REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Epidemiologinei situacijai ir toliau negerėjant kalbama ne tik apie sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio kompetencijas užimame poste, bet ir apie tai, jog premjerė Ingrida Šimonytė gali siūlyti kaip pamainą kadenciją Europos Audito rūmuose baigiančiam Rimantui Šadžiui. Politologė Rima Urbonaitė atsakė, kiek būtų taktiška žengti šį žingsnį ir kas galėtų pakeisti A. Dulkį ministro kėdėje.

Epidemiologinei situacijai ir toliau negerėjant kalbama ne tik apie sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio kompetencijas užimame poste, bet ir apie tai, jog premjerė Ingrida Šimonytė gali siūlyti kaip pamainą kadenciją Europos Audito rūmuose baigiančiam Rimantui Šadžiui. Politologė Rima Urbonaitė atsakė, kiek būtų taktiška žengti šį žingsnį ir kas galėtų pakeisti A. Dulkį ministro kėdėje.

REKLAMA

Naujienų portalas tv3.lt kiek anksčiau rašė, kad ne vienas politikoje dalyvaujantis asmuo įžvelgia būtinybę keisti ministrą ir taip nuimti įtampą visuomenėje bei politiniame lauke, tačiau, neoficialiais duomenimis, gali būti, kad toks sprendimas bus atidedamas iki pavasario. Nes kitąmet birželio 15 dieną baigsis Lietuvos į Europos audito rūmus deleguoto Rimanto Šadžiaus kadencija ir mūsų šalis ieškos naujo kandidato į šią instituciją. Šaltinių teigimu, visai galimas variantas, kad valdantieji tuomet ir pakeis A. Dulkį.

Tokį triuką konservatoriai jau yra atlikę Andriaus Kubiliaus vadovavimo Vyriausybei laikotarpiu. Tuomet pačius nepopuliariausius sprendimus priėmęs finansų ministras Algirdas Šemeta buvo staiga pakeistas, o kaip kompensaciją gavo postą – tapo Europos Komisijos nariu. Vietoje jo, finansų ministrės pareigas anuomet eiti pradėjo I. Šimonytė.

REKLAMA
REKLAMA

Politologė: Dulkys pareigoms tiktų, bet ar valdantieji tikrai jį nori pakeisti?

Remiantis tuo, ką rodo esama situacija, anot R. Urbonaitės, teoriškai tokia taktika yra įmanoma – pavasarį audito institucijoje vieta yra atsilaisvinanti, todėl natūralu, „kad į tą vietą kažką reikės deleguoti“. O A. Dulkys būtų geras kandidatas, nes jo visa darbinė karjera, „visas CV“ čia tinka.

REKLAMA

Tačiau, anot jos, būtina iškelti klausimą, ar patys valdantieji nori A. Dulkį keisti į kitą ministrą.

„Pakeitimas gali nuimti įtampą kuriam laikui. Bet iš kitos pusės, gali būti, kad gegužės mėnesį jau tos įtampos bus gerokai sumažėjusios. Mes to nežinome.

Kitas Dalykas – kuo tą Dulkį keis, nes dabartiniai kai kurie išstojimai, kurie priklauso valdančiajai daugumai, priklauso sveikatos reikalų komitetui ir jie tikrai kol kas nežavi. Ar ten yra žmonių – klausimas, ar ir Seime yra žmonių – taip pat klaustukas“, – Žinių radijo laidoje dėstė R. Urbonaitė, pridurdama, kad nėra lengva rasti kuo A. Dulkį pakeisti, nes „jokia labai norinčių ir galinčių eilutė nėra išsirikiavusi“.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip situacija klostysis, anot jos, viskas priklausys, kaip mes „pražiemosim“ ir ar tikrai į sveikatos pasaugos ministro vietą bus siūlomas geresnis kandidatas.

Jei šiai dienai premjerė keistų ministrą, politologės teigimu, tai būtų visuomenei ženklas, kad  Vyriausybė „pagaliau pripažino, kad yra viskas blogai“, todėl privalu iškelti klausimą, ar toks sprendimas nesukeltų dar didesnio šurmulio.

„Jei tai įtampą šiek tiek sumažintų, tai taip (pasiteisintų veiksmai – aut. past.). Galima, kad būtų sumažinta įtampa kažkuriam laikotarpiui, nes žmogui įprastai duodamas įsivažiavimo laikotarpis.

Bet dabar mes turime kovidą ir tas įsivažiavimo laikotarpis labai stipriai trumpėja, niekas čia negali ateiti ir „susipažinti“ su situacija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bijau, kad jei ir ta įtampą būtų sumažinta, ji būtų sumažinta trumpai, todėl tik  dėl to (trumpalaikės įtampos nuėmimo – aut. past.) neapsimokėtų jo pakeist“, – teigė ji.

„Jei tikrai I. Šimonytė mato, o ji turi daugiau informacijos nei mes – kad yra padarytos tam tikros klaidos ir ji turi geresnį kandidatą, ir valstybei yra geriau turėti kitą žmogų, tai tuomet aš (sprendimą – aut. past.) suprantu, nes tik dėl trumpalaikės įtampos nuėmimo nėra daug prasmės“, – pridūrė ji.

Visą žinių radijuje laidą klausykite: 

Apie Dulkį frakcijoje – dvi nuomonės

„Tokį teiginį irgi esu girdėjęs, bet negaliu tvirtai atsakyti, ar tai tiesa“, – sakė vienas Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos frakcijos narys Seime.

REKLAMA

Pasak pašnekovo, visi frakcijoje supranta, kad sveikatos apsaugos ministras nekontroliuoja situacijos ministerijoje, tačiau atstatydinti šiuo metu A. Dulkio nesiruošiama jau vien dėl to, kad to labai pageidautų prezidentas G. Nausėda, o pastarojo santykiai su konservatoriais, švelniai tariant, nekokie. Prezidentas savo abejones dėl A. Dulkio išsakė dar skirdamas į pareigas.

Tuomet G. Nausėda pažymėjo, kad ministrui nebus taikomas šimto dienų apsaugos nuo kritikos laikotarpis, taip pat pasigedo daugiau konkretumo kalbant apie garsųjį 130 žingsnių pandemijos suvaldymo planą, kurio niekas iki šiol nėra akyse regėjęs

. Šalies vadovas, be kita ko, viešai sakė, kad premjerė I. Šimonytė sutiko prisiimti asmeninę atsakomybę už A. Dulkį, jei jam nesisektų dirbti. Šiuo metu dar nėra iki galo sutariama, ar jau laikas tokią asmeninę atsakomybę premjerei prisiimti, nors I. Šimonytė viešai parėmė A. Dulkį, sakydama, kad ne nuo jo vieno priklauso pandemijos suvaldymo sėkmė arba nesėkmė.

REKLAMA

Bet kai kurie konservatoriai apie A. Dulkį atsiliepia prastokai. Visų pirma, politikai teigia irgi nematę jokio 130 pandemijos suvaldymo plano. Antra, jie pastebi, kad daug ką už A. Dulkį atlieka pati premjerė I. Šimonytė, o pastaruoju metu – ir socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė. Pastaroji neseniai pateikė 100 eurų skiepijimosi skatinimo išmokos projektą senjorams.

Tačiau frakcijos viduje nedrįstama atvirai kelti A. Dulkio atsakomybės klausimo, nes nenorima siūbuoti Vyriausybės laivo pandemijos akivaizdoje.

Be to, konservatoriams „gaila I. Šimonytės“, nors A. Dulkiui karčių žodžių jie negaili. „Man kyla jausmas, kad A. Dulkiui vis tiek blogai baigsis – tik arba anksčiau, arba vėliau“, – sako vienas konservatorių atstovų Seime. Pašnekovas pasakoja, kad frakcijoje tikrai yra politikų, kurie norėtų pademonstruoti savo gebėjimus ministro poste, tarp jų buvo paminėtas ir Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau tokios nuomonės laikosi ne visi konservatoriai. Kai kurie kiti politikai teigia, jog A. Dulkio pozicija gana tvirta, nes jį remia premjerė. Be to, surasti naują žmogų, kuris vidury pandemijos imtųsi sveikatos apsaugos ministro pareigų, būtų sunku, todėl niekas net nenori šio proceso pradėti. O pasiteisinimu tampa faktas, jog pandeminė situacija bloga ne tik Lietuvoje, bet ir visose Baltijos šalyse. Laikoma, jog tai natūralios bangos, kurios laikui bėgant atslūgs, esą nereikia panikuoti.

Kaip asmenys deleguojami į Europos audito rūmus?

Europos audito rūmai yra Liuksemburge įsikūrusi išorės audito institucija, tikrinanti Europos Sąjungos lėšų panaudojimą ir teikianti rekomendacijas Europos Komisijai bei nacionalinėms vyriausybėms.

REKLAMA

Skiriant Lietuvos atstovą į Europos audito rūmus pagrindinis vaidmuo tenka Vyriausybei, tačiau tam būtinas prezidento pritarimas ir dar balsuojama Seime. Lietuvai delegavus kandidatą, dėl jo pasisako Europos Sąjungos ministrų taryba ir Europos Parlamentas.

Jei iš tiesų būtų nuspręsta į Europos audito rūmus deleguoti A. Dulkį, prezidento pritarimas gali tapti kliuviniu, nebent valdantieji rastų, ką pasiūlyti šalies vadovui mainais į pritarimą kandidatūrai. Šiuo metu į Europos audito rūmus nuo Lietuvos deleguotas socialdemokratas R. Šadžius, bet jo kadencija baigiasi 2022 m. birželio 15 d.

Kas siūbuoja Dulkio kėdę?

Sveikatos apsaugos ministras A. Dulkys kritikos sulaukia nuo pat darbo ministerijoje pradžios, bet pastaruoju metu kritika suintensyvėjo dėl kelių priežasčių.

REKLAMA

Pirma, Lietuva pasižymi prastokais vyresnio amžiaus gyventojų skiepijimo tempais – tai didina su COVID-19 siejamų mirčių kiekį, o ligoninės užsipildo sunkiai sergančiais, daugiausia neskiepytais, pacientais.

Statistikos departamento duomenimis, 80 metų ir vyresnių asmenų grupėje paskiepyta 65,6 proc. gyventojų, 75-79 metų – 76,5 proc., 70-74 metų – 82,2 proc., 65-69 metų – 80,4 proc., kai šių grupių paskiepijimas esant delta atmainai turėtų artėti prie 100 procentų. Miršta bei sunkiai serga ir kitų amžiaus grupių daugiausia neskiepyti gyventojai. Prie sergamumo ir mirtingumo prisideda prasti bendri lietuvių sveikatos rezultatai, kurie susiję su gyvenimo būdu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Antra, neseniai Sveikatos apsaugos ministerija pakliuvo į skandalą, nes įsipareigojo už laidą „Kitokie pasikalbėjimai“, kurioje dalyvavo Arūno Dulkio visuomeninis konsultantas, gydytojas Edgaras Kulikauskas, žinomas Ciniško Chirurgo pseudonimu, sumokėti 12 tūkst. eurų su mokesčiais, tačiau laida nebuvo pažymėta kaip reklama.

Kilus skandalui laidos rengėjas Mantas Bertulis pranešė neketinantis imti ministerijos pinigų, o ministro patarėja viešiesiems ryšiams Aistė Šuksta atsistatydino iš pareigų. Pats laidos dalyvis užmokesčio už dalyvavimą laidoje negavo. Tuo pat metu ministrui ir ministerijai išsakoma kritika dėl nematomos skiepijimo skatinimo kampanijos.

REKLAMA

Trečia, Lietuva pagal sergamumo skaičius atrodo prasčiausiai Europos Sąjungoje, o pagal mirtingumą nuo COVID-19 yra trečia po Bulgarijos ir Rumunijos.

Ketvirta, prezidentas G. Nausėda pasiūlė ministrui arba pasakyti, kaip pasieks geresnės situacijos, arba trauktis iš pareigų. Bet A. Dulkys apskelbė, kad reikiami sprendimai yra pateikti svarstymams ir trauktis neketina. Penkta, „Vilmorus“ duomenimis, A. Dulkį palankiai vertina 28,5proc. apklaustų respondentų, nepalankiai – 47,6 proc.

Proteli proteli, kokios Lukiškės? Girtas ar apsirūkęs? Ir iš kur sviete šitiek kvailių?
kodel uz nusi*kalstama veikla sis vei*kejas ne teisme?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų