REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

JAV apimtos politinio chaoso ir toliau artėja prie nemokumo

 Jungtinėms Valstijoms antradienį liko suskaičiuotos valandos iki galutinio termino, kada dar gali būti padidinta vyriausybės skolinimosi riba ir išvengta potencialaus nemokumo, tačiau du veteranai senatoriai tebekurpia paskutinės minutės susitarimą, turinti padėti išvengti staigaus sukrėtimo pasaulio ekonomikai.

REKLAMA
REKLAMA

Likus vos 26 valandoms iki termino, kai JAV vyriausybė pristigs lėšų apmokėti savo sąskaitas, viltys išvengti tos krizės buvo grindžiamos vėlų vakarą vykusiomis derybomis tarp Senato demokratų daugumos lyderio Harry Reido (Hario Reido) ir respublikonų mažumos vadovo Mitcho McConnellio (Mičo Makonelio).

REKLAMA

Abu seni politiniai priešininkai susitiko tartis po to, kai Atstovų Rūmų mėginimas pasiųsti vieną teisės aktą Senatui virto chaosu, kai jų pirmininkas Johnas Boehneris (Džonas Beineeris) nesėkmingai mėgino suvaldyti ultrakonservatyviąją „Arbatėlės“ frakciją.

Jeigu Kongresui nepavyks pratęsti JAV vyriausybės skolinimosi įgaliojimų iki trečiadienio vidurnakčio (ketvirtadienio 7 val. Lietuvos laiku), Iždo departamentui pradės stigti lėšų, kad galėtų vykdyti visus šalies finansinius įsipareigojimus, todėl tikriausiai būtų skelbiamas istorinis valstybės nemokumas.

REKLAMA
REKLAMA

Artėjant galutiniam terminui, JAV politinė sistema, pasidalijusi į priešiškas prezidento Baracko Obamos (Barako Obamos) demokratų ir Atstovų Rūmuose daugumą turinčių respublikonų stovyklas, faktiškai tapo paralyžiuota.

Tuo metu kitos galingosios šalys su nerimu stebi šį balansavimą ties pavojinga riba ir politinį susipriešinimą Vašingtone, baimindamosi, kad šios krizės padariniai gali sukelti sumaištį jų pačių nusilpusiose ekonomikose.

Didėjant susirūpinimui rinkose, finansinių reitingų agentūra „Fitch“ perspėjo Jungtines Valstijas, kad gali atimti iš jų palankiausią AAA įvertinimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gilėjant politinei krizei, B.Obama sakė, jog vis dar tikisi, kad ši problema galiausiai bus išspręsta.

„Tikiuosi, kad tai bus išspręsta, bet mes neturime daug laiko, – jis sakė televizijos ABC Niujorko kanalui. – Kongreso bendruomenei siūlau vengti bet kokio perdėto pozicijos demonstravimo ... daryti, kas teisinga, vėl atidaryti vyriausybę ir užtikrinti, kad mes apmokėsime savo sąskaitas.“

Antradienis tapo faktiškai veltui sugaišta diena, nors Atstovų Rūmų respublikonai mėgino pratęsti vyriausybės skolinimosi įgaliojimus iki vasario 7-osios, o uždarytų dalies federalinių institucijų darbą atnaujinti iki gruodžio 15-osios.

REKLAMA

Tačiau keliuose susijusiuose teisės aktų projektuose buvo numatyta suvaržyti sveikatos apsaugos sistemos reformą, laikomą didžiausiu B.Obamos vidaus politikos pasiekimu, todėl jie neturėjo jokių galimybių būti priimti demokratų vadovaujamos Senato.

J.Boehneris ėmėsi priemonių, mėgindamas pažaboti „Arbatėlės“ frakciją ir spausti Senatą, tačiau galiausiai netgi nesugebėjo surinkti pakankamai respublikonų balsų, kad tie teisės aktų projektai būtų pateikti svarstymui.

Derybos Senate, kurios buvo sustabdytos visą dieną, laukiant pažangos Atstovų Rūmuose, buvo greitai atnaujintos antradienio vakarą.

REKLAMA

Abiejų stovyklų lyderių padėjėjai sakė „optimistiškai“ vertinantys susitarimo galimybes.

„Darome labai, labai gerą pažangą; dar nepasiekėme tikslo, bet iš tikrųjų artėjame, – sakė demokratas senatorius Chuckas Schumeris (Čakas Šumeris). – Manau, rinkos turėtų jaustis išties gerai dėl to, kas čia vyksta šį vakarą.“

Tikėtinas Senato susitarimas reikalaus, kad demokratai padarytų nedidelių nuolaidų dėl sveikatos apsaugos reformos, tačiau jos toli gražu neatitiktų respublikonų pastangų atidėti šią istorinę pertvarką arba atimti iš jo finansavimą. Daugelio nuomone, respublikonai inicijavo dalinio „vyriausybės uždarymo“ strategiją ir spyriojasi dėl skolinimosi ribos padidinimo, naudodami šiuos veiksmus kaip spaudimo svertą, kad sužlugdytų reformą, žinomą kaip „Obamacare“ („Obamos priežiūra“).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anksčiau H.Reidas piktai kaltino J.Boehnerį siekiant gelbėti savo politinį kailį visų Jungtinių Valstijų sąskaita.

„Pasakykime aiškiai: (Atstovų) Rūmų teisės aktas nepraeis per Senatą, – pareiškė H.Reidas. – Esu labai nusivylęs Johnu Boehneriu, kuris dar kartą mėgins išsaugoti savo vaidmenį šalies sąskaita.“

J.Boehneriui trečiadienį gali dar kartą iškilti nepavydėtinas pasirinkimas – vienas iš tų, kurie ryškiausiai pažymėjo jo darbą susipriešinusioje Vašingtono vyriausybėje.

Jis gali palaikyti „Arbatėlės“ frakciją savo partijoje ir galbūt išsaugoti savo postą, tačiau tokiu atveju J.Boehneriui gresia pavojus pasiųsti JAV ekonomiką į pirmąjį bankrotą naujausiais laikais.

REKLAMA

Jis taip pat gali siekti, kad su demokratų mažumos balsais būtų priimtas kompromisinis planas, priimtinas Senato demokratams ir B.Obamai, tačiau dėl tokio scenarijaus nuo jo gali nusigręžti respublikonai. Tikėtina, kad toks žingsnis J.Boehneriui kainuotų Atstovų Rūmų pirmininko postą.

Kinija ir Japonija, kurioms yra įsigijusios JAV Iždo departamento vertybinių popierių už 2,4 trln. dolerių, reiškė didelį susirūpinimą dėl šios krizės galimų padarinių.

Japonijos finansų ministras Taro Aso (Taras Asas) pareiškė, kad daugelis JAV politikų „atrodo gerai nesuprantantys, kokio masto tarptautinį poveikį gali padaryti ši problema“.

REKLAMA

Tuo tarpu Kinijos finansų viceministras Zhu Guangyao (Džu Guangjao) sakė Pekine: „Reikalaujama, kad Jungtinės Valstijos kaip pagrindinę atsargų valiutą leidžianti šalis ... demonstruotų atitinkamą atsakomybę.“

Tuo tarpu JAV Valstybės departamentas perspėjo, kad Vašingtono nesugebėjimas veikti kenkia Vašingtono įvaizdžiui užsienyje.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų