REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kylant panikai dėl koronaviruso grėsmės Kinijoje, Lietuva imasi papildomų atsargos priemonių. Nuo šeštadienio visuose trijuose Lietuvos oro uostuose budi Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai. Jie konsultuoja po Kiniją keliavusius žmones, iš viso tokių žmonių jau yra 11. Per kelias dienas jau patikrinta 114 orlaivių ir jų keleivių. Pasiskiepyję nuo gripo, keliavę į Kiniją, bet susirgę liga, panašia į gripą, turėtų suskubti pas medikus. Koronaviruso simptomai labai panašūs į gripo, sako specialistai. 

Kylant panikai dėl koronaviruso grėsmės Kinijoje, Lietuva imasi papildomų atsargos priemonių. Nuo šeštadienio visuose trijuose Lietuvos oro uostuose budi Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai. Jie konsultuoja po Kiniją keliavusius žmones, iš viso tokių žmonių jau yra 11. Per kelias dienas jau patikrinta 114 orlaivių ir jų keleivių. Pasiskiepyję nuo gripo, keliavę į Kiniją, bet susirgę liga, panašia į gripą, turėtų suskubti pas medikus. Koronaviruso simptomai labai panašūs į gripo, sako specialistai. 

REKLAMA

Apie pasirengimus galimai grėsmei pirmadienį oro uoste surengtoje konferencijoje kalbėjo ir NVSC Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė bei sostinės oro uosto vadovas Dainius Čiuplys. 

Visuose oro uostuose Lietuvoje tikrinami keleiviai, keliavę po Kinijos respubliką. Specialistai praneša, kad įtarus koronavirusą kuo skubiau reikia kreiptis ne į šeimos gydytoją, bet į Bendrosios pagalbos centrą (BPC).

REKLAMA
REKLAMA

Atrodo, kaip gripas, bet gali būti ne

Taip pat pranešama, kad nuo gripo pasiskiepiję, bet po vizito Kinijoje vis tiek susirgę liga, panašia į gripą, privalo nedelsiant kreiptis į medikus. Koronaviruso požymiai panašūs į gripo, todėl skiepijęsį, keliavę ir susirgę žmonės lengviau galėtų atpažinti klastingą naują ligą. 

REKLAMA

„Siekiame, kad į šalį nepakliūtų klastingas virusas“, – sakė NVSC Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė. Anot specialistės, stengiamasi virusą sustabdyti dar prieš patenkant į šalį, tai yra – Vilniaus, Kauno ir Palangos oro uostuose.

„Vykdome daug konsultacijų ir atsakome į visus klausimus. Jei iš Kinijos grįžusiam keleiviui pablogėtų sveikata, jis turėtų kreiptis į Bendrąjį pagalbos centrą (BPC), o ne į savo šeimos gydytoją ar privatų gydytoją. Ir tikrai nedelsti. Ypatingai norėčiau akcentuoti tris dalykus: jei žmogus keliavęs po Kiniją, jei jis yra pasiskiepijęs nuo sezoninio gripo ir jaučia panašius į gripo simptomus, nedelsiant reikia kreiptis į BPC“, – kartojo R. Lingienė. 

REKLAMA
REKLAMA

Ji akcentavo, kad jau yra pabendrauta su 114 skrydžių keleiviais ir įgulomis bei visų oro uostų darbuotojais, jiems suteikta daug konsultacijų. 

„Pavyko pabendrauti su 11 Kinijoje buvusių žmonių, jiems suteikta ypatingai išsami informacija. Jie visi buvo sveiki, nejuto jokių ligos simptomų, kūno temperatūra buvo normali. Tie žmonės nusiteikę bendradarbiauti geranoriškai, turime duomenis, kur jie keliauja, kiek laiko bus Lietuvoje, kada išvyks. Jiems buvo pateikta rašytinė informacija, ką daryti, jei jų sveikata pablogėtų“, – sakė specialistė, patikinusi, kad tarp konsultuotų žmonių yra trys ar keturi lietuviai, Kinijos, Ukrainos, Rusijos piliečiai. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip pat yra įsteigta karštoji linija, visi keliautojai gali konsultuotis visą parą, informacija atnaujinama kelis kartus per dieną, oro uostai reguliariai informuoja, kas vyksta, kokia yra padėtis. Ryt planuojami visų Lietuvoje veikiančių oro uostų darbuotojų mokymai.

„Susisiekta su universitetais, kaip teikti informaciją studentams, nes Lietuvoje yra nemažai studentų iš Kinijos. Taip pat informuotos greitosios pagalbos stotys, BPC, medicinos priežiūros įstaigos. Paprašyta visų jų padidinti budrumą, nereikia kelti panikos, bet budrumas turi būti padidintas“, – kalbėjo NVSC Vilniaus departamento direktorė.

Ji tikino, kad esant galimybei reiktų atidėti keliones į Kiniją. Jei tokių kelionių atidėti negalima, privalu laikytis asmens higienos, čiaudulio higienos, nevalgyti pusžalės mėsos, negerti vandens ne iš buteliukų, nesilankyti masinio susibūrimo vietose. 

REKLAMA

„Viruso įvežimo rizika į Europą buvo vidutinė, bet išplitimo – maža. Paskaičiuota, kad vienas žmogus gali užkrėsti 2-5 žmones, tai palyginti su gripu, vėjaraupiais, užkrečiamumas šio viruso nėra didelis“, – tikino R. Lingienė.

Ji tikino, kad yra patvirtintas oro uostų planas, planas, kaip reikėtų elgtis, jei žmogus blogai pasijustų dar lėktuve, taip pat, ką daryti, jei viruso nešiotojas būtų aptiktas oro uoste. Ligos inkubacinis laikotarpis, manoma, yra apie 14 dienų. Tiesa, pasak specialistų, tai priklauso nuo žmogaus sveikatos, amžiaus ir kitų persirgtų ligų. 

„Žmogus užsikrėtęs ir jau sergantis gali nejausti simptomų apie porą dienų. Tai čia pats pavojingiausias momentas, nes žmogus gali nieko nejausti, bet jau platinti virusą. <..> Taip pat svarbu, jei pasiskiepijus nuo gripo imate jausti gripo simptomus, o prieš tai buvote Kinijoje. Skiepas nuo gripo apsaugo nuo gripo, bet, kaip minėjau, naujojo viruso simptomai labai panašūs į gripo. Taigi, kad atskirti, jei esi pasiskiepyjęs, bet buvai Kinijoje ir susirgai, tai įtarimas, kad tai gali būti koronavisursas. Santaros klinikos tikrai pasiruošę priimti galimus pacientus, jie turi naują infekcinių ligų centrą“, – kalbėjo R. Lingienė, patikinusi, kad klinikos priimtų tiek, kiek reikėtų, bet viliasi, kad to neprireiks.

REKLAMA

Tiesa, ji pripažino, kad daug kas priklauso nuo žmonių sąmoningumo. „Mes negalime sustabdyti fiziškai, bet darome tą, ką galime ir maksimaliai bendraujame“, – sakė specialistė.

Vilniaus oro uosto vadovas Dainius Čiuplys sakė, kad grėsmė yra padidėjusi. Europos oro uostai konsultuojasi vieni su kitais, bet taiko panašias priemonės.

„Vilniaus oro uostas iš kitų Lietuvos oro uostų išsiskiria tuo, kad jei lėktuve būtų užfiksuota infekcija arba protrūkis, būtų vienintelis oro uostas Lietuvoje, kur galima nuleisti tokį lėktuvą. <..> Orlaiviui nusileidus visos tarnybos jau būtų atvykusios, jam būtų skirta atskira aikštelė, jei manoma, kad yra ūmi infekcija, būtų skiriamos atskiros patalpos, tikrinami visi keleiviai. Po to nacionalinės visuomenės sveikatos centras spręstų, ką daryti toliau“, – sakė Vilniaus oro uosto direktorius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jis tikino, kad oro uostas turi žmogų, kuris yra atsakingas už ekstremalias situacijas, todėl tas specialistas viską ir koordinuoja su medikais, kitomis institucijomis. Pasak oro uosto vadovo, jo vadovaujama įstaiga rodo iniciatyvą. 

Netikėtumams pasiruošta

Skelbiama, kad Lietuvos oro uostai yra pasitvirtinę veiksmų planą itin užkrečiamų ligų įtarimo ir situacijos valdymo (karantino) atvejams. Gruodžio mėnesį, kaip tyčia, Vilniaus oro uoste vyko civilinės saugos pratybos: mokytasi suvaldyti pavojingos užkrečiamos ligos plitimą. Pratybų metu penkias valandas imituota situacija, kad nusileidžia orlaivis, kuriame galimai yra ypač pavojinga liga sergantis asmuo, 14 institucijų atstovai tą kartą tobulino įgūdžius suvaldydami sudėtingiausią situaciją – itin pavojingą užkrečiamąją ligą. 

REKLAMA

Portalą tv3.lt prieš kelias dienas  NVSC Vilniaus departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja Greta Megelinskienė patikino, kad visos atsakingos institucijos dėl koronaviruso galimo plitimo yra suklususios, pasiruošta įvairiems scenarijams.  

„Epidemiologinė situacija yra nuolat stebima, kleis kartus per dieną vertiname naujausią gautą informaciją ir Europos prevencijos ir kontrolės centro, PSO. Kadangi dar iki galo nėra aišku, ar virusas išties plinta nuo žmogaus žmogui, dar mokslininkai tai aiškina. Bet kuriuo atveju vertiname gautą informaciją, bendradarbiaujame su oro uosto darbuotojais, kai tik gauname atnaujintą informaciją, perduodame ją, nuolat konsultuojame. Taip pat planuojame daryti ir mokymus, kadangi yra toks poreikis“, – aiškino specialistė.

REKLAMA

Ji pabrėžė, kad jei būtų įtariamas užkrečiamosios ligos atvejis orlaivyje, informacijos perdavimas atsakingoms institucijoms vyktų pagal patvirtintą Vilniaus oro uosto schemą. Šis planas buvo atnaujintas 2014 m. ir patikrintas pratybų, vykusių gruodžio 10 dieną, metu.

„Tuo metu imituota situacija, kad į Lietuvą įvežtas Ebola virusas. Vertinome, kaip veikia schemos, informacijos perdavimas, jei yra įtariamas užkrečiamosios ligos atvejis orlaivyje, kaip turi reaguoti visos įstaigos. Labai džiugu, kad dalyvavo ir Santaros klinikų infekcinių ligų centras. Taigi yra žinoma, kaip reikėtų reaguoti, jei nutiktų toks atvejis. Labai gerai, kad buvo pratybos, jaučiamės daug ramiau“, – kalbėjo G. Megelinskienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Klastingas virusas iš Kinijos

Kinijos valdžia paskelbė, kad koronavirusas 2019-nCoV vis greičiau įgyja gebėjimą persiduoti nuo žmogaus žmogui, todėl susirgusiųjų skaičius ateityje tik augs. Paskutiniais duomenimis, užsikrėtusiųjų jau daugiau nei 2 tūkst., nuo viruso sukeltų infekcijų mirė 56 žmonės. 

Nors koronaviruso židinys – Kinijoje, jis jau fiksuotas ir kitose šalyse. Koronavirusas taip pat nustatytas Australijoje, Japonijoje, Jungtinėse Valstijose, Malaizijoje, Nepale, Pietų Korėjoje, Prancūzijoje, Singapūre, Tailande ir Vietname. Nuo koronaviruso Kinijoje mirusių žmonių skaičius išaugo dar 24 ir dabar siekia mažiausiai 80. Tai pirmadienį oficialiai paskelbė šalies žinybos. 

REKLAMA

Pasaulio sveikatos organizacija praneša, kad dauguma atvejų yra susiję su Uhano turgavietėmis ar bent jau apsilankymu pačiame Uhane, tarp susirgusių yra ir tokių asmenų, kurie nesilankė šiame mieste, tačiau bendravo su sergančiaisiais. Todėl šiuo metu uždaryti du Kinijos miestai – Uhanas ir Huangangas, o sostinėje Pekine atšaukiami renginiai.

Užsikrėtusiųjų šiuo virusu simptomai – panašūs. Vargina karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas – požymiai panašūs pneumonijai (plaučių uždegimui) priskiriamiems bruožams. Virusas pavojingiausias mažiems vaikams, vyresnio amžiaus, silpnos sveikatos žmonėms. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų