REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

JAV prezidentas Joe Bidenas susidūrė su dideliu įstatymų leidėjų, pasaulio lyderių ir kelionių industrijos spaudimu bei raginimais atlaisvinti kelionių draudimus žmonėms, atvykstantiems iš daugiau nei dvidešimties valstybių. Be to, nepasisekė ir nesusituokusioms poroms iš skirtingų valstybių, kurios susivienijo ir pradėjo judėjimą #LoveIsNotTourism.

JAV prezidentas Joe Bidenas susidūrė su dideliu įstatymų leidėjų, pasaulio lyderių ir kelionių industrijos spaudimu bei raginimais atlaisvinti kelionių draudimus žmonėms, atvykstantiems iš daugiau nei dvidešimties valstybių. Be to, nepasisekė ir nesusituokusioms poroms iš skirtingų valstybių, kurios susivienijo ir pradėjo judėjimą #LoveIsNotTourism.

REKLAMA

Baltieji rūmai priešinasi Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV) galiojančių kelionių draudimų panaikinimui, nepaisant to, kad tiek pačioje administracijoje, tiek už jos ribų atsiranda vis daugiau balsų, abejojančių tokių priemonių veiksmingumu kovojant su Covid-19, rašo „Politico".

Draudimų kritikai pagrindine kliūtimi, trukdančia atlaisvinti ilgalaikius ribojimus, laiko Baltųjų rūmų koronaviruso atsako koordinatorių Jeffą Zientsą, teigia penki su šia problema susidūrę asmenys. Kai kurie jų yra taip nusivylę J. Zientsu, kad netgi pradėjo ieškoti būdų, kaip šį klausimą būtų įmanoma pateikti kitiems pareigūnams.

REKLAMA
REKLAMA

Prezidentas Joe Bidenas patiria didelį Kongreso narių, Europos lyderių, kelionių industrijos ir užsienyje įstrigusių žmonių spaudimą panaikinti apribojimus, ypač Kanadai ir daugeliui Europos valstybių, kur palyginti didelė gyventojų dalis yra paskiepyti. JAV kritikų teigimu, šie draudimai kainuoja milijardus dolerių, dėl jų tūkstančiai žmonių prarado savo darbus, ir negana to, jie atskiria šeimas.

REKLAMA

Praeitą mėnesį Europa panaikino ribojimus pasiskiepijusiems keliautojams iš JAV, o Kanada šią savaitę paskelbė, kad jau rugpjūčio viduryje šalis galėtų atverti savo sienas pilnai pasiskiepijusiems amerikiečiams, vykstantiems net ir į nebūtinas keliones.

„Manau Amerikos žmonės nusipelnė pasiaiškinimo – kas po velnių atsitiko“, – sakė Niujorko atstovas kongrese, demokratas Brianas Higginsas. Jis yra vienas iš 75-ių įstatymų leidėjų, praeitą savaitę išsiuntusių laišką J. Bidenui.

Jame prezidentas yra raginamas: „Pradėti žengti moksliškai pagrįstus ir statistiniais duomenimis paremtus žingsnius, siekiant saugiai atnaujinti tarptautines keliones į JAV.“ Senatoriai Jacky Rosen (demokratė iš Nevados) ir Rickas Scottas (respublikonas iš Floridos) taip pat ruošiasi siųsti laišką prezidentui.

REKLAMA
REKLAMA

Kai kurie aukštesnieji Bideno administracijos pareigūnai, tarp jų ir Kabineto sekretoriai bei gydytojai, taip pat palaikytų apribojimų švelninimą, tačiau su sąlyga, kad atvykstantys keliautojai įrodytų, jog yra pasiskiepiję, arba pateiktų neigiamą koronaviruso tyrimo atsakymą. Tačiau kaip teigė du svarstymuose dalyvavę aukštesnieji administracijos pareigūnai, J. Bideno komanda nenori išleisti nurodymo verslams, įskaitant ir aviakompanijas, pagal kurį klientai turėtų pateikti savo pasiskiepijimo įrodymą.

Baltieji rūmai jau ne kartą atmetė siūlymus įvesti vadinamąjį skiepų pasą, nes susidūrė su konservatoriais, teigiančiais, kad taip būtų diskriminuojami nesiskiepyti nusprendę amerikiečiai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Su Baltųjų rūmų gydytojais bendradarbiaujantis daktaras teigė, kad jie yra linkę palaikyti skiepų paso taikymą. „Pasiskiepijimo įrodymo įvedimui trukdo Jeffas Zientsas, – sakė jis. – Jo manymu, Bideno komanda gali susilaukti realių politinių pasekmių, jeigu atrodys, kad jie palaiko skiepų paso idėją. Jis mąsto politiškai, tačiau galvojant moksliškai, vakcinacijos įrodymas yra daug svarbesnis.“

„Galų gale, taip, aš manau, kad sprendimus priima Zientsas, – sutiko vienas aviakompanijų lobistas. – Jis yra tas žmogus, su kuriuo susitiko ir kalbėjosi oro linijų generaliniai direktoriai.“

Baltieji rūmai į kritiką J. Zientsui tiesiogiai neatsakė. Tačiau atstovų teigimu, administracija svarsto kaip būtų galima saugiai atnaujinti keliones.

REKLAMA

„Yra labai svarbu, kad mūsų sprendimas dėl kelionių apribojimų būtų priimtas remiantis geriausiais prieinamais duomenimis ir būtų tikslus, – sakė Baltųjų rūmų atstovas spaudai Kevinas Munozas. – Mums šie sprendimai nepaprastai rūpi, todėl susivienijusios tarpžinybinės grupės skiria visą savo dėmesį tam, kad jie būtų teisingi.“

Sprendžia, kaip panaikinti ribojimus

Praeitą mėnesį J. Bideno administracija įkūrė keturias darbo grupes į kurias buvo įtraukti įvairių JAV agentūrų ir Kanados, Meksikos, Europos Sąjungos ir Jungtinės Karalystės atstovai. Jie kartu spręs, kaip reiktų saugiai panaikinti ribojimus. Grupėse, kurioms vadovauja Baltųjų rūmų atsako į koronavirusą komanda ir Nacionalinio saugumo taryba, dalyvauja ir JAV ligų kontrolės ir prevencijos centro bei valstybės, saugumo, sveikatos ir žmogiškųjų išteklių bei transporto departamentų atstovai. Darbo grupės vis dar nėra pateikusios galutinių planų, o Baltųjų rūmų pareigūnai viešai yra atskleidę tik tai, kad jos „remiasi mokslu“ ir klauso visuomenės sveikatos pareigūnų nuomonių.

REKLAMA

J. Zientsas pateikė kiek daugiau informacijos, sakydamas, kad bet koks sprendimas dėl kelionių draudimų bus priimtas atsižvelgiant į: „Daugybę aplinkybių, įskaitant ir atvejų skaičių, pasiskiepijimo lygį ir įvairių atmainų, tarp jų ir Delta atmainos, paplitimą.“ Tačiau administracija kol kas neskelbia, kokius kriterijus reikės pasiekti, kad apribojimai būtų panaikinti, o tai erzina lobistus.

„Jie paprasčiausiai neturi atsakymo. Man atrodo, kad tai yra „kai žinosime, pasakysime“ situacija, ir jie nenori prisirišti prie bet kokių konkrečių kriterijų“, – sakė vienas oro linijų lobistas.

Praeitą savaitę prekybos sekretorė Gina Raimondo, nepriklausanti nei vienai darbo grupei, sakė, kad ji ragina panaikinti ribojimus, tačiau JAV sveikatos apsaugos pareigūnai vis dar yra sunerimę dėl naujų protrūkių rizikos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Aš tikrai labai stengiuosi, – „Reuters“ sakė G. Raimondo. – Ligų kontrolės ir prevencijos centras nerimauja, nes yra sunku sužinoti, ar žmonės tikrai yra pasiskiepiję. Nėra nei vieno patikimo skiepų paso, o tai yra didelė kliūtis.“

Bet prekybos departamento atstovas išsisukinėjo nuo klausimų apie G. Raimondo poziciją. „Mes suprantame tarptautinių kelionių svarbą, – sakė atstovas. – Geriausias būdas atnaujinti keliones yra paskiepyti kuo daugiau žmonių JAV ir visame pasaulyje. Bet kokie sprendimai dėl tarptautinių kelionių atnaujinimo bus priimti vadovaujantis mūsų visuomenės sveikatos ir medicinos ekspertų nuomonėmis.“

Delta atmaina plinta itin sparčiai

Šie svarstymai vyksta metu, kai naujų susirgimų koronavirusu skaičius sparčiai auga dėl lengvai perduodamos Delta atmainos plitimo. Situacija greičiausiai prastėja JAV vidurio vakarų ir pietų valstijose, kur pasiskiepijimo lygis yra žemesnis už šalies vidurkį. Aukščiausi sveikatos apsaugos pareigūnai vis labiau jaudinasi dėl užsikrėtimų augimo nesiskiepijančiose bendruomenėse ir tikimybės, kad Delta atmaina sukels didelius protrūkius prieš pat naujus mokslo metus. Baltųjų rūmų atstovo teigimu, visuomenės sveikatos problemos kelia didesnį nerimą nei apribojimų poveikis ekonomikai.

REKLAMA

Anksčiau šį mėnesį vykusioje spaudos konferencijoje prezidentas J. Bidenas, šalia Vokietijos kanclerės Angela Merkel, pasižadėjo pateikti daugiau informacijos artimiausiomis dienomis, kai draudimai bus švelninami. Jis pasakojo, kad A. Merkel iškėlus šį klausimą derybų metu, jis pasikvietė J. Zientsą.

„Į šį klausimą galėsiu atsakyti po kelių dienų, kai tai, tikėtina, įvyks, – teigė J. Bidenas. – Dabar laukiu savo žmonių – atsako į koronavirusą komandos – nuomonės apie tai, ką turėtume daryti.“

Apribojimų priešininkai sako, kad jų opoziciją lėmė ne tik nerimas dėl ekonomikos. Jų teigimu, nėra jokio mokslinio pagrindimo, kodėl pasiskiepiję užsieniečiai negali atvykti į šią šalį.

REKLAMA

„Kelionių draudimai, ir šalių sąrašas, kurioms jie taikomi, yra nesąmoningi. Jie neturi ne tik mokslinio, bet, jeigu atvirai, ir loginio pagrindimo, – teigė Leana Wen, skubios pagalbos gydytoja ir visuomenės sveikatos profesorė Džordžo Vašingtono universitete. – Atrodo, kad taip nutiko, nes Bideno administracija bijo tikrinti žmonių pasiskiepijimo statusą. Atėjo laikas tai pamiršti ir suprasti, kad vakcinacija yra vienintelis mūsų kelias iš šios pandemijos.“

Draudimai buvo įvesti dar pernai, kai buvęs prezidentas Donaldas Trumpas neleido į JAV atvykti beveik visiems europiečiams bei keliautojams iš kitų šalių, pavyzdžiui, Kinijos, Brazilijos, Indijos, Pietų Afrikos ir Irano. D. Trumpas savo kadencijos pabaigoje kai kuriuos apribojimus panaikino, tačiau J. Bidenas juos grąžino ir jie galioja iki šiol.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jai kuriems keliautojams yra taikomos išimtys, pavyzdžiui, JAV piliečiams, asmenims, turintiems žaliąsias kortas bei jų sutuoktiniams ir vaikams, taip pat diplomatams, studentams, žurnalistams ir tiems, kurie dirba „ypatingos svarbos“ ar „reikšmingos ekonominės veiklos“ srityse.

Tačiau kitokias vizas turintiems keliautojams, kaip ir įprastiems turistams, taip nepasisekė. Lygiai taip pat ir nesusituokusioms poroms iš skirtingų valstybių. Tūkstančiai tokių porų susivienijo ir pradėjo judėjimą #LoveIsNotTourism  (liet. Meilė nėra turizmas), bandydami priversti J. Bideną ir jo administraciją panaikinti kelionių draudimus. Jie socialiniame tinkle „Twitter“ jau pasidalino keliais tūkstančiais žinučių, nuotraukų ir vaizdo įrašų, ragindami administraciją atšaukti apribojimus ar bent jau suteikti daugiau informacijos.

REKLAMA

Vienos didžiausių JAV oro linijų vadovas sakė, kad pramonės atstovai Baltiesiems rūmams jau yra įrodę, kad jie galėtų teikti koronaviruso testus, kuriuos keliautojai atliktų patys, nusipirkę kelionės bilietus. Oro linijos taip pat parodė, kaip į įlaipinimo korteles būtų įmanoma įtraukti testavimo rezultatus ir asmens pasiskiepijimo statusą.

„Mes jau matėme tokį ligų kontrolės ir prevencijos centro atsargumą per Covid krizę, – sakė kompanijos vadovas. – Nenoriu abejoti mokslu, tačiau daugybė duomenų patvirtintų, kad vakcinų suteikiama apsauga turėtų būti pakankama priežastis atnaujinti tarptautines keliones.“

Tačiau yra sunku vienam Kabineto nariui imtis veiksmų, siekiant pagreitinti sprendimų priėmimo procesą, kadangi tarptautines keliones prižiūri net kelios federalinės institucijos.

REKLAMA

„Nėra Kabinete atstovaujamos agentūros, kuri galėtų veikti greičiau, susidūrusi su Baltųjų rūmų lėtumu“, – sakė Stewartas Verdery, dėl šio klausimo kovojantis lobistas ir buvęs saugumo departamento sekretoriaus asistentas George‘o W. Busho kadencijos metu.

Kaip teigė du aukšti pareigūnai, Vokiečių valdžia iškėlė JAV kelionių draudimo kausimą pačiam valstybės sekretoriui Anthony Blinkenui, jo vizito metu birželio pabaigoje. A. Blinkenas tuomet atsakė, kad administracija vis dar svarstė savo galimybes, todėl nėra priėmusi galutinio sprendimo. Tie patys pareigūnai „POLITICO“ sakė, kad Vokiečių politikai nuo to laiko spaudžia administraciją pateikti konkretų atsakymą į šį klausimą.

REKLAMA
REKLAMA

„Mūsų kelionių politikai trūksta racionalumo, ji kenkia Amerikai“, – sakė Lawrence‘as Gostinas, Džordžtauno universiteto sveikatos teisės profesorius, kuris yra neoficialiai konsultavęs J. Bideno administraciją.

L. Gostinas gyrė J. Zientso darbą pastaruosius šešis mėnesius kovojant su pandemija, tačiau pridūrė, kad toliau riboti tarptautines kelionės nėra būtina.

„Jis protingas, – sakė L. Gostinas. – Jis visuomet vadovavosi faktais. Tačiau šiuo atveju, jis per daug galvoja apie politinius klausimus, nes nemanau, kad dabartinė mūsų kelionių politika padeda mus apsaugoti.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų