REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kainos šoka iki lubų

„Šiaulių kraštas“ atliko tyrimą ir išsiaiškino: per trejus metus pigiausių maisto produktų krepšelis pabrango beveik ketvirtadaliu. Skaudžiausiai smogta mažiausias pajamas gaunantiems žmonėms.

REKLAMA
REKLAMA


Brango beveik ketvirtadaliu

Populiariausių maisto produktų krepšelis: grietinė, sviestas, kava, cukrus, kruopos, obuoliai, mėsa, pieno produktai. „Šiaulių kraštas“ kelerius metus fiksavo jų kainas didžiuosiuose prekybos centruose.

REKLAMA

Užvakar dar kartą peržvelgėme lentynas. Atsitiktinai rinkomės įvairių gamintojų pigiausius produktus, tuos, kuriuos galėtų įpirkti mažiausias pajamas gaunantys pirkėjai. Kai kurie iš šių produktų buvo pažymėti „akcijos“ ženklu.

Šitaip pasirinktų pigiausių maisto produktų krepšelis (žiūrėti kainų lentelę) 2004-aisiais metais kainavo 63 litus 74 centus.

Po metų, 2005-aisiais, toks pat krepšelis buvo net atpigęs — kainavo 62 litus, 50 centų.

Bet sąlyginai stabili padėtis maisto rinkoje tęsėsi neilgai. Per porą pastarųjų metų kainos sparčiai šovė aukštyn.

REKLAMA
REKLAMA

Dabar lygiai toks pat pigiausių kasdienių maisto produktų krepšelis užvakar „Maximoje“ kainavo 76,56 lito. Palyginti su 2005 metų jo kaina, tie patys produktai brango 14,06 lito arba 23 procentais.

Krepšelio kaina gali būti šiek tiek didesnė arba mažesnė, nelygu, kurioje parduotuvėje pirksi, kadangi tų pačių produktų kainos skirtinguose prekybos tinkluose svyruoja. Ir ne centu ar dviem — kartais keliasdešimčia centų ar netgi visu litu.

Brango ne vienu litu

Štai „Maximoje“ brangiausi atvežtiniai obuoliai kainuoja 4,48 lito, pigiausi — 2,58 lito. O jautienos faršo kaina nuo 2005 metų nesikeitė: ir prieš porą metų, ir dabar kilogramą pirksi už 9,99 litus. Užtat jautienos nugarinė per keletą pastarųjų metų žymiai pabrango. 2004 metų gegužę jos kaina buvo 14,99 litai, dabar — 17,99 litai arba trys papildomi litai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Per minėtą laikotarpį trimis litais pabrango ir broilerių filė, kurios kilogramas dabar kainuoja 16,59 litai. Neatsiliko ir kiaušinių kaina: dideli „Maximoje“ kainuoja 4,99 litus, pigiausi 3,69 lito.

Prieš trejus metus į krepšelį dėjome „Ventos“ sviestą, kurio kaina tada buvo 2,35 litai. Dabar “Ventos“ sviesto nebėra. Vietoje jo — tepus riebalų mišinys, o jo kaina — jau gerokai peršoko tris litus. Šiame produkte yra 73 procentai sviesto ir penkiolika procentų augalinio aliejaus.

200 gramų tikro sviesto kainuoja nuo 3,79 iki 4,59 litų. Pasiturintys pirkėjai gali pirkti sviesto ir už penkis litus.

REKLAMA

Kaip ir visi pieno produktai, ženkliai brango grietinė, pienas, kefyras, jogurtas, varškė, sūris.

Neįtikėtinai smarkiai brango kruopos. 800 gramų grikių dabar kainuoja 3,29 litų, „Maximoje “su akcija — 2,29 litų. 2004 metais toks pat kiekis grikių “Saulutėje“ kainavo 1,39 litų.

Šiemet staigiai šovė į viršų ir miltų, o kartu duonos bei jos gaminių kaina. Štai „Šiaulių duonos“ pjaustytas batonas net kelerius metus iš eilės kainavo 1,20 litų. O šiemet jo kaina jau 1,65 litų.

Į krepšelį neįtraukėme varškės, žuvies, kalakutienos, sūrio, aliejaus. Šie produktai vargingiau gyvenantiems dėl smarkiai išaugusių kainų tampa delikatesais.

REKLAMA

Dienai — penki litai

Infliacija ir kainų kilimas skaudžiausiai palietė minimalias pajamas gaunančius žmones.

Būrelis šiauliečių pensininkų, prisėdusių ant suoliuko prie prekybos centro, sutartinai tvirtino, kad nebespėja sekti kainų šuolių. 500 litų pensiją gaunanti ponia Irena maistui per mėnesį gali skirti 150, geriausiu atveju 200 litų. Apie šimtas litų išleidžiama vaistams, butas vasarą kainuoja 200, žiemą — 300 litų.

Visą gyvenimą dirbę žmonės sutartinai sakė, jog per dieną maistui gali skirti ne daugiau kaip penkis litus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ką už tiek perka?

„Taip ir valgome — patį prasčiausią maistą. Rytą išsiverdam kokios košės. Štai pomidorų porą nusipirkau, susipjaustysiu ir pavalgysiu pietums su duona. Turiu cukinijos, išsikepsiu. O vakarienei turiu du obuolius“, — rodydama krepšelį, vardijo ponia Aldona.

Pensininkai žuvies, mėsos ir kitų brangiau kainuojančių produktų perka retai. Jie sakė, kad visi tie algų, pensijų ir išmokų didinimai nepadengia kylančių produktų ir paslaugų kainų, atvirkščiai, kasmet tenka vis labiau veržtis diržus.

Sigita Stonkienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų