• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dar vienas Ukrainos ir Europos Sąjungos (ES) aukšto lygio susitikimas vyks iškilus rimtai tarpusavio santykių krizei, kurią didina Ukrainos užsienio politikos gairių nekonkretumas ir neseniai Kijevo pasirašytas susitarimas kurti ekonomikos sąjungą su Rusija, Baltarusija ir Kazachstanu, sako Ukrainos politologai ir užsienio diplomatai.

REKLAMA
REKLAMA

Susitikimas, kuriame, pirminiais duomenimis, dalyvaus Europos Komisijos (EK) pirmininkas Romano Prodi (Romanas Prodis), ES užsienio politikos komisaras Chrisas Pattenas (Krisas Patenas), Italijos, kuri šiuo metu pirmininkauja ES, premjeras Silvio Berlusconi (Silvijus Berluskonis) ir kai kurie kiti aukšti Europos pareigūnai, vyks antradienį ir trečiadienį Pietų Ukrainos kurorte Jaltoje.

REKLAMA

"Mūsų santykiai šiandien yra viename žemiausių lygių", - sakė susitikimo išvakarėse vienas diplomatų, dirbančių Kijeve.

Kaip jis pažymėjo, Briuselis jau daug girdėjo priekaištų iš Ukrainos, kuri kritikuoja ES už nenorą paskelbti planus dėl Ukrainos priėmimo į Sąjungą, bet nieko nedaro, kad atitiktų Briuselio keliamus reikalavimus.

REKLAMA
REKLAMA

Susitikimo išvakarėse prezidentas Leonidas Kučma pareiškė, jog ES pernelyg ilgai laikė Ukrainą "prie slenksčio" ir Kijevas pavargo laukti "signalų", kad jį norima matyti Europoje. "Niekas, net pareigūnai, nepareiškė, kad Ukrainą norima matyti Europos Sąjungoje", - sakė Ukrainos prezidentas savo pastarojoje konferencijoje.

Vakarų diplomatų ir Ukrainos politikų nuomone, svarbiausia dabartinės Kijevo ir Briuselio santykių krizės priežastis yra ta, kad "Ukraina blaškosi tarp Vakarų ir Rusijos ir nesugeba aiškiai nustatyti savo užsienio politikos prioritetų".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Dėl mūsų nuolatinio neapsisprendimo, į ką mes orientuojamės - kur mes einame - mūsų partneriai nežino, kaip elgtis", - sakė Oleksandras Turčinovas, vienas opozicinės Julijos Tymošenko frakcijos lyderių.

"Didžiausia problema - mūsų tikslų neaiškumas. Tai mes einame į Europos Sąjungą, tai staiga pasirašome susitarimą dėl bendros ekonominės erdvės. Pagaliau pasakykime visiems, ko gi mes iš tikrųjų norime", - sakė Ukrainos komunistų partijos centro komiteto narys Georgijus Ponomarenka.

REKLAMA

Ukraina per visus nepriklausomybės metus teigė, kad prisijungti prie ES struktūrų yra Kijevo strateginis tikslas. Tačiau visus šiuos metus Kijevas taip pat teigė, jog strateginis jo tikslas - plėsti bendradarbiavimą Nepriklausomų Valstybių Sandraugoje ir ypač su Rusija.

Anksčiau Ukraina stengėsi atsiriboti nuo tiesioginės integracijos su Rusija - nedalyvavo nei Muitų sąjungoje, nei Eurazijos ekonominėje bendrijoje, bet susitarimo steigti ekonominę erdvę su Rusija, Baltarusija ir Kazachstanu pasirašymas ir Ukrainoje, ir Vakaruose buvo suprastas kaip kurso pakeitimo įrodymas.

REKLAMA

Pasak diplomatų, bendros ekonominės erdvės kūrimas ir didėjanti Rusijos įtaka Ukrainai, ypač ekonomikos ir prekybos srityse, bus didelė kliūtis Kijevo pastangoms įstoti į ES.

Tačiau Kijevas mano, kad Ukraina yra konkurencinga tik Rusijos ir NVS šalių rinkose, o Vakaruose, pasak L. Kučmos, niekam nereikia "nei mūsų lėktuvų, nei mašinų gamybos, nei dotuojamos anglių gavybos".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Diplomatų nuomone, ES per visus Ukrainos nepriklausomybės metus ne kartą parodė Kijevui esanti suinteresuota suartėti, bet visi šie signalai buvo ignoruoti.

Anot diplomatų, ES teigia, kad " durys Ukrainai kaip būsimai narei atviros", ji taip pat pastaraisiais metais išplėtė šaliai teikiamą finansinę, techninę ir konsultacinę pagalbą, bet Briuselis taip pat norėtų matyti, kad ir Ukraina iš tikrųjų, o ne žodžiais siekia integruotis.

REKLAMA

Tačiau parlamento deputatai sako, kad dabartinė Ukrainos vadovybė nesugebės priimti ES siūlymų.

"Dabartiniai blogi santykiai su Europos Sąjunga visiškai dėsningi - civilizuota Europa negali rasti kalbos su korumpuota Ukrainos valdžia", - sakė O. Turčinovas.

Politikai pažymi, jog kol šalies prezidentu bus L. Kučma, nėra ko tikėtis ne tik geresnių santykių su ES, bet ir kokių nors konkrečių žingsnių integracijos su Rusija link.

REKLAMA

"Visi Vakaruose gerai pažįsta Leonidą Kučmą ir kol jis valdžioje, niekas nepasikeis nei mūsų santykiuose su Europos Sąjunga, nei mūsų santykiuose su bendra ekonomine erdve - juk ir ten jis gerai pažįstamas", - pažymėjo Ivanas Pliuščius, buvęs Aukščiausiosios Rados pirmininkas ir buvusio premjero Viktoro Juščenkos frakcijos "Mūsų Ukraina" narys.

"Reuters-BNS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų