REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kazachstano prezidentas Kassymas-Jomartas Tokayevas pareiškė nuo trečiadienio vadovausiantis Saugumo tarybai ir pažadėjo „maksimaliai griežtai“ reaguoti į šalį apėmusius didžiulius neramumus.

Kazachstano prezidentas Kassymas-Jomartas Tokayevas pareiškė nuo trečiadienio vadovausiantis Saugumo tarybai ir pažadėjo „maksimaliai griežtai“ reaguoti į šalį apėmusius didžiulius neramumus.

REKLAMA

Nuo praeito savaitgalio visą šalį apėmę protestai, trečiadienį peraugę į protestuotojų susirėmimus su policija ir valstybinių įstaigų pastatų šturmą, yra didžiausias iššūkis Kazachstano autoritarinei valdžiai per kelis dešimtmečius.

„Kaip valstybės vadovas – ir nuo šiandien Saugumo tarybos pirmininkas – ketinu veikti maksimaliai griežtai“, – pabrėžė prezidentas per televizijos „Chabar 24“ transliuotą kreipimąsi.

Anksčiau Saugumo tarybai vadovavo K.-J. Tokayevo pirmtakas – beveik tris dešimtmečius Kazachstano prezidento pareigas ėjęs Nursultanas Nazarbayevas.

REKLAMA
REKLAMA

Šalyje savaitgalyje kilo protestai prieš staigų suskystintųjų dujų kainų augimą. Žanaozeno mieste prasidėjusios demonstracijos vėliau išplito į kitus rajonus ir peraugo į masinius neramumus.

REKLAMA

Protestuotojai, dabar keliantys ir platesnių politinių bei ekonominių reikalavimų, antradienį ir trečiadienį susirėmė su saugumo pajėgomis Almatoje.

Pasak prezidento, neramumai jau pareikalavo žmonių gyvybių.

„Esama žuvusiųjų ir sužeistųjų, minios siaučiančių elementų muša ir įžeidinėja karius, vedžioja juos nuogus gatvėmis, prievartauja moteris ir plėšia parduotuves“, – eteryje kalbėjo K.-J. Tokayevas.

„Kartu mes įveiksime šį juodą laikotarpį Kazachstano istorijoje“, – tikino prezidentas.

„Situacija kelia grėsmę visų Almatos gyventojų saugumui, tai negali būti toleruojama. Be Almatos, situacija tapo įtempta ir kai kuriuose kituose centruose, todėl keliuose regionuose paskelbiau nepaprastąją padėtį“, – pridūrė jis.

REKLAMA
REKLAMA

Iki sausio 19 dienos galiosianti nepaprastoji padėtis ir komendanto valanda šiuo metu įvesta sostinėje Nur Sultane, Almatos mieste, taip pat Mangystau ir Almatos srityse.

Trečiadienį paryčiais buvo atstatydinta šalies vyriausybė.

Kurtinamosios granatos, ašarinės dujos

Po naktinių neramumų, per kuriuos buvo sulaikyta daugiau kaip 200 žmonių, trečiadienio popietę keli tūkstančiai protestuotojų įsiveržė į Almatos vietos administracijos būstinę ir, regis, perėmė šio pastato kontrolę.

Policija svaidė kurtinamąsias granatas į minias, bet nesugebėjo sutrukdyti joms patekti į pastatą, iš įvykio vietos pranešė naujienų agentūros AFP korespondentas. Kai kurie demonstrantai buvo ginkluoti iš policininkų atimtomis lazdomis ir skydais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak vietos žiniasklaidos, protestuotojai ketino šturmuoti prezidento rezidenciją Almatoje. Gauta pranešimų, kad užsiliepsnojo tiek šis pastatas, tiek miesto mero biuras.

Taip pat pranešama apie kitų valstybinių įstaigų šturmavimą Almatoje, tačiau dėl sutrikdyto ryšio tiksli padėtis lieka neaiški.

Vietos žiniasklaida citavo vieną vietos tinklaraštininką, pranešusį, kad protestuotojai užėmė Almatos oro uostą ir kad visi reisai buvo sustabdyti.

Su žurnalistais ir liudininkais Kazachstane nepavyko susisiekti nei internetu, nei mobiliaisiais telefonais.

„Po visą dieną trukusių mobiliojo interneto trikdžių ir dalinių ribojimų, internetas Kazachstane šiuo metu išjungtas nacionaliniu mastu“, – informavo interneto stebėjimo grupė „NetBlocks“.

REKLAMA

„Atsižvelgiant į šį incidentą, tikriausiai bus smarkiai ribojama informacija apie besieskaluojančius antivyriausybinius protestus“, – pridūrė „NetBlocks“.

Dabartiniai protestai yra lig šiol didžiausia grėsmė režimui, įsteigtam N. Nazarbayevo, kuris atsistatydinęs 2019 metais perleido prezidento postą lojalistui K.-J. Tokayevui.

Naktį Almatoje kilus susirėmimams, policija panaudojo kurtinamąsias granatas ir ašarines dujas prieš daugiau nei 5 tūkst. demonstrantų. Ta minia žygiavo miesto centrinėmis gatvėmis ir skandavo antivyriausybinius šūkius, kartais daužydama transporto priemones.

K.-J. Tokayevas greitai ėmėsi priemonių neramumams numalšinti – be kito, priėmė premjero Askaro Mamino vadovauto kabineto atsistatydinimą.

Be nepaprastosios padėties paskelbimo, valstybės vadovas įvedė netrukus įsigaliosiančią komendantą valandą, kuria bus ribojamas gyventojų judėjimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų