REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sausio 3-ąją Irake JAV pajėgų nukautas generolas Qassemas Soleimani buvo vienas iš įtakingiausių Irano politinių veikėjų, 2015-aisiais suvaidinęs svarbų vaidmenį Rusijos karinės operacijos Sirijoje. Pats save jis vadino „kontroliuojančiu Irano politiką Irake, Sirijoje, Libijoje, Gazoje ir Afganistane“. 

Sausio 3-ąją Irake JAV pajėgų nukautas generolas Qassemas Soleimani buvo vienas iš įtakingiausių Irano politinių veikėjų, 2015-aisiais suvaidinęs svarbų vaidmenį Rusijos karinės operacijos Sirijoje. Pats save jis vadino „kontroliuojančiu Irano politiką Irake, Sirijoje, Libijoje, Gazoje ir Afganistane“. 

REKLAMA

2015-aisiais, kuomet Rusija dislokavo savo aviaciją Sirijoje ir pradėjo bombardavimus, „Reuters“ pranešė, kad vienas iš pagrindinių šios operacijos „architektų“ buvo Irano generolas Q. Soleimani, Irano kariuomenės specialiųjų pajėgų „Quds Force“ vadas. 

Pasak naujienų agentūros, būtent Q. Soleimani pristatė karinės operacijos Sirijoje detales karinei vadovybei Maskvoje. Maža to, Irano naujienų agentūra „Fars“ skelbė, kad generolas buvo susitikęs ne tik su Rusijos kariuomenės vadu Sergejumi Šoigu, bet ir su prezidentu V. Putinu, kuris svečią pasitiko fraze „mano drauge Qassemai“. Kremlius tuomet išplatino pranešimą, kad Q. Soleimani nebuvo atvykęs oficialaus vizito į Maskvą ir jokios derybos nevyko. Netrukus po to prasidėjo Rusijos karinė kampanija Sirijoje.

„Soleimani padėjo Sirijos žemėlapį ant stalo. Rusai buvo labai sunerimę, ir jautė, kad viskas slysta iš rankų, ir kad yra reali grėsmė režimui (Sirijos prezidento ir Rusijos sąjungininko Basharo al Assado valdžiai, – red. past.). Iraniečiai užtikrino juos, kad vis dar yra tikimybė perimti iniciatyvą, – 2015-aisiais buvo cituojamas vienas iš regione aukštas pareigas užėmusių politikų. – Soleimani suvaidino žmogaus, kuris įtikina juos, kad ne visos kortos dar praloštos, vaidmenį“. 

REKLAMA
REKLAMA

„Reuters“ šaltinių teigimu, Soleimani į Maskvą vyko mažiausiai keturis kartus – 2015-ųjų liepą, rugpjūčio pradžioje ir gruodį, bei 2016-ųjų birželį. „Gazeta.ru“ šaltiniai taip pat patvirtino, kad Soleimani yra kelis sykius lankęsis Rusijos sostinėje 2015-2016 metais.

REKLAMA

„Įtakingiausias žmogus, kurio niekas nežino“

Qassemo Soleimani vardas į Jungtinių Tautų sankcijų sąrašus buvo įtrauktas dėl jo ryšių su branduolinės Irano programos vystymu. „Quds Force“, kartu su savo vadu, taip pat yra įtrauktos ir į JAV sankcijų sąrašus, o 2019-aisiais buvo pripažintos užsiimančios teroristine veikla. Tai buvo pirmas atvejis JAV istorijoje, kuomet į teroristų sąrašus buvo įtraukta oficiali kitos šalies karinė grupuotė. 

Irano generolas buvo žinomas kaip talentingas sabotažų ir žvalgybos operacijų rengėjas, sukūręs platų agentų tinklą visame regione. 

REKLAMA
REKLAMA

„Soleimani yra galingiausias veikiantis asmuo Artimuosiuose Rytuose šiai dienai, ir niekas nieko apie jį nėra girdėjęs“, – 2013-aisiais „New York Times“ pasakojo buvęs CŽA karininkas Irake Johnas Maguire’as. 

Pasikalbėjo su JAV generolu

Vest Pointo Kovos su terorizmu centro straipsnyje yra primenamas 2008-aisiais įvykęs JAV generolo Davido Petraeuso, tuomet vadovavusio karinei operacijai Irake, ir Irano generolo Q. Soleimani susidūrimas. Šis apsikeitimas nuomonėmis su JAV generolu taip pat parodo, kokią valdžią regione demonstravo Q. Soleimani. 

2008-ųjų metų pavasarį Irako ir koalicijos pajėgos susidūrė lemiamame mūšyje tarp Irako saugumo pajėgų ir proiraniškų šiitų smogikų. Mūšio įkarštyje JAV pajėgų Irake vadas gavo žinutę iš labai aukštas pareigas užimančio Irako valdininko, kad Qassemas Suleimani jam perdavė pranešimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Susitikus su valdininku, buvo perskaityta tokia žinutė: „Generole Petreausai, jūs turite žinoti, kad aš, Qassemas Suleimani, kontroliuoju Irano politiką Irake, Sirijoje, Libane, Gazoje ir Afganistane“. Tai yra, aiškiai davė suprasti, kad jis čia kontroliuoja situaciją ir derėtis dėl visko reikia su juo.

„The Washington post" Dano Lamothe’o skelbiama, kad tuomet JAV generolas atsakė: „Mielas Suleimani, eitum tu „pound sand down a rat hole“. Ši angliška idioma, verčiant pažodžiui reikštų „užpildyti žiurkių urvus smėliu“, tai yra „dalyką, kuris niekada neįvyks“. Šnekamojoje kalboje ji yra vartojama tais atvejais, kuomet norima nevulgariai pasiųsti žmogų toliau.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų