REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vakarų Europoje – neagresyvi infliacija ir gera investuotojų nuotaika

Vakarų Europoje – neagresyvi infliacija ir gera investuotojų nuotaika

REKLAMA

Apžvelgę užsienio žiniasklaidos šaltinius, investicinio banko „Finasta“ specialistai teigia, kad Vakarų Europos rinkas jau gana ilgą laiko tarpą palaiko dalyvių lūkesčiai dėl ekonomikos atsigavimo.

REKLAMA
REKLAMA

Penktadienį rinkos toliau keliavo aukštyn dėl geresnės nei tikėtasi JAV nedarbo statistikos ir gegužės mėnesį didėjusios gamybos Kinijoje. Penktadienį kilimu į viršų biržose daugiausia išsiskyrė kalnakasybos bendrovių ir bankų akcijos. Kalnakasybos bendrovės, tokios kaip „Rio Tinto“ ar „BHP Billiton“ kilo paskatintos brangusio vario bei bendrų ekonomikos atsigavimo lūkesčių. Nors kilo ne visų pagrindinių bankų akcijos, tačiau bendra teigiama tendencija jautėsi ir šiame sektoriuje – „Barclays“, „Deutsche Bank“, „Societe Generale“ ir „BNP Paribas“ kilo nuo 0,6 iki 7,1 proc.

REKLAMA

Didžiosios Britanijos gamintojų galutinės produkcijos kainų indeksas gegužės mėnesį padidėjo 0,4 proc., o lyginant su praėjusiais metais sumažėjo 0,3 proc. Gamintojų kainų pokyčiai daugmaž atitiko lūkesčius. Gamintojų kainos šalyje kilo trečią mėnesį iš eilės paskatintos gerokai pabrangusios naftos, taip pat prisidėjo mokesčių padidinimas tabakui ir alkoholiniams gėrimams. Vis dėl to tikėtis didelio infliacinio spaudimo kol kas tebėra anksti, nes esama pakankamai daug laisvų gamybos pajėgumų, kurie nesudarys prielaidų stipriau didinti kainas.

REKLAMA
REKLAMA

Vidurio ir Rytų Europa ryškių atsigavimo ženklų nerodo

Lenkijos centrinio banko atstovė Halina Wasilewska-Trenkner teigė besitikinti, kad šalies ekonomika šiemet augs, tačiau dėl augančių naftos kainų bus sunkiau suvaldyti infliacijos tempus. Pasak Lenkijos ekonomikos ministro, ekonomika galėtų augti apie 1 proc., o nedarbo lygis – iki 12 proc. Jis taip pat tikisi, kad dėl Europos Sąjungos lėšų investicijos taip pat augs. Lenkijos biržos indeksas WIG 20 smuko 0,34 proc., daugiausia dėl prekybos sesijos pabaigoje atpigusių „PKN Orlean“ akcijų. Šios akcijos kainos reagavo į smuktelėjusias naftos kainas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Čekijos centrinis bankas tikisi, kad infliacijos tempai iki metų pabaigos smuks, o tuomet vėl ims augti ir iki 2010 metų pasieks banko tikslinę 2 proc. ribą. Čekijos realaus darbo užmokesčio augimo tempas pirmąjį ketvirtį siekė 1 proc. (pakoregavus pagal infliacijos tempus ir skaičiuojant pagal naują metodologiją). Skaičiuojant pagal ankstesnę metodiką, darbo užmokesčio augimas siekė 0,3 proc., arba tiek, kiek ir tikėjosi rinka. Biržos indeksas PX ėmė stiebtis jau nuo pat prekybos sesijos pradžios (jos atidarymo metu buvo skelbiami ir minėti duomenys darbo užmokestį), o iki sesijos pabaigos ūgtelėjo net 1,99 proc. Daugiausia – net 5,58 proc. – padidėjo paslaugas vartotojams teikiančių įmonių akcijų kursai, kiek mažiau – 3,3 proc. brango finansų sektoriaus akcijos. Čekijos krona euro atžvilgiu nusilpo 2 proc. iki 26,977 kronos už eurą.

REKLAMA

Sankt Peterburge vykstančiame tarptautiniame ekonomikos forume Rusijos ekonominės plėtros ministrė Elvyra Nabiulina teigė, kad šalies ekonomika gali atsitiesti griaučiau nei tikėtasi – 2009 metų gale-2010-ųjų pradžioje. Paklausta apie krizės antros bangos tikimybę ministrė atsakė, kad tokia tikimybė yra, tačiau antra krizės banga nėra neišvengiama.

Vengrijos pramonės gamybos apimčių kritimo tempas balandį toliau spartėjo – mėnesio gamyba buvo 25,3 proc. mažesnė nei prieš metus ir viršijo 21,9 proc. nuosmukio besitikėjusių analitikų prognozes. Kovą stebėtas 19,6 proc. sumažėjimas. Tai rodo, kad stiprių atsigavimo ženklų vis dar nėra. Gamyba mažėjo praktiškai visuose ekonomikos segmentuose, tačiau labiausiai susitraukė automobilių pramonėje.

REKLAMA

„JPMorgan“ padidino didžiausio Vengrijos banko „OTP Bank“ tikslinę kainą nuo anksčiau skelbtų 3 500 forintų iki 6 200 forintų. Penktadienį akcijos kursą ši žinia pakėlė 5,6 proc. Pirmą ketvirtį banko pelnas dėl išaugusių atidėjimų krito ketvirtadaliu, o Vengrija ir Ukraina dėl kilusių sunkumų kreipėsi tarptautinių institucijų pagalbos, tačiau „JPMorgan“ analitikai tikisi, kad blogiausia jau yra praėję. Pasak jų, šiuo metu tikimybė, kad ekonomikos atsigavimas gali prasidėti kitąmet yra didesnė nei atrodė sausį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žaliavos

Naftos kaina krenta antrą dieną iš eilės. Pagrindinė naftos kainos mažėjimo priežastis – JAV dolerio stiprėjimas Japonijos jenos atžvilgiu. Doleris jenos atžvilgiu sustiprėjo labiausiai per pastaruosius tris mėnesius, o tai reiškia, kad žaliavų patrauklumas mažėja. Naftos atsargos išlieka gana aukštame lygyje, o tai taip pat neleidžia stebėtis jos kainos mažėjimu. Per trumpą laiką naftos kaina nukeliavo nuo 60 dolerių iki 70 dolerių už barelį ir panašu, kad rado savo „techninį pasipriešinimo lygį“.

REKLAMA

Nepaisant to, kad Londono metalų biržoje vario atsargos kirto (į mažesniąją pusę) svarbų 0,3 mln. tonų lygmenį, vario kaina penktadienį krito žemiau 5000 JAV dolerių už toną. Paklausos augimas aiškintinas daugiausia Kinijos faktoriumi, nes likusiame pasaulyje vario paklausa silpsta.

Penktadienį 2,55 proc. sumažėjusi aukso kaina lėmė ir visos savaitės neigiamą pokytį. Stipraus infliacinio spaudimo pasaulio ekonomikoms kovojant su recesija teks palaukti, todėl aukso, kaip apsidraudimo nuo infliacijos, poreikis šiuo metu labai reikšmingo vaidmens neatlieka. Tuo tarpu JAV dolerio svyravimai itin stebimi. Valiutos stiprėjimas ir tapo pagrindine tauriojo metalo pigimo priežastimi. Kita vertus, šią savaitę 22 “Bloomberg” apklausti analitikai tikisi, kad auksas brangs, 8 laukia kainų mažėjimo, o 2 pozicija išlieka neutrali.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų