REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
9
Cistos (nuotr. 123rf.com)
9

 

Užčiuopus krūtyje gumbelį, tikriausia, kiekviena moteris pirmiausia apimta išgąsčio pagalvotų, jog tai – krūties vėžys. Visgi, gydytoja chirurgė Leonarda Daujutė Šarakauskienė ramina, kad krūtyje galima aptikti ir gerybinius darinius – cistas, fibroadenomas, kurių pirminiai požymiai panašūs į onkologinės ligos simptomus.

 

„Kodėl atsiranda cistos, niekas negali pasakyti. Krūtis kiekvieną dieną veikia apie 15 skirtingų hormonų, o kuris iš jų lemia jų atsiradimą, nėra galimybių ištirti. Kadangi šių darinių atsiradimo priežasčių neįmanoma nustatyti, neskiriamas ir gydymas. Gydanat ligą reikia žinoti jos priežastį, o cista yra tik priežasties pasekmė. Be to, iki kol nebuvo atliekami ultragarsiniai krūtų tyrimai – echoskopijos, nebuvo žinoma, kad beveik kas antra moteris turi cistų krūtyse“, – teigia medikė.

 

Kas yra cista?

Gydytoja akcentuoja, kad moterims būtina įsidėmėti, jog cistos nėra liga. Tai yra tam tikra krūtų būsena, nereikalaujanti jokio gydymo.

REKLAMA
REKLAMA

Leonarda Šarakauskienė aiškina, kad krūties viduje yra pieno latakai, kurie primena tuščiavidurius vamzdelius, užsibaigiančius buku galu. Pastaruosiuose dėl nežinomų priežasčių pradeda kauptis skystis, vadinamas sekretu. Šis besikaupdamas suformuoja pavienes, skirtingų dydžių cistas, kurių ilgainiui krūtyje gali vis daugėti. Kartais krūtis tiriant echoskopu, cistos primena vynuogių kekę, nors pakitimai išoriškai gali būti ir nepastebimi.

REKLAMA

„Svarbu žinoti, kad cistos nėra pavojingos gyvybei ir nėra mokslinių įrodymų, kad jos gali supiktybėti“, – pabrėžia chirurgė.  

Atvejai, kada verta sunerimti

 

Dažnai pačios moterys pastebi cistas, kaip staiga atsiradusius auglius krūtyje. Tai jas priverčia kaip reikiant sunerimti ir nieko nelaukiant kreiptis į medikus.

 

Jei cista būna itin didelė, atliekama punkcija, adata ištraukiant iš cistos skystį. Tokiu būdu darinys subliūkšta, jo sienelės susitraukia ir dažniausiai cista nebeatsinaujina, o jei pasikartoja – tenka punktuoti dar kartą.

REKLAMA
REKLAMA

Gydytoja pasakoja, kad kai kuriais atvejais cistos gali spausti liaukinį krūties audinį, krūtys tuomet tampa skausmingos, jautrios, todėl skiriami vartoti žoliniai preparatai, mažinantys krūties audinio išvešėjimą. Vis dėlto, pasak medikės, dažnai moterį pakanka tik nuraminti, paaiškinti, kad tai nėra vėžio simptomai ir problemos nebelieka.

„Retai cistos viduje gali atsirasti išaugos, matomos echoskopu. Deja, tačiau šios atsiradusios išaugos gali kelti nerimą. Tokiu atveju atliekamos cistos punkcijos, punktatas tiriamas ir radus įtartinų ląstelių, siūloma operacija. Tokie atvejai reti, tačiau jų pasitaiko“, – sako specialistė.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dažna moteris neįtaria, kad turi cistų

Cistos dažniausiai randamos atsitiktinai, atlikus krūtų ultragarsinį tyrimą. Tai yra jaunų, menstruojančių moterų krūtų būsena. Moterys dažnai gyvena turėdamos cistas to net nežinodamos ir medikė teigia, kad tai yra visiškai įprasta. Dažnai moterims atvykus profilaktinei apžiūrai pas šeimos gydytoją arba ginekologą, šie nukreipia atlikti ultragarsinį krūtų tyrimą, kurio metu netikėtai ir aptinkamos cistos.

„Tuomet dažniausiai moteris apima panika ir šios išsigandusios atskuba pas onkologus, todėl atsiminkite, kad dariniai krūtyse ne visada yra piktybiniai, o cistos nėra liga“, – į moteris kreipiasi gydytoja.

REKLAMA

Cistos pradeda nykti moteriai senstant, kadangi tuomet mažėja moteriško hormono funkcija bei liaukinis krūties audinys. Pastarojo vietą užima riebalinis audinys, kuriame cistų nebelieka. Vis dėlto, net ir riebaliniame audinuje gali išlikti skausmingi liaukinio audinio likučiai, kurie taip pat gąsdina moteris. Jos šiuos likučius, primenančius skausmingus mažus auglius, dažnai užčiuopia pačios, kurie vėl sukelia nemažai išgąsčio.

„Moterys turi žinoti, kad ne kiekvienas atsiradęs pokytis krūtyje yra vėžys, bet kiekvienas atsiradęs darinys yra tiriamas dėl vėžio. Štai kodėl kiekvienai besikreipiančiai moteriai, priklausomai nuo jos amžiaus, randamų pakitimų krūtyse, atliekamos ir mamogramos, ir ultragarsinis tyrimas, jei reikia- punkcija ir netgi biopsija“, – į moteris kreipiasi Leonarda Šarakauskienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų