REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lytinių nusikaltimų gausa Seimo narius paskatino susirūpinti baudžiamosios atsakomybės už tokias veikas griežtinimu. Seimui pateikti siūlymai griežtinti bausmes už seksualinius nusikaltimus, padarytus nepilnamečiams ir mažamečiams.

REKLAMA
REKLAMA

Parlamentaras Saulius Stoma Seime užregistravo įstatymo projektą, siūlydamas Baudžiamojo kodekso (BK) pataisas, griežtinančias bausmes asmenims, naudojantiems lytinę prievartą prieš vaikus.

REKLAMA

Prieš pedofiliją

Imtis tokių priemonių, pasak S.Stomos, paskatino kylanti pedofilijos banga, todėl bausmių už tokius nusikaltimus sugriežtinimas būtų „reakcija į grėsmingą situaciją“.

Pedofilija, anot parlamentaro, sparčiai plinta ne tik Lietuvoje – visoje Europoje. Europos Komisija turi duomenų, kad net apie 20 proc. Europos vaikų patiria seksualinę prievartą. Lietuvoje – dar daugiau: viena iš keturių mergaičių ir vienas iš šešių berniukų.

REKLAMA
REKLAMA

„Todėl akivaizdu, kad bausmes už tokius nusikaltimus reikia griežtinti, kad jos nusikaltėlius atgrasintų nuo prievartinio vaikų išnaudojimo“, – teigė jis.

Skirtingos pasekmės

BK numatytos skirtingos bausmės už išžaginimą ir seksualinį prievartavimą. Už pirmąjį nusikaltimą gresia ilgesnė nelaisvė. Kodėl už šiuos du vienodai atgrasius nusikaltimus numatyta nevienoda atsakomybė?

„Seksualinis prievartavimas ir Lietuvoje, ir užsienio šalyse laikomas lengvesniu nusikaltimu, bet iš tikrųjų gal ir nereikėtų taip manyti, – suabejojo ir S.Stoma. – Pasikalbėsiu su teisininkais. Jei jie man neįrodys, kad yra kitaip, siūlysiu bausmes suvienodinti.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Teisės instituto direktorius dr. Algimantas Čepas pateikė doktrininę nuomonę, kodėl už išžaginimą numatytos griežtesnės bausmės negu už seksualinį prievartavimą.

Išžaginimas neapsieina be lytinio akto, o seksualiniame prievartavime to nėra, – iškrypėlius į “geresnius“ ir “blogesnius“ skirstė jis. – Esant seksualinio prievartavimo faktui nebūna tokių neigiamų pasekmių kaip nėštumas ar nekaltybės praradimas, nes seksualinį potraukį nusikaltėlis patenkina kitais būdais. Todėl rengiant naująjį BK ir buvo nuspręsta šias veikas išskirti į atskirus straipsnius.“

REKLAMA

A.Čepas sutiko, kad ir seksualinio prievartavimo atveju aukos patirta prievarta gali būti ganėtinai šlykšti (išprievartavimas oraliniu būdu ar prievartinis homoseksualizmas) ir turėti sunkių pasekmių (dvasinis sukrėtimas, psichikos sutrikimas), bet esą daugelyje šalių išžaginimas laikomas sunkesniu nusikaltimu už seksualinį prievartavimą. Todėl ir bausmės skiriasi.

Pasiūlymai:

- Už nepilnamečio išžaginimą bausti laisvės atėmimu nuo 5 iki 15 metų (dabar – nuo 3 iki 10 m.)

- Už mažamečio išžaginimą – nuo 10 iki 20 metų (dabar – nuo 5 iki 15 m.)

- Už nepilnamečio seksualinį prievartavimą – nuo 10 iki 15 metų (dabar – nuo 2 iki 10 m.)

REKLAMA

- Už mažamečio seksualinį prievartavimą – nuo 10 iki 20 metų (dabar – nuo 3 iki 13 m.)

Sielos nužudymas – labai sunkus nusikaltimas

Vytautas Čepas, psichologas:

Teisės žinovai aiškina, neva išžaginimas ir seksualinis prievartavimas – skirtingi nusikaltimai, tai yra pastarasis lengvesnis už pirmąjį. Nes neva iki galo neatlikta tai, kas būdinga išžaginimui. Mano nuomone, tai neteisinga. Juk tiek vienu, tiek kitu atveju nužudoma aukos siela, patirtos prievartos pasekmės nukentėjusiajam lieka ne dienai ar mėnesiui, o visą likusį gyvenimą. Todėl ir bausmės už tokius nusikaltimus turėtų būti vienodos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Manau, tiek už išžaginimą, tiek už seksualinį prievartavimą reikėtų numatyti bausmes, atitinkančias bent du trečdalius bausmės dydžio, kiek skiriama už nužudymą sunkinančiomis aplinkybėmis. Nes, kaip minėjau, čia nužudoma žmogaus siela. Be to, kol seksualinis prievartavimas bus vertinamas tarsi pusė nusikaltimo, tol iškrypėliai ir siautės.

Virginija GRIGALIŪNIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų