REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
0
TV3

Seima ketvirtadienį balsavo už naujos Vyriausybės programos patvirtinimą. Prieš posėdį buvo baiminamasi, ar už programą balsuos visi koalicijos partneriai po to, kai Seimo laikinoji komisija pasiūlė atimti trijų Darbo partijos narių teisinę neliečiamybę.

Seima ketvirtadienį balsavo už naujos Vyriausybės programos patvirtinimą. Prieš posėdį buvo baiminamasi, ar už programą balsuos visi koalicijos partneriai po to, kai Seimo laikinoji komisija pasiūlė atimti trijų Darbo partijos narių teisinę neliečiamybę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

(Papildyta 13:18 val.) Už Vyriausybės programą balsavo 83 Seimo nariai. Prieš pasisakė 39, susilaikė 9 Seimo nariai.

REKLAMA

Po balsavimo A. Butkevičius dėkojo visiems balsavusiems ir įteikė gėlių puokštę dabar jau buvusiam premjerui Andriui Kubiliui.

(Papildyta 12:56 val.) A. Butkevičius prieš balsavimą laikosi įsikibęs į koaliciją

Paskirtasis premjeras Algirdas Butkevičius, kalbėdamas prieš balsavimą dėl naujosios programos, nevengė sakiniuose akcentuoti žodžių „koalicija“ ir „koalicijos partneriai“, tokiu būdu sudarydamas vaizdą, kad tarp koalicijos partnerių kertinių nesutarimų po laikinosios komisijos sprendimo panaikinti „darbiečių“ imunitetą, nėra.

REKLAMA
REKLAMA

Jis dėkojo koalicijos partneriams už darbą sudarant programą, opozicijai – už kritiką, ir akcentavo, kad programa iš šalies buvo įvertinta teigiamai. „Kaip nebūtų keista, dažnai žinomi Lietuvos ekonomistai labai kritiškai vertindavo ypač socialdemokratų kai kuriuos pasiūlymus, bet aš buvau nustebęs, kad buvo labai pasižiūrėta objektyviai“, – tvirtino jis.

Paskirtasis premjeras konstatavo, kad sunku pabėgti nuo politikavimo. Jis akcentavo, kad politikai, vienaip kalbėję per susitikimus frakcijoje, pakeičia savo nuomonę, kai ateina laikas kalbėti iš Seimo tribūnos: „Išvada viena – yra politika, ir niekur mes nuo jos nedingsim.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mes labai atsakingai valstybėje elgsimes, priimdami visus sprendimus žmonių labui“, – tvirtino A. Butkevičius, pareikšdamas, kad opozicija gali „nusiraminti“. Jis prašė leisti pradėti įgyvendinti programą ir tik tuomet vertinti Vyriausybės veiksmus.

„Ši programa yra reali. Joje yra atsižvelgta į finansinę, ekonominę, ir socialinę šalies būklę. Ir ji tikrai bus įgyvendinta“, – tvirtino A. Butkevičius. Pasak jo, jau artimiausiu metu bus sudarytos programos įgyvendinimo priemonių planas, kuriame bus atsižvelgta į visas pastabas. 

REKLAMA

***

Tuo metu, kai turėtų būti svarstomas vyriausybės programos įstatymo projektas, Seimo posėdžių salėje nepasirodė dar nė vienas „darbietis“. Salėje taip pat ilgai nebuvo ir paskirtojo premjero Algirdo Butkevičiaus. Jis lankėsi Darbo partijos frakcijos posėdyje, kur buvo iškviestas po Seimo laikinosios tyrimo komisijos sprendimo atimti „darbiečių“ neliečiamybę.

Vis dėlto po trumpos pertraukos Vyriausybės programos svarstymas prasidėjo.

J. Razma apie Vyriausybės programą sukūrė net eiles

Svarstant Vyriausybės programą, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos vardu kalbantis Jurgis Razma džiaugėsi, kad baigėsi šou, kai Darbo partijos vadas parinkinėjo kandidatus į ministrus, tačiau akcentavo, kad sudaryta tik „kokia nors Vyriausybė”, nors buvo skelbiama, kad ministrams bus keliami profesionalumo reikalavimai. Jo nuomone, į ministrų gretas pateko ne tik politikos senbūviai, bet ir tie, kurie nebuvo aktyviai besireiškiantys, be to, tarp ministrų yra ir tokių, kurie apskritai nebuvo pastebimi.

REKLAMA

„Sunku tikėtis, kad ras proveržio kryptis, kurios ves į tą gerovę. Todėl mūsų frakcija negali balsuoti už tokią Vyriausybę”, – sakė J. Razma.

Vertindamas programą, jis pabrėžė jos nekonkretumą ir nesugebėjimą atskleisti, ką reiškia gražiai skambantys pažadai. J. Razma prisipažino, kad netgi sukūrė eilėraštį apie tai, kokį atsakymą dažniausiai girdėjo iš koalicijos partnerių.

„Yra Lietuvoje problemų, ką darysim – darbo grupę sudarysim”, – rimavo jis, apeliuodamas į dažniausiai pasitaikančius valdančiųjų atsakymus į sudėtingesnius klausimus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jo manymu, programa grįsta nesąžiningumu, populistiniais rinkimų pažadais, nesąžiningu Andriaus Kubiliaus vyriausybės palikimo vertinimu, nesąžiningu vilties iliuzijų kūrimu, skelbiant malonius, labai laukiamus, bet tarpusavyje sunkiai suderinamus siekius.  

Liberalai: programoje yra fokusų

Liberalų frakcijos pirmininkas Eligijus Masiulis patvirtino, kad frakcija Vyriausybės programos nepalaikys. Pasak jo, Vyriausybės programoje neišvengta deklaratyvių siekių ir tam tikrų prieštaravimų.

„Liberalų sąjūdžio frakcijai kategoriškai nepriimtinas programoje numatytas pajamų apmokestinimo progresyvumas, pridėtinės vertės mokesčių lengvatų rinkinys, įvardytos priemonės didinti kapitalo apmokestinimą“, – tvirtino E. Masiulis, priminęs, kad jau ir šiuo metu daugiau uždirbantys žmonės moka daugiau mokesčių.

REKLAMA

E. Masiulis tvirtino, kad nemato programoje generuojančios ekonomikos ir naujų darbo vietų kūrimo priemonių. E. Masiulis konstatavo, kad Vyriausybės programoje generuojančios ekonomikos nėra, ir visi su tuo susiję pažadai buvo blefas.  

„Vyriausybės programoje matome ir fokusų elementų arba nuostatų su dvigubu dugnu. Jei ši programa būtų verslo plano pamatas, ir Vyriausybė, kaip klientė, užsuktų į banką gauti paskolos savo svajonei įgyvendinti, greičiau bankas pasiūlytų dar kartą atsiversti pradžiamokslį ir paskolos tikrai neišduotų“, – patikino E. Masiulis.

REKLAMA

Kaip „trumparegišką” Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas apibūdino ir siekį sugriauti švietimo ir mokslo reformą. Pasak jo, šioje vietoje visų pirma turėjo būti tariamasi su aukštojo mokslo bendruomene - rektoriais, studentais.

„Tai aklo politinio revanšizmo pavyzdys, kai sprendimai priimami negalvojant apie mokslo bendruomenę”, - teigė jis.

Neigiamai, anot E. Masiulio, Liberalų sąjūdžio frakcija vertina ir neapsisprendimą dėl strateginių dalykų, sąmoningą vengimą atsakyti, ar toliau bus plėtojamas Visagino atominės elektrinės projektas, kritikos jis pažėrė ir planams sveikatos apsaugos sistemoje. Anot jo, siekis apriboti privačių paslaugų teikėjų veiklą šioje srityje galimai prieštarauja Konstitucijai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau, pažymėjo E. Masiulis, programoje esama ir teigiamų nuostatų. Liberalų sąjūdis, pasak jo, pritars siekiams įvesti internetinį balsavimą, taip pat tam, kad valstybė mažiau kištųsi į asmenų privatų gyvenimą, šeimos reikalus.  

N. Venckienė: programoje yra spausdinimo klaidų

„Drąsos kelio” frakcijos vardu kalbėjo partijos lyderė Neringa Venckienė. Ji teigė, kad frakcija palaiko tas vertybes, kurios išdėstytos programos pradžioje: gerovę, gyventojų užimtumo didinimą, solidarumo skatinimą ir tai, kad ekonominės krizės sunkumais turi dalytis visi, kad jie nebūtų perkeliami ant paprastų žmonių pečių.

REKLAMA

Tačiau ji akcentavo, kad programoje gausu prieštaravimų, netgi spausdinimo klaidų.

„Drąsos kelio” frakcija norėtų atkreipti dėmesį į teisėsaugą ir teisėtvarką. Mes nesutinkame, kad teismų ir prokuratūrų sistema yra pasiteisinusi”, – sakė ji. N. Venckienė pabrėžė, kad 90 procentų gyventojų teismų sistema nepasitiki.

Buvusi teisėja tikino, kad „ Drąsos kelias” pasisako už tai, kad teismuose būtinos esminės reformos, kadangi yra tam tikras teisingumo deficitas, esantis viena pagrindinių problemų valstybėje.

REKLAMA

N. Venckienė atskleidė, kad jos atstovaujama frakcija balsuojant už Vyriausybės programą susilaikys, bet visada rems tas naujosios vyriausybės nuostatas, kurios atneš naudos Lietuvai ir jos žmonėms.  

Darbiečiai programą visgi palaikys

Darbo partijos frakcijos vardu kalbėjęs Viktoras Uspaskichas pasakė, kad iš ryto susirinkusi frakcija nusprendė palaikyti vyriausybės programą. Svarbu pabrėžti, kad dėl to jau buvo kilę abejonių, kadangi šįryt laikinoji Seimo komisija, kuri svarstė darbiečių neliečiamybės panaikinimo klausimą, nubalsavo už. Ir šią poziciją palaikė koalicijos partneriai socialdemokratai.

REKLAMA
REKLAMA

Politikas džiaugėsi, kad programoje yra daug DP programos nuostatų ir numatyti veiksmai, kuriais bus kuriama konkurencinga aplinka verslui. Jo manymu, programoje nėra per daug išplėsta energetikos klausimas, tačiau po pokalbių su premjeru jam buvo pažadėta, kad šis klausimas bus ištirtas nuodugniai.  

P. Gražulis: net ir su mažesniais mokesčiais surinksime daugiau pinigų

Partijos Tvarka ir teisingumas atstovas Petras Gražulis sakė, kad Vyriausybės programa siekiama gerinti ekonominį ir socialinį gyvenimą.

„Tikiuosi, kad dabartinė valdančioji dauguma nenuvils rinkėjų taip, kaip nuvylė buvusioji valdančioji dauguma”, - kalbėjo Seimo narys ir kritikavo Andriaus Kubiliaus vadovaujamos Vyriausybės neįgyvendintą programą ir ypač padidintus mokesčius, politiką emigracijos mažinimo srityje.

Pasak politiko, reikia skatinti verslą, ekonomiką, kurti darbo vietas. Taip esą bus surinkti didesni mokesčiai. „Jeigu tikrai tai mums pavyks įgyvendinti, manau, mes ir su mažais mokesčiais surinksime daug didesnes sumas pinigų”, - neabejojo P. Gražulis.

P. Gražulio teigimu, 16-osios Vyriausybės programa atitinka daugelio politinių partijų ir visuomenės lūkesčius. Pasak jo, ši valdančioji dauguma efektyviau ir racionaliau tvarkys Lietuvos ūkį.  

REKLAMA

I. Šaulienė: Vyriausybė uždavinius tikrai įvykdys

„Šiandien tikrai Lietuvai yra svarbus momentas. Vyriausybei tikrai reikia užsiimti krizės pasekmių likvidavimu“, – pareiškė socialdemokratų frakcijos seniūnė Irena Šaulienė. Ji akcentavo, kad yra visiškai nerealių dalykų Vyriausybės programoje.

Pasak I. Šaulienės, naujoji Vyriausybė atėjo ne verkšlenti, o dirbti: „Vyriausybė susiplanavo sau konkrečius uždavinius ir tikrai tuos uždavinius pasieks.“

„Ši Vyriausybė ir ši programa turi labai aiškų socialinį aspektą“, – tvirtino I. Šaulienė, pareiškusi , kad Vyriausybė didins užimtumą, mažins nedarbą, skurdą ir socialinę atskirtį.  

R. Baškienė klausė, kieno sąskaita bus įgyvendinama programa

Mišrios Seimo narių grupės atstovė Rima Baškienė teigė, kad po vyriausybės programos aptarimo, susidarė įspūdis, kad vieni ją vadina visų sričių klestėjimo programą, kiti apibūdina kaip pasak, treti sako, kad tai siekiamybių rinkinys, o dar kiti išsako nerimą, ar Lietuva netaps dar labiau praskolinta valstybe, norint viską įgyvendinti.

„Kieno sąskaita bus įgyvendintos minėtosios nuostatos?”, – retoriškai klausė. Ji išreiškė viltį, kad į visus iškilusius klausimus atsakymai bus pateikti programos įgyvendinimo priemonių plane, kas suteikia viltį, kad jis bus konkretus ir labai aiškus.

REKLAMA

Ji pabrėžė, kad einant skelbiamu valstybės gerovės kūrimo keliu kaip viena svarbiausių prioritetų įvardijama kultūra, daranti įtaką ekonomikai ir valstybės politikai. Tačiau tarp neatidėliotinų prioritetų ji pasigedo kultūros.

Taip pat ji atkreipė dėmesį į tai, kad programoje skelbiamas pensinio amžiaus valstybės tarnautojų darbo pratęsimas. „Savivaldybėse ir ministerijose dirbs garbaus amžiaus specialistai. Ar valstybės tarnyboje liks vietos išsilavinusiam ir garbiam jaunimui? Linkime neapgauti jaunimo, kad neprarastų pasitikėjimo valstybe”, – sakė R. Baškienė.

Politikė pasigedo programoje atsakymo į tai, ar Lietuvoje bus statoma atominė elektrinė. „Paskirtasis saugojo paslaptį, ar bus statoma atominė elektrinė. Galima net pajuokauti, kad su juo galima eiti į žvalgybą – paslapties neišduos”, – ironizavo ji.

(pildoma)

***

Balsas.lt primena, kad šįryt Seimo laikinoji tyrimo komisija nusprendė, kad Viktorą Uspaskichą, Vytautą Gapšį ir Vitaliją Vonžutaitę reikėtų leisti patraukti baudžiamojon atsakomybėn.

Seimo laikinoji tyrimo komisija nusprendė atimti iš Darbo partijos (DP) narių V. Uspaskicho, V. Gapšio ir V. Vonžutaitės teisinę neliečiamybę. Už tokią komisijos rezoliuciją balsavo 7 komisijos nariai, 5 balsavo prieš, 1 susilaikė. Už „darbiečių“ neliečiamybės atėmimą balsavo ir DP koalicijos partneriai socialdemokratai. Balsuota buvo dėl kiekvieno iš trijų teisiamų „darbiečių“ neliečiamybės atskirai, tačiau balsavimas visais atvejais buvo vienodas.

REKLAMA

Dėl tokios socdemų pozicijos ir kilo didelė sumaištis. Paklaustas, kaip vertina koalicijos partnerių balsavimą, V. Uspaskichas pasakė: „Koalicijos partneriai labai daug kalbėjo, kad yra politinė byla ir dauguma kitų dalykų, bet, matyt, yra kiti nurodymai, jie pradeda darbą su konservatoriais.“  

Prieš neliečiamybės naikinimą buvo Darbo partijos atstovai, „Drąsos kelio“ partijos atstovas Jonas Varkala ir Lenkų rinkimų akcijos atstovė Vanda Kravčionok. Susilaikė komisijos pirmininkas Andrius Mazuronis.

Galutinai dėl teisinės neliečiamybės dar turės balsuoti Seimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų