie pačią procedūrą.

REKLAMA

Iš pradžių policijoje turi būti pradėtas ikiteisminis tyrimas. Tada iš tyrėjų gauname palaikų fragmentus. Jie taip pat atsiunčia klausimus į kuriuos bandome atsakyti kaip įmanoma tiksliau. Vienas iš pradinių klausimų gali būti – tai žmogaus ar gyvūno kaulai? Anatomiją išmanantiems specialistams į tokį klausimą atsakyti nėra sunku. Žinoma, tam tikri kaulai savo struktūra yra panašūs, tad reikia specifinių žinių tuo klausimu.

Ar sunku pagal turimus kaulus, jų fragmentus, nustatyti asmens amžių?

Amžiaus nustatymui yra remiamasi statistiniais kaulo brendimo požymiais. Yra specifiniai požymiai ir kuo daugiau jų turime, tuo tiksliau galime pasakyti, kokio amžiaus žmogaus kaulai buvo rasti.

REKLAMA
REKLAMA

Įprastai paklaida būna plius minus 3-5 metai. Yra skirtingos asmens amžiaus nustatymo metodikos, tad naudojame net keletą jų, o vėliau išvedame amžiaus vidurkį. Taip amžių galima nustatyti tiksliausiai. Esmė, kad kuo daugiau turime tiriamosios medžiagos, tuo paprasčiau yra dirbti.

Kiek laiko užtrunka toks tyrimas?

Neįvardysiu, kiek laiko užtrunka tokie tyrimai, nes kiekvienas atvejis yra labai individualus. Daug kas priklauso nuo tyrėjų suformuluotų užduočių. Taip pat, jei ant kaulų dar yra minkštųjų audinių likučių, tai prieš atlikdami savo tyrimus turime juos pašalinti. Tas vėl užtrunka keletą dienų. Lietuvoje šiuo metu esu vienintelis, kuris atlieka tokius tyrimus, tad natūraliai susidaro tyrimų eilė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ar sudėtinga pagal turimus skeleto fragmentus nustatyti asmens lytį?

Lengviausia lytį nustatyti pagal kaukolės požymius. Dviejų lyčių skirtumų požymiai labiausiai išreikšti būtent kaukolėje (iš viso apie 30 požymių – aut. past.). Daug požymių galima įvertinti ir pagal dubens kaulus. Ten skirtumas tarp vyrų ir moterų yra gana ryškus. Daug mažiau specifinių požymių turi ilgieji žmogaus kaulai. Tiesa, pavyzdžiui, vyriškos lyties atstovų šlaunikauliai yra tiek stambesni, tiek ilgesni nei moterų. Jei tiriame tik vieną kaulą, tai paklaida būna didesnė.

Kalbant apie tiriamus jaunų asmenų kaulus (apytiksliai iki 18 metų – aut. past.) ar jų fragmentus, tai galiu pasakyti, kad tokiais atvejais yra lengviau nustatyti amžių nei lytį. Mat tik paauglystėje pradeda ryškėti tam tikri požymiai. Vieniems anksčiau, kitiems vėliau.

REKLAMA

Kaip pasiruošiate psichologiškai, kai tenka tirti kūdikių ar mažamečių kaulus?

Kai tiriami vaikai, kaip ir kiekvienas teismo medicinos ekspertas, taip ir aš išgyvenu emocinį stresą. Vaikų mirtys yra itin sukrečiančios, labai netikėtos ir skaudžios. Dirbdamas tokį darbą tu atkuri patį profilį, tada bandai įsivaizduoti paskutines asmens gyvenimo akimirkas, mirties momentą. Tam tikra prasme netiesiogiai išgyveni paskutines to žmogaus gyvenimo akimirkas. Po darbo sunku atsitraukti nuo tų minčių. Net prieš užmiegant ar atsibudus, vis sugrįžti ir sugrįžti į tuos objektus.

Bet turime atsakyti į klausimus, kuriuos užduoda tyrėjai. Ir ne tik pasakyti amžių, lytį ar ūgį. Dažniausiai mūsų prašo nustatyti mirties priežastį. Bent jau tikisi iš mūsų, kad atsakysime į šį ikiteisminiam tyrimui itin reikšmingą klausimą. Tada tenka remtis sužalojimų požymių paieška. Jei randama sužalojimų, kurie galėjo turėti įtakos asmens mirčiai, savo užduotį įvykdome. Pavyzdžiui, kaukolėje gali būti spaustinis lūžis, šautinės žaizdos požymiai. Tada galime kalbėti apie tiesioginę mirties priežastį.

REKLAMA

Kokio amžiaus kaulai yra tiriami laboratorijoje?

Reikia kalbėti apie 30 metų ribą. Iki 30 metų senumo kaulus galime laikyti svarbius ikiteisminiam tyrimui. Vėliau, dėl senaties, tas tyrimas iš dalies tampa nebeaktualus. Bet tiriame ir 50-100 metų senumo kaulus, kas yra svarbu istoriniu požymiu. Tai, pavyzdžiui, gali būti II pasaulinio karo metu žuvusių asmenų kaulai ar dar senesnė tiriamoji medžiaga.

Kalbant apie minėtą 30 metų laikotarpį, tai jį galima suskirstyti į tris etapus. Minkštųjų audinių irimo stadija, priklausomai nuo įvairių sąlygų, užtrunka nuo vienerių iki 3 metų. Nuo 3 iki 10 metų senumo kauluose galime dar rasti minkštųjų audinių likučių (kremzlių, raiščių), bet tada skeletas jau būna visiškai suiręs. O nuo 10 iki 30 metų galima nusakyti skeletavimosi laikotarpį pagal kaulo irimo, dūlėjimosi požymius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kuri skeleto dalis suteikia daugiausia informacijos jūsų atliekamiems tyrimams?

Be abejonės, daugiausia informacijos suteikia kaukolė, apatinis žandikaulis. Pavyzdžiui, pagal dantų nusidėvėjimą galima įvertinti žmogaus amžių. Kaukolė padeda nustatyti ir asmens tapatybę. Atliekamas rastos kaukolės vaizdo sugretinimas su pagal nuotrauką sukurtu modeliu. Tai yra naujovė mūsų tyrimų centre.

Beje, kartais pagal kaulus galima nustatyti net ir asmens profesiją. Specifinius požymius turi raiteliai. Apie daug vaikštančius žmones (pavyzdžiui, kareivius) išduoda jų padikaulių pokyčiai. Žinoma, šiuolaikinis žmogus daugiau atlieka ne fizinį, o protinį darbą, tad jų skeleto struktūros pokyčiai nėra tokie ryškūs.

REKLAMA

Ir pabaigai... Ar žiūrite serialus apie kriminalinius teismo medicinos ekspertus, jų atliekamus tyrimus?

(Šypsosi – aut. past.) Iš tiesų, tai nelabai žiūriu tokius serialus. Kai kada tai gali net trukdyti tiesioginiam darbui. Pradedi televizijoje matytas situacijas modeliuoti darbe ir gali gauti itin klaidingus rezultatus. Taip, žinau aš tuos serialus, esu anksčiau juos matęs. Ten yra rodoma dalis tiesos, bet viskas yra stipriai hiperbolizuojama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų