• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kaune atidarytas renovuotas gaisrinės pastatas. Ugniagesiai džiaugiasi, kad gerėja darbo sąlygos. Tačiau iškilmių nuotaiką temdo vis dar daugybė problemų sistemoje. Kasdien gyvybe rizikuojantys ugniagesiai gelbėtojai neuždirba nė tūkstančio eurų, trūksta ir žmonių.

Kaune atidarytas renovuotas gaisrinės pastatas. Ugniagesiai džiaugiasi, kad gerėja darbo sąlygos. Tačiau iškilmių nuotaiką temdo vis dar daugybė problemų sistemoje. Kasdien gyvybe rizikuojantys ugniagesiai gelbėtojai neuždirba nė tūkstančio eurų, trūksta ir žmonių.

REKLAMA

O kaimiškose vietovėse situacija dar prastesnė – dirbančios komandos gaisro kartais net nepasiekia dėl pakeliui sugedusių mašinų. Kauno 3-iosios komandos ugniagesiai džiūgauja – po 1,5 metų pagaliau baigtas rekonstruoti pastatas, kuriame dirba apie 60 gelbėtojų.

„Mes galėsime sparčiau, greičiau sureaguoti, nes visos naujausios technologijos sumontuotos, pakeliami vartai, tai leis mums greičiau išvykt“, – teigia Kauno ugniagesių 3 komandos pamainos vadas Arnoldas Kaminskas.

Per pastaruosius penkerius metus šalyje renovuotos 9 gaisrinės, šiuo metu tvarkomi dar keturi pastatai.

„Sąlygos pasikeitė stipriai, pagerėjo, ir tikiu, kad ugniagesių emocinė būklė bus geresnė, geresnės darbo sąlygos ir pasiruošimo sąlygos įvykiams“, – kalba A. Kaminskas.

REKLAMA
REKLAMA

O įvykių būna itin sudėtingų, kaip gaisras įmonėje „Žalvaris“ Kaune. Už jo gesinimą apdovanoti 11 gelbėtojų. Ugniagesių darbo aplinka gerėja, bet, pasak profsąjungų, norėtųsi, kad tai vyktų sparčiau.

REKLAMA

„Norėtųsi daugiau, yra 81 padalinys ir norėtųsi, bent jau po 8 komandas renovuotų, atnaujintų į metus – tai per 10 metų mes galėtumėm pasiekti rezultatą į gerą lygį“, – tvirtina Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo pirmininkas Saulius Džiautas.

Trūksta ir pačių ugniagesių, nors pastaraisiais metais besirenkančių šią profesiją skaičius auga, laisvi etatai vis dar skaičiuojami dešimtimis.

„Pirminės grandies turėsime 88 etatus, kada jų buvo keli šimtai, jei kalbėsime apie ugniagesių etatus, tai pabaigus kursantams, bus ne komplektas 2,5 procento“, – sako Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnybos departamento direktorius Saulius Greičius.

REKLAMA
REKLAMA

O profesinės sąjungos kalba, kad norint užtikrinti sklandų darbą, reikia dar kelių šimtų papildomų etatų.

„88 etatai neužimti, tai iš turimų, o, įgyvendinant standartą pagal teisės aktus, jų turėtų būt dar plius 700 etatų“, – teigia ugniagesių gelbėtojų profesinės sąjungos pirmininkas Miroslavas Gerasimovičius.

Ir vienas didžiausių skaudulių – atlyginimai. Kasdien gyvybe rizikuojančių ugniagesių algos vienos mažiausių tarp pareigūnų – vidutinis atlyginimas nesiekia ir tūkstančio eurų.

„Ką tik atėjęs ugniagesys apie 800 „į rankas“ gauna, su naktinėm ir su kitom priemokom. Mes dar 2016 m. iškėlėm ryžtingą tikslą, kad kiekvienas atėjęs ugniagesys gautų 1000 eurų „į rankas“, – kalba M. Gerasimovičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak vidaus reikalų ministrės, priešgaisrinei ir gelbėjimo tarnybai finansavimas pastaraisiais metais didėja.

„Jei kalbėt apie pernai metus, tai atlyginimai didėjo apie 12 procentų ugniagesiams. Šiais metais visai vidaus reikalų sistemai yra numatyta 26 milijonai darbo užmokesčio didėjimui, tai reiškia, kad 10 procentų didės atlyginimai“, – tikina vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.

Jei vieni, daugiausia didmiesčių, ugniagesiai džiaugiasi modernėjančia technika ir įranga...

„Keičiam ir kovinius rūbus, ir įrangą, laukiam mes tų naujų automobilių, nes yra pirkimai padaryti, žinau, kad į Kauną ateis 17 jų“, – sako Kauno priešgaisrinės gelbėjimo valdybos viršininkas Vidas Barauskas.

REKLAMA

Tai kaimiškų vietovių ugniagesiai apie tai gali tik pasvajoti. Situacija liūdna – automobiliai genda net nepasiekę gaisro. Ir esą didžiausia problema, kad priešgaisrinėje sistemoje yra skirtingo lygio pavaldumas – vienomis komandomis rūpinasi valstybė, kitomis savivaldybės, kurios dažnai neišgali skirti daug lėšų.

„Tai jos nėra labai efektyvios, nes yra dvi sistemos, ir kainuoja brangiau, ir administravimas. Šiandien tikrai kaimiškose vietovėse žuvusiųjų skaičius yra 5 kartus didesnis nei miestuose“, – tvirtina A. Bilotaitė.

„Rengdami gaires mes žiūrėjome, kad nesvarbu pavaldumas, ar tai bus savivaldybė, ar ne, mums svarbu, kad mūsų ugniagesiai būtų aprūpinti tinkamai – tai mūsų paskaičiavimais bendrai sistemos atnaujinimui, sutvarkymui, aprūpinimu technika reikėtų apie 550 milijonų“, – sako S. Greičius.

Tad Radviliškio rajone pradėtas bandomasis projektas, sujungtos valstybinė ir savivaldybės priešgaisrinės sistemos. Keliamas ir ambicingas tikslas, kad iki 2031 metų žuvusiųjų gaisruose skaičius per metus neviršytų 30 asmenų. Dabar ugnis kasmet pasiglemžia apie 100 gyvybių.

Nafik 800 EUR algos kad lysti į ugnį rizikuojant kad uzgrius koks pastatas ar sprogs kokios dujos ten turbūt dirba iš pašaukimo vyrukai
Tai čia du tūkstančiai į rankas turi būti mažiausiai
Uz 2000e gal ir dirbciau
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų