Atsikratymas paaukštinant: triukas, kuris gali būti pritaikytas Arūnui Dulkiui?

Sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio kėdė įsisiūbavo. Pandemija siautėja, mirčių skaičiai liūdina, ministro kompetencija abejoja prezidentas Gitanas Nausėda ir kai kurie konservatorių partijos frakcijos nariai, o visuomenės pasitikėjimas ministru – minusinis.

Ne vienas politikoje dalyvaujantis asmuo įžvelgia būtinybę keisti ministrą ir taip nuimti įtampą visuomenėje bei politiniame lauke, tačiau, neoficialiais duomenimis, gali būti, kad toks sprendimas bus atidedamas iki pavasario. Nes kitąmet birželio 15 dieną baigsis Lietuvos į Europos audito rūmus deleguoto Rimanto Šadžiaus kadencija ir mūsų šalis ieškos naujo kandidato į šią instituciją. Šaltinių teigimu, visai galimas variantas, kad valdantieji tuomet ir pakeis A. Dulkį.

Tokį triuką konservatoriai jau yra atlikę Andriaus Kubiliaus vadovavimo Vyriausybei laikotarpiu. Tuomet pačius nepopuliariausius sprendimus priėmęs finansų ministras Algirdas Šemeta buvo staiga pakeistas, o kaip kompensaciją gavo postą – tapo Europos Komisijos nariu. Vietoje jo, finansų ministrės pareigas anuomet eiti pradėjo I. Šimonytė.

Šaltinių teigimu, toks pat triukas galėtų būti panaudotas ir dabar, tik tiek, kad norint planą įgyvendinti reiktų išlaikyti A. Dulkį ministro poste iki pavasario.

„Gali būti, kad A. Dulkys bus siūlomas į Europos audito rūmus. Tai visai galimas variantas“, – sakė vienos institucijos atstovas, kuris nepageidavo būti įvardijamas.

„Ne, nėra tartasi, todėl nėra prasmės ką nors svarstyti“, – portalui tv3.lt sakė A. Dulkys, paklaustas apie jo galimybes būti deleguojamam į Europos audito rūmus.

Apie Dulkį frakcijoje – dvi nuomonės

„Tokį teiginį irgi esu girdėjęs, bet negaliu tvirtai atsakyti, ar tai tiesa“, – sakė vienas Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos frakcijos narys Seime.

Pasak pašnekovo, visi frakcijoje supranta, kad sveikatos apsaugos ministras nekontroliuoja situacijos ministerijoje, tačiau atstatydinti šiuo metu A. Dulkio nesiruošiama jau vien dėl to, kad to labai pageidautų prezidentas G. Nausėda, o pastarojo santykiai su konservatoriais, švelniai tariant, nekokie.

Prezidentas savo abejones dėl A. Dulkio išsakė dar skirdamas į pareigas. Tuomet G. Nausėda pažymėjo, kad ministrui nebus taikomas šimto dienų apsaugos nuo kritikos laikotarpis, taip pat pasigedo daugiau konkretumo kalbant apie garsųjį 130 žingsnių pandemijos suvaldymo planą, kurio niekas iki šiol nėra akyse regėjęs. Šalies vadovas, be kita ko, viešai sakė, kad premjerė I. Šimonytė sutiko prisiimti asmeninę atsakomybę už A. Dulkį, jei jam nesisektų dirbti.

Šiuo metu dar nėra iki galo sutariama, ar jau laikas tokią asmeninę atsakomybę premjerei prisiimti, nors I. Šimonytė viešai parėmė A. Dulkį, sakydama, kad ne nuo jo vieno priklauso pandemijos suvaldymo sėkmė arba nesėkmė.

REKLAMA

Bet kai kurie konservatoriai apie A. Dulkį atsiliepia prastokai. Visų pirma, politikai teigia irgi nematę jokio 130 pandemijos suvaldymo plano. Antra, jie pastebi, kad daug ką už A. Dulkį atlieka pati premjerė I. Šimonytė, o pastaruoju metu – ir socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė. Pastaroji neseniai pateikė 100 eurų skiepijimosi skatinimo išmokos projektą senjorams.

Tačiau frakcijos viduje nedrįstama atvirai kelti A. Dulkio atsakomybės klausimo, nes nenorima siūbuoti Vyriausybės laivo pandemijos akivaizdoje. Be to, konservatoriams „gaila I. Šimonytės“, nors A. Dulkiui karčių žodžių jie negaili.

„Man kyla jausmas, kad A. Dulkiui vis tiek blogai baigsis – tik arba anksčiau, arba vėliau“, – sako vienas konservatorių atstovų Seime.

Pašnekovas pasakoja, kad frakcijoje tikrai yra politikų, kurie norėtų pademonstruoti savo gebėjimus ministro poste, tarp jų buvo paminėtas ir Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas.

Tačiau tokios nuomonės laikosi ne visi konservatoriai. Kai kurie kiti politikai teigia, jog A. Dulkio pozicija gana tvirta, nes jį remia premjerė. Be to, surasti naują žmogų, kuris vidury pandemijos imtųsi sveikatos apsaugos ministro pareigų, būtų sunku, todėl niekas net nenori šio proceso pradėti. O pasiteisinimu tampa faktas, jog pandeminė situacija bloga ne tik Lietuvoje, bet ir visose Baltijos šalyse. Laikoma, jog tai natūralios bangos, kurios laikui bėgant atslūgs, esą nereikia panikuoti.

Kaip asmenys deleguojami į Europos audito rūmus?

Europos audito rūmai yra Liuksemburge įsikūrusi išorės audito institucija, tikrinanti Europos Sąjungos lėšų panaudojimą ir teikianti rekomendacijas Europos Komisijai bei nacionalinėms vyriausybėms.

Skiriant Lietuvos atstovą į Europos audito rūmus pagrindinis vaidmuo tenka Vyriausybei, tačiau tam būtinas prezidento pritarimas ir dar balsuojama Seime. Lietuvai delegavus kandidatą, dėl jo pasisako Europos Sąjungos ministrų taryba ir Europos Parlamentas.

REKLAMA

Jei iš tiesų būtų nuspręsta į Europos audito rūmus deleguoti A. Dulkį, prezidento pritarimas gali tapti kliuviniu, nebent valdantieji rastų, ką pasiūlyti šalies vadovui mainais į pritarimą kandidatūrai.

Šiuo metu į Europos audito rūmus nuo Lietuvos deleguotas socialdemokratas R. Šadžius, bet jo kadencija baigiasi 2022 m. birželio 15 d.

Kas siūbuoja Dulkio kėdę?

Sveikatos apsaugos ministras A. Dulkys kritikos sulaukia nuo pat darbo ministerijoje pradžios, bet pastaruoju metu kritika suintensyvėjo dėl kelių priežasčių.

Pirma, Lietuva pasižymi prastokais vyresnio amžiaus gyventojų skiepijimo tempais – tai didina su COVID-19 siejamų mirčių kiekį, o ligoninės užsipildo sunkiai sergančiais, daugiausia neskiepytais, pacientais.

Statistikos departamento duomenimis, 80 metų ir vyresnių asmenų grupėje paskiepyta 65,6 proc. gyventojų, 75-79 metų – 76,5 proc., 70-74 metų – 82,2 proc., 65-69 metų – 80,4 proc., kai šių grupių paskiepijimas esant delta atmainai turėtų artėti prie 100 procentų. Miršta bei sunkiai serga ir kitų amžiaus grupių daugiausia neskiepyti gyventojai. Prie sergamumo ir mirtingumo prisideda prasti bendri lietuvių sveikatos rezultatai, kurie susiję su gyvenimo būdu.

Antra, neseniai Sveikatos apsaugos ministerija pakliuvo į skandalą, nes įsipareigojo už laidą „Kitokie pasikalbėjimai“, kurioje dalyvavo Arūno Dulkio visuomeninis konsultantas, gydytojas Edgaras Kulikauskas, žinomas Ciniško Chirurgo pseudonimu, sumokėti 12 tūkst. eurų su mokesčiais, tačiau laida nebuvo pažymėta kaip reklama.

Kilus skandalui laidos rengėjas Mantas Bertulis pranešė neketinantis imti ministerijos pinigų, o ministro patarėja viešiesiems ryšiams Aistė Šuksta atsistatydino iš pareigų. Pats laidos dalyvis užmokesčio už dalyvavimą laidoje negavo. Tuo pat metu ministrui ir ministerijai išsakoma kritika dėl nematomos skiepijimo skatinimo kampanijos.

Trečia, Lietuva pagal sergamumo skaičius atrodo prasčiausiai Europos Sąjungoje, o pagal mirtingumą nuo COVID-19 yra trečia po Bulgarijos ir Rumunijos.

REKLAMA

Ketvirta, prezidentas G. Nausėda pasiūlė ministrui arba pasakyti, kaip pasieks geresnės situacijos, arba trauktis iš pareigų. Bet A. Dulkys apskelbė, kad reikiami sprendimai yra pateikti svarstymams ir trauktis neketina.

Penkta, „Vilmorus“ duomenimis, A. Dulkį palankiai vertina 28,5proc. apklaustų respondentų, nepalankiai – 47,6 proc.


Rašyti komentarą...
A
As
2021-10-11 18:42:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
Serga tiek pat paskiepyti ir nepaskiepyti. Taip pat ir sunkia ir lengva forma. Nesuprantu, kodel trumpinama ant nepaskiepytu. Ir kodel tokia info slepiama.
Atsakyti
-6

k
klausimas
2021-10-11 18:00:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
O tai bus geriau kada ateis kitas? Nebebus ribojimu??? " karalius mire_ tegyvuoja karalius" .
Atsakyti
-4

S
Stasys
2021-10-11 18:27:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tv3 padugniauja
Atsakyti
-2

SKAITYTI KOMENTARUS (32)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų