REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Europos komisijos statistikos departamento duomenimis, Lietuva nuosavų būstų savininkų skaičiumi pirmauja visoje Europos Sąjungoje (ES). Nekilnojamojo turto (NT) valdytojų rodiklis siekia 93 proc., o šalyje būstus nuomoja tik 7 proc. gyventojų. Pasak NT rinkos ekspertų, tokias kūrimosi privačiuose butuose ir nuosavuose namuose tradicijas diktuoja istoriniai motyvai.

REKLAMA
REKLAMA

Antroje vietoje – Vengrija, kurioje – 90 proc. būstų savininkų ir 10 proc. nuomininkų, trečioje sąrašo eilutėje – Bulgarija (87 proc. būstų valdytojų, 13 proc. nuomininkų). ES šalyse būstus labiausiai mėgsta nuomotis vokiečiai (47 proc.), austrai (43 proc.) ir Liuksemburgo gyventojai (32 proc.).

REKLAMA

Krizė išmokė apdairumo

Nuosavas būstas lietuviui – privalomas asmeninio kapitalo atributas. Nors ES pagal būstų nuosavybės rodiklius pirmaujame, ekonominė krizė mus išmokė atsargumo. Šiandien prieš įsigydami būstą pirkėjai atidžiau domisi, padidėjo jų klausinėjamų ekspertų skaičius bei sprendimo priėmimo laikas.

„Šalyje 57 proc. žmonių gyvena nuosavuose daugiabučiuose, 43 proc. privačiuose namuose. Iki šiol išlikusi nuomonė, kad nuosavame name gyventi brangiau, nei blokiniame name. Tačiau ši taisyklė turi išimčių. Šiandien įmanoma pasistatyti ekonomišką būstą prie Vilniaus nuosavame namų kvartale“, - sako „DnB Nord būstas“ direktorius Gediminas Jankauskas.

REKLAMA
REKLAMA

Kylant dujų, šildymo ir kt. mokesčių kainoms senos statybos daugiabučiuose esančius trijų keturių kambarių butus netrukus kainuos išlaikyti brangiau, nei ekonomišką nuosavą namą. Ekspertai pabrėžia, kad gyvenimo kokybė privačiame name gerokai aukštesnė, be to, tai skatina kūrybiškumą, ugdo vaikų saviraišką ir atsakomybės jausmą.

Butą iškeitė į namą

30 metų Sergej Podlipskij prieš keletą metų gyvenimą nuomojamame bute Vilniaus Lazdynėlių rajone nusprendė iškeisti į nuosavą namą. Metus trukęs dokumentų tvarkymo, namo statymo ir kūrimosi procesas S. Podlipskij kainavo lygiai tiek, už kiek jis pardavė savo pirmąjį butą Kaune Žemuosiuose šančiuose. Įsirengti namo interjerą jam prireikė nedidelės paskolos iš banko.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Keturių kambarių name Vievyje kartu su žmona ir penkių mėnesių dukra gyvenantis namo savininkas sako, kad nė už ką nebegrįžtų gyventi į miestą. Dažnai asmeniniais reikalais į Kauną vykstantis energetikos specialistas paaiškina, kad nuosavo namo vieta idealiai tinka reikalų Kaune ir Vilniuje turintiems žmonėms.

„Gyvendami name už šildymo išlaidas išleidžiame kur kas mažiau, nei bute. Buto nuoma kainavo brangiau, nei gyvenant nuosavame name. Dabar mokame simobolinius mokesčius už komunalinius patarnavimus. Be to, Vilniuje ne sykį buvau apvogtas privačioje namo automobilių aikštelėje, tai suteikia diskomforto jausmą. Svarbiausia, kad gyvendamas name jaučiuosi saugus bei žinau, kad taip jaučiasi ir mano šeima“, - nuosavo namo privalumus išvardino S. Podlipskij.

REKLAMA

Miestų ribos nyksta

Pasak G. Jankausko, sklypo būsto statyboms ieškantiems naujakuriams svarbi būsimo namo aplinka, vieta, kaimynai. Įvaizdžio ir reputacijos besivaikantys žmonės renkasi prestižinius didmiesčių rajonus centre ar už miesto, tačiau gyvenimą daugiabutyje į nuosavą namą norintys iškeisti vidutinės klasės atstovai ieško ekonomiškų sprendimų.

„Šalia Vievio esančiame nuosavų namų kvartale „Vievio šilas“ galima įsikurti už trijų kambarių naujos statybos gero buto kainą Vilniuje. Šalia išvystyta infrastruktūra leidžia nenutolti nuo būtiniausių patogumų, o į Vilnių statomi aplinkkeliai miesto centrą netrukus leis pasiekti vos per pusvalandį“, - ekonomiško būsto privalumus prie Vilniaus vardija NT rinkos ekspertas.

REKLAMA

Jis taip pat atkreipia dėmesį, kad miestai nuolat plečiasi pakraščiuose kuriantis naujiems gyventojams ir verslo įmonėms, todėl atskirtis tarp Vilniaus ir aplink jį esančių miestų pamažu nyksta.

„Žemė – investicija, kurios vertė nekinta. Norintiems namą statytis iškart beveik šimto sklypų kvartale prie Vilniaus sutvarkėme aplinką, atvedėme elektrą ir nutiesėme kelius.

Šiuolaikinis tempas griauna atskirties sienas, dažnai nebėra svarbu, ar dirbti namuose, ar ofise. Neabejoju, kad ateityje technologijoms dar sparčiau žengus į priekį gyvenimo įpročiai keisis ir namie praleisime kur kas daugiau laiko, nei dabar“, - prognozėmis pasidalijo Linas Ginaitis, NT tarpininkavimo įmonės „Vilniaus Turtas“ direktorius.

Šiuo metu ekonomiškam namui reikalingą žemės plotą su žemės valdos paskirtimi 30-40 km spinduliu aplink Vilnių galima įsigyti vos nuo 25 tūkst litų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų