REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
5
Asociatyvi nuotrauka (nuotr. 123rf.com)

„Kartu su vyru pavasarį kasmet skubame į mišką prisirinkti meškinio česnako. Esu girdėjusi, kad jo nauda yra ypač didelė. Norėčiau paklausti, ar tikrai? Kadangi šią žolelę rekomenduoju visiems savo draugams, įdomu, ar ji tinkama visiems?“, – rašo kaunietė.

5

„Kartu su vyru pavasarį kasmet skubame į mišką prisirinkti meškinio česnako. Esu girdėjusi, kad jo nauda yra ypač didelė. Norėčiau paklausti, ar tikrai? Kadangi šią žolelę rekomenduoju visiems savo draugams, įdomu, ar ji tinkama visiems?“, – rašo kaunietė.

REKLAMA

Naujienų portalas tv3.lt apie meškinio česnako naudą pasiteiravo vaistažolininko, „Žolinčių akademijos“ viceprezidento ir knygų „Vaikai vaistažolių pasaulyje“ bei „Vaistažolių pasakos. Ir sveikatos receptai visai šeimai“ autoriaus Mariaus Lasinsko.

Meškinis česnakas dažniausiai auga miškuose ar prie upelių. Jų galima pasidauginti ir namuose – galima nusipirkti jų svogūnėlių ir pasisodinti. Anksčiau meškinį česnaką buvo draudžiama rinkti, nes jis buvo prie išnykimo ribos, bet dabar jau leidžiama jį skinti. Jie auga ne visur, tačiau, kai auga – vienoje vietoje jų būna labai daug“, – sako žolininkas.

Tačiau žolininkas sako, kad kyla grėsmė meškinio česnako lapus sumaišyti su pakalnutėmis, todėl labai svarbu žinoti, kaip juos atskirti:

REKLAMA
REKLAMA

„Pakalnučių lapai labai panašūs į meškinio česnako, o  pakalnučių lapai yra nuodingi. Visgi meškinio česnako ir skonis, ir kvapas labai primena įprastą česnaką, tad pagal tai galima atskirti paprasčiau“, – nurodo M. Lasinskas.

REKLAMA

Vaistažolininkas nurodo, kad meškinis česnakas labai naudingas dėl savo priešvirusinių savybių, gerai veikia virškinimą, todėl galima dėti juos ir į įprastas salotas ar į sumuštinius, kai norisi česnakų skonio.

„Meškinis česnakas gali būti naudojamas viso organizmo stiprinimui ir kaip maistas. Dabar jau galima rinkti meškinį česnaką. Geriausia juos naudoti iki žydėjimo“, – sako M. Lasinskas.

Tačiau vaistažolininkas įspėja renkant meškinio česnako lapus išlaikyti ir saiką, neskinti visų lapų, kuriuos randate:

„Jie turi po du lapus, tad vieną pasiimkite sau, o kitą palikite, nes nuskynus abu augalas paprasčiausiai gali žūti, nes svogūnėlis sunyks“, – įspėja knygų autorius.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip panaudoti?

„Žolinčių akademijos“ įkūrėja, žolintė Danutė Kunčienė papasakojo, kaip geriausia panaudoti surinktus meškinio česnako lapus.

„Meškinį česnaką savo maistui naudoju jau 20 metų ir atradau geriausius receptus, bet pats geriausias patarimas – prisivalgyti meškinio česnako dabar ir negalvoti apie žiemą, nes dabar jų nauda pati didžiausia. Dėkitės jo į salotas su ridikėliais ir agurkais“, – pataria D. Kunčienė.

Tačiau, jeigu norisi turėti meškinio česnako atsargų ir vėlesniam laikui, jų galima pasiruošti keliais būdais – džiovinti, rauginti, šaldyti, pasidaryti pastą. Pati žolintė sako, kad jai iki šiol labiausiai pasiteisino meškinio česnako pastos receptas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bet pradėkime nuo pradžių, ką daryti į namus parsinešus meškinio česnako lapų?

„Kai parsinešate meškinius česnakus, jeigu norisi ar matote, kad reikia, nuplaukite. Jeigu norite džiovinti meškinio česnako lapus – nusausinkite popieriniu rankšluosčiu, padžiauti ir laukti, kol išdžius. Vėliau išdžiūvusius lapus laikyti popieriniuose maišeliuose, tamsioje vietoje. O kaip juos naudoti, priklauso nuo fantazijos.

Juos galima ir paprasčiausiai susišaldyti. Suriškite pundelį lapų ir dėkite į šaldymo maišelius ar dėžutes. Tokius šaldytus lapus galima dėti ir troškinius, tik, aišku, taip apdorojant neteks dalies gerųjų savo savybių“, – primena D. Kunčienė.

REKLAMA

Žolininkė dažniausiai meškinių česnakų lapus paverčia į pastą, iš kurios vėliau galima pasidaryti į pesto panašų pagardą.

„Aš pati iš meškinių česnakų lapų darau pastą. Lapus susikarpau su žirklėmis. Susmulkintus lapus sudedate į plaktuvą, pilate citrinų arba svarainių sulčių, priklausomai nuo to, ką turite ar ko norite. Tada berkite žiupsnelį druskos, pilkite aliejaus šlakelį ir suplakite. Taip turėsite labai puikią pastą. Tuomet ją galite paskirstyti į dėžutes šaldymui ir užšaldyti.

Kai jaučiu, kad man reikia pasistiprinti organizmą. Tada pastą galima maišyti su kitais produktais, priklausomai nuo norų ir piniginių galimybių – su riešutais, saulėgrąžų sėklomis, čili pipirais, garstyčiomis ar dar kažkuo. Galite drąsiai kurti savo receptus. Aš noriu pateikti, kaip galima pasigaminti pagrindą, o toliau jau galite kurti savo receptus.

Galite pasidaryti ir sviestą – lydytą sviestą sumaišykite su pasta, turėsite žalią meškinio česnako sviestą, kuris bus labai skanus ir naudingas“, – receptais dalijasi žolininkė D. Kunčienė.

Bet tai kaip moteriskei pasiseke - nuejo i miska ir atrado. Laimes kudikis.
Tai reikia skaityti atidžiau, parašyta kad Buvo įrašyta į raudonąją knygą. O dabar jau galima skinti.
Jis įrašytas į Raudonąją knygą, skynimas draudžiamas.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų