REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Megzdama stipresnius tarptautinio bendradarbiavimo ryšius, Viešojo saugumo tarnyba prie Vidaus reikalų ministerijos tikisi tapti pripažinta Europos žandarmerijos pajėgų partnere. Tai gali įvykti rudenį, o kol kas keliasdešimt šios tarnybos labai kvalifikuotų pareigūnų kasdien ateina į talką Lietuvos policijos patruliams. Vasarą tarnybos atstovai budi paplūdimiuose Kaune ir Vilniuje, Palangoje ar kuriame kitame kurorte. Jie patruliuoja ir miestų parkuose, ir gatvėse. Ar ne per brangiai kainuoja valstybei tokie budėjimai, negi gerai apmokytos tarnybos misija - dubliuoti policijos ar savivaldybės viešojo poskyrio funkcijas? Į šiuos bei kitus klausimus ELTA paprašė atsakyti Viešojo saugumo tarnybos vado pavaduotoją pulkininką Joną Zautrą.

REKLAMA
REKLAMA

- Jei į tą budėjimą žiūrėtume iš visuomenės pozicijų, manau, gerai, kad visuomenė viešose vietose jaučiasi saugiai, kai ten patruliuoja ir mūsų tarnybos žmonės. Šiuo atveju mes teikiame pagalbą policijai. O pagrindinės mūsų tarnybos funkcijos yra kitos - viešosios tvarkos atkūrimas, konvojavimas, masinių riaušių malšinimas. Be to, mes turime gerai atlikti savo pareigą visuomenei ne vien palaikydami ar atkurdami viešąją tvarką, bet ir būti pasirengę kovoti, jeigu to prireiktų karo atveju.

REKLAMA

Patruliavimui viešose vietose skiriame daug dėmesio, tai atlieka penktadalis mūsų tarnybos pareigūnų. Bet jie patruliuoja ne tik miestų paplūdimiuose. Kai reikia, važiuojam ir pas pasieniečius, dar padedam Vadovybės apsaugos departamento pareigūnams. Kad ir kur būtų pasiųsti mūsų žmonės, jie savo darbą privalo atlikti be priekaištų, kultūringai ir užtikrintai saugodami visuomenės rimtį.

- Tai kaip čia išeina: Viešojo saugumo tarnybos patruliai, kai kurie per mėnesį ir pusantro tūkstančio litų į rankas negaudami, mažiau uždirba už policijos patrulius, o teisių, kiek teko viename paplūdimyje matyti, irgi mažiau turi, net negali nubausti, pavyzdžiui, girtaujančio viešoje vietoje piliečio?

REKLAMA
REKLAMA

- Policijos patruliai gauna priedus už naktinį budėjimą ar už darbą poilsio dienomis. Mūsiškiai, deja,- ne. Policininkas žino savo darbo grafiką, o pas mus laikas neskirstomas, - pati tarnybos specifika nenumato galimybės sudarinėti išankstinių darbo grafikų, konkretaus mėnesio plano. Nes negali iš anksto žinoti, kur ir kada prireiks Viešojo saugumo tarnybos pagalbos. Masinių renginių Lietuvoje nemažai, tad budėjimų irgi daug būna. Nes mūsų specializacija ir yra dirbti su masėmis.

Policija turi savo funkcijas, mes - savo. Mūsų tarnyba užfiksuoja viešosios tvarkos pažeidimą, pristato pažeidėją policijai, o ji baudžia.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Bet dauguma masinių renginių - festivalis Baltarusijos pasienyje ar futbolas Kauno stadione - yra komerciniai, tai negi renginių organizatoriai, samdydami privačias saugos tarnybas, neturėtų sumokėti valstybei už jos išlaikomų Viešojo saugumo tarnybos patrulių darbą renginio vietoje? Gal tuomet ir algas pareigūnams galėtumėte padidinti?

- Dėl budėjimo renginyje mes su organizatoriais nesitariame. Kadangi masiniuose renginiuose - daugiausia galimybių masiniams neramumams kilti, gauname įsakymą, ir vykdome: vykstame budėti. Ir neretai būna taip, kad samdyta komercinė struktūra nepajėgia sutramdyti įsisiautėjusių renginio dalyvių, todėl visuomenės saugumui kyla tikras pavojus. Jį pašalinti, sutramdyti chuliganus kaip tik ir prireikia mūsų tarnybos pareigūnų pagalbos.

REKLAMA

Negalime, savaime aišku, atsisakyti vasarą patruliavimo Palangoje, kuri pasižymi laisvu, nežabotu naktiniu gyvenimu. Palangoje paryčiais iš klubų ar barų į gatves pabyra daugybė "šiltų, perkaitusių" piliečių, ir ten pat prasideda bokso turnyrai "Kaunas-Vilnius", "Klaipėda-Šiauliai" ar panašiai, prireikia tarnybos tramdyti "aistruolius".

Dėl algos tai taip pasakyčiau: ne viskas paremta tik pinigais. Mūsų tarnyboje svarbi ir moralinė nuostata, žinojimas, jog atsakai už kraštą, kuriame gyveni. Esame statutinė įstaiga, tad kiekvieną minutę turime būti pasirengę išvykti pagal signalą ir sugebėti padaryti viską, ko reikia visuomenei apginti.

REKLAMA

- Ir kaip įtikinate žmones, ypač dabar, kai visi skundžiasi mažai turintys ir mažai gaunantys pinigų, kad vidinis pasitenkinimas atlikus pareigą atstoja priedą prie algos?

- Viskas priklauso nuo mentaliteto. Pagrindinė darbuotojų grupė pas mus dirbti yra atėjusi iš būtinosios karinės tarnybos. Buvę kareiviai gerai pasirengę tarnauti, yra puikūs pareigūnai, jie atitinkamai savo pavyzdžiu skatina ir jaunimą.

Jei patriotizmą laikytume atgyvena, pas mus niekas nedirbtų. Manau, jaunimas turėtų suprasti, kad kiekvienas pilietis privalo būti atsakingas už savo valstybę. Su jaunimu daug diskutuojame. Pradedam nuo istorijos: kaip valstybė kūrėsi, vystėsi, kalbame ir apie tai, ko ji dabar siekia.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Aišku, daug kas priklauso nuo valstybės ekonominės būklės. Bet mūsų tarnyboje, manau, kiekvienas gali tikėtis ir moralinio palaikymo, jei jo reikia. Žmogus turi jausti darbovietėje stiprų užnugarį. Jei jis to nejaus, tarnauti nenorės. Ir dar: jei mes iš savo žmonių reikalaujam atsakomybės, tai tokį patį atsakomybės jausmą anksčiau ar vėliau išsiugdys ir kiti visuomenės nariai. Tikimės.

- Ar tik Lietuvoje Viešosios tarnybos pareigūnai rengiami, ar jie turi sąlygų kelti savo kvalifikaciją užsienyje?

- Pastaraisiais metais tų sąlygų atsirado nepalyginamai daugiau nei anksčiau buvo. Nes mes einame partnerystės su Europos žandarmerijos pajėgomis link. Du mūsų būriai jau mokėsi Prancūzijos žandarmerijos tarptautiniame mokymo centre, kur vyko tarptautinės pratybos. Turime baigusiųjų pasirengimo tarptautinėms misijoms mokslus Čekijoje. Dalis Viešojo saugumo tarnybos žmonių mokėsi Ispanijoje, Italijoje, Vokietijoje, Lenkijoje. Ir tai jaučiasi, nes gerėja pačios tarnybos kokybė.

REKLAMA

Mūsų tarnybos vadas generolas Sergejus Madalovas ką tik lankėsi Italijoje, kur gavo žinią, kad tarptautiniu mastu neblogai įvertinta Lietuvos viešojo saugumo tarnyba. Vertinimą atliko užsienio ekspertai iš Centrinio Europos žandarmerijos štabo, kurį sudaro penkių valstybių atstovai. Tikimės, rudenį ir mes gausime vertingą tarptautinės partnerystės pripažinimo statusą. Žinoma, esame "biednesni" nei mūsų partneriai iš kitų šalių, bet Lietuvos pajėgos gebėjimu tarnauti ir atlikti savo misiją tikrai niekuo nenusileidžia užsienio kolegoms.

- Dėkoju už pokalbį

Kalbėjosi Birutė Mačienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų