REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vilniuje iš Jungtinių Valstijų atvykę inžinerijos, geologijos ir energetikos ekspertai dalijosi gerąja skalūninės naftos ir dujų gavybos bei žvalgybos patirtimi.

REKLAMA
REKLAMA

„Labai džiaugiuosi, turėdamas galimybę dalyvauti šiuose susitikimuose. Mūsų tikslas – supažindinti politikus, studentus ir visą visuomenę su pasaulinio lygio ekspertu išvadomis dėl skalūnų dujų“, – teigė instituto „Goldwyn Global Strategies, LLC“ prezidentas, praeityje dirbęs Baltuosiuose Rūmuose.

REKLAMA

„Mes neagituojame skalūnų dujų gavybos, tačiau norime pasidalyti gerąja JAV praktika. Reikėtų pridurti, kad Jungtinėse Valstijose taip pat reikėjo keisti ne vieną įstatymą, kad skalūnų dujų gavybą įsibėgėtų“, – teigė jis. Instituto prezidentas teigė, kad jo įkurta organizacija yra finansuojama „Chevron“, tačiau pridūrė, kad energetikos kompanija neturi nieko bendro su ekspertų pateikiamu turiniu.

Paklaustas, ar skalūnų dujų gavybą Rytų ir Vidurio Europoje nėra stabdoma dėl geopolitinių sumetimų, buvęs Valstybės sekretorės Hillary Clinton specialusis įgaliotinis energetikos klausimais D. Goldwynas teigė manąs, kad natūralu, jog rinkoje esantys žaidėjai jaučia grėsmę ir siekia išlaikyti savo įtaką kuo ilgiau. „Tačiau Europa turėtų išgirsti šią žinutę: skalūnų dujos iš čia jau niekur nebepasitrauks“, – žurnalistams sakė „Goldwyn Global Strategies, LLC“ vadovas.

REKLAMA
REKLAMA

Gręžiniai – saugūs ir pelningi

Richardo Davieso, Durhamo universiteto energetikos profesoriaus, teigimu, jo ir kolegų atlikti tyrimai Jungtinėje Karalystėje parodė, kad nė vienas gręžinys nepažeidė grunto daugiau nei 600 metrų spinduliu. Tai paaiškėjo ištyrus keliasdešimt gręžinių.

Williamo Fleckensteino, Kolorado aukštosios kalnakasybos mokyklos Naftos inžinerijos fakulteto vadovo ir profesorius, nuomone, skalūnų dujos – labai pelningas energijos šaltinis.

„Skalūnų dujos Jungtinėse Valstijose leido sumažinti dujų kainą daugiau nei trečdaliu, o skalūnų naftos gavyba leido JAV padidinti gavybos apimtis daugiau nei milijonu barelių per dieną“, – žurnalistams sakė profesorius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Davidas Yoxtheimeris, skalūnų dujų pioniere laikomos Pensilvanijos valstijos universiteto mokslininkas, pabrėžė, kad nors skalūnų dujos yra pelningas verslas, svarbu nepamiršti dialogo su visuomene, kuri visada reikš nerimą dėl galimų nesklandumų, susijusių su gręžiniais.

„Pensilvanijos universitete mes siekiame išsiaiškinti kokį poveikį gruntiniams vandenims daro gavyboje naudojami chemikalai ir kaip elgtis su panaudotais chemikalais, siekiant užkirsti kelią bet kokiai taršai“, – žurnalistams sakė D. Yoxtheimeris.

Anot mokslininko, vien Pensilvanijos valstijoje dėl skalūnų dujų pastebimas išaugęs bendrų pajamų lygis, o regionuose, glaudžiaii susijusiuose su gavyba per nedidelį laikotarpį, buvo sukurta 5000 naujų darbo vietų.

REKLAMA

Reikia kalbėtis

Į klausimą, ar Lietuvos žaliųjų reiškiami nuogąstavimai yra pagrįsti, ekspertai atsakė atsargiai. D. Yoxtheimerio nuomone, esminis klausimas yra ne „ar nuogąstavimai pagrįsti“.

„Į kiekvieną visuomenei kylantį klausimą, susijusį su potencialia skalūnų dujų gavyba, privalo būti išsamiai atsakyta, kitaip nebus sukurta palanki gavybai terpė“, – teigė mokslininkas.

Richardas Daviesas pritarė kolegai ir teigė, kad svarbiausia – dialogas su visuomene. Vis dėlto Durheimo universiteto profesorius pridūrė, kad kiekviena technologija yra daugiau ar mažiau rizikinga. Anot eksperto, svarbiausia sumažinti rizikos tikimybę iki minimumo ir užtikrinti visų saugumą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų