REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Įpusėjus pavasariui kasmet pasirodo pranešimai apie Lietuvoje atrastus nelegalius sąvartynus. Neseniai į bendruomenės narius socialiniuose tinkluose kreipėsi Kelmės rajono Liolių seniūnijos atstovai, prašydami padėti surasti asmenis, kurie teršia teritorijos aplinką. Primename, kad už šiukšlinimą neleistinose vietose gresia ir rimta atsakomybė – baudos net iki 30 tūkst. eurų.

Įpusėjus pavasariui kasmet pasirodo pranešimai apie Lietuvoje atrastus nelegalius sąvartynus. Neseniai į bendruomenės narius socialiniuose tinkluose kreipėsi Kelmės rajono Liolių seniūnijos atstovai, prašydami padėti surasti asmenis, kurie teršia teritorijos aplinką. Primename, kad už šiukšlinimą neleistinose vietose gresia ir rimta atsakomybė – baudos net iki 30 tūkst. eurų.

REKLAMA

„Prieš metus laiko Pučkoriškės kaime, už Maneikių k., buvo sutvarkytas nelegalus šiukšlynas. Dabar vėl yra rasta didžiulė šiukšlių krūva: galybė senų padangų, kitų mišrių, buitinių atliekų.

Labai prašome gyventojų sąmoningumo – būkime pilietiški. Pastebėję įtartinus asmenis, automobilius, traktorius su priekabomis ir galimomis šiukšlėmis – fiksuokite, fotografuokite, informuokite seniūniją, jei nenorite patys kreiptis į policiją. Už aplinkosauginių reikalavimų nesilaikymą ir šiukšlinimą kur papuola gresia atsakomybė.

Prašome padėti saugoti savo kaimo gamtą, juk jei, neduok, Dieve, užsidegtų padangos, tai aplinkinių kaimų gyventojai gali ir apsinuodyti prisikvėpavę pavojingų dūmų. Negi norime gyventi užterštoje aplinkoje?

REKLAMA
REKLAMA

Kreipiamės į jus su viltimi, kad gal kas matėte, žinote, kas galėjo vežti šiukšles, prašau – atsiliepkite. Iš toli vargu ar vežė šiukšles, juk reikia žinoti, kaip nuvažiuoti į tą vietą... Kai kurių didelių padangų (nuo „fūros“ ir pan.) rankomis dar neiškelsi, reikalinga krovimui technika.

REKLAMA

Kažkas dabar turės tvarkyti šiukšlyną, leisti tam reikalui lėšas, kurios galėtų būti panaudotos prasmingesnei veiklai. Juk ir taip mokame už atliekų surinkimą ir tvarkymą, o Kelmėje veikia didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelė, kurioje nemokamai priima atliekas. Periodiškai surenkamos padangos, akumuliatoriai, sena buitinė technika ir kitos šiukšlės iš žmonių gyvenamųjų teritorijų, nereikia toli vežti.

Todėl nelegalaus šiukšlyno darymas atrodo labai nesuprantamas... Labai prašome ir dar kartą kviečiame būti pilietiškais!“ – rašoma seniūnijos paskyroje.

REKLAMA
REKLAMA

Gresia baudos iki 30 tūkst. eurų

Komunikacijos ir aplinkai saugaus elgesio skatinimo departamento Komunikacijos skyriaus atstovai teigia, kad pastebėję nelegalų sąvartyną ar šiukšlių kaupimo vietas žmonės gali pranešti telefonu.  

Kitas būdas – nustatyti tikslią galimo pažeidimo vietovę (koordinates), nufotografuoti ar nufilmuoti vietovę ir turimą medžiagą siųsti [email protected].

„Aplinkos apsaugos departamentas, gavęs pranešimus, iš karto reaguoja visoje Lietuvoje. Šiuo metu sisteminami duomenys ir kuriamas viešas atliekomis užterštų teritorijų interaktyvus žemėlapis, kuriame bus galima matyti visas atliekomis užterštas teritorijas. Šis žemėlapis bus viešai prieinamas. Visuomenė taip pat galės įsitraukti ir jame registruoti pastebėtas užterštas vietoves.   

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuo pačiu Aplinkos apsaugos departamentas, stiprindamas atliekų vežimo kontrolę, nuolat peržiūri atliekų tvarkymo paslaugų pasiūlą, organizuoja kontrolinius pirkimus atliekų vežimo ir tvarkymo srityje ir vykdo tikslines išvykas visoje Lietuvoje, kad būtų išaiškinta neteisėta atliekų vežimo ir tvarkymo veikla.     

Taip pat vykdomas ir sustiprintas virtualios erdvės stebėjimas: jau pernai pradėtas kurti interneto robotas (angl. web crawler). Jo dėka nelegalius atliekų vežėjus galima aptikti skanuojant internetinę erdvę.  

Skelbimų portalas skelbiu.lt ir Aplinkos apsaugos departamentas įgyvendino bendrą projektą – sukūrė naują atliekų tvarkymo paslaugų skelbimų kategoriją. Publikuojant skelbimą šioje kategorijoje, skelbimo autorius privalo nurodyti ATVR (Atliekų tvarkytojų valstybės registro) kodą“, – teigia atstovai.

REKLAMA

Pasiteiravus, kokios gresia baudos už aplinkosauginių reikalavimų nesilaikymą, paaiškėjo, kad atsakomybė fiziniams ir juridiniams asmenims yra taikoma skirtinga.

Fiziniams asmenims už netinkamą atliekų tvarkymą: surinkimą, vežimą, laikymą ir apdorojimą, nepriklausomai nuo jų pavojingumo, nesilaikant Atliekų tvarkymo taisyklių reikalavimų gresia įspėjimas arba bauda iki 6 tūkst. eurų:

„Juridiniam asmeniui už netinkamą atliekų tvarkymą (surinkimą, vežimą, laikymą ir apdorojimą) nesilaikant Atliekų tvarkymo taisyklių reikalavimų taikoma ekonominė sankcija pagal Aplinkos apsaugos įstatymą. Ekonominė sankcija juridiniams asmenims numatyta nuo 150 eurų iki 30 tūkst. eurų.“

REKLAMA

Jei atliekos pavojingos, bauda gali siekti ir iki 70 tūkst. eurų. Be to Komunikacijos ir aplinkai saugaus elgesio skatinimo departamentas pabrėžia, kad už ANK 247 straipsnio 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 dalyse numatytus administracinius nusižengimus gali būti skiriamas administracinio nusižengimo padarymo įrankių konfiskavimas:

„Pavyzdžiui, šiais metais paimti trys automobiliai iš fizinių ir juridinių asmenų, kurie užsiėmė nelegaliu atliekų tvarkymu. Tačiau atkreipiame dėmesį, kad departamentas tik paima, o teismas gali priimti sprendimą ir įrankį konfiskuoti.“

Šiukšlina pamiškėse, atvirose vietovėse

Nors didelių gabaritų surinkimo aikštelių Lietuvoje – pilna, tačiau žmonės ir toliau yra linkę šiukšlinti neleistinose teritorijose, o ypač – miškuose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak aplinkosaugos specialistų, dažniausiai atsikratoma statybinėmis atliekomis, po remontų likusiomis atliekomis, taip pat ir po automobilių remontų bei ardymo likusiomis atliekomis, padangomis, baldais. 

Aplinkos apsaugos departamentas dar kartą primena, kad atliekas susitvarkyti galima legaliai.

„Atkreipiame dėmesį, kad užsisakius atliekų išvežimo paslaugas būtina reikalauti atliekų sutvarkymo dokumentų. Taip galima įsitikinti, kad atliekos atsidūrė ne pamiškėje.  

Primename, kad elektronikos priemones iš namų taip pat galite priduoti nemokamai, kreipdamiesi į elektros ir elektroninės įrangos bei baterijų ir akumuliatorių atliekų tvarkytojus. Taip pat, kilus klausimų, darbo metu galite pasikonsultuoti su Aplinkos apsaugos departamento specialistais telefonu 8 700 02022 arba el. paštu [email protected]“, – teigia jie.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų